Gyulladáscsökkentő, csíraölő, immunerősítő
Szeretnél természetes úton gyógyulni, de nem tudod, hogy mihez nyúlj? Összeállításunk segít!
Nemcsak a drogériák, de manapság már a gyógyszertárak polcai is roskadoznak a természetes hatóanyagokat tartalmazó szerektől. És legyen az bármiféle gyógynövénykészítmény, -kivonat, -olaj, majdnem biztos, hogy találsz vele kapcsolatban a könyvesboltokban megfelelő olvasmányt.
Ezek a „csodaszerek” állítólag szinte mindenre jók. De valóban minden területen megállják-e a helyüket?
Az állítólagos hatások nemritkán csupán tapasztalatokra és laboratóriumi kísérletekre hagyatkoznak. Persze azért nem kell kidobnod ezeket a szereket. De azért nem árt ha tudod: mindenre ugyan nem jók, ám bizonyos panaszok esetén részben valóban segítenek. Helyes megítélésükben segít a következő értékelés.
Almaecet: gyulladásokra
Antibakteriális hatású, és jó segítség emésztési zavarok, torokgyulladás, fogszuvasodás, szájszag, fogínygyulladás, pikkelysömör, akne és bőrfertőzések esetén. Legfontosabb hatóanyagai például a kálium, a kalcium, a vas, a magnézium és az A- és C-vitaminok. A kutatások eddig csak az antibakteriális hatást erősítették meg. Az almaecet aktiválja az anyagcsere-folyamatokat, ezért jól kiegészíti a diétákat.
Figyelem! Ha érzékeny a bőröd, vagy ekcémás, külsőleg ne alkalmazd – a sav irritálhatja a bőrt!
Grépfrútmagkivonat: természetes csíraölő
"Fertőtlenítőszer", "természetes antibiotikum" – a grépfrútmagkivonatról szinte dicshimnuszokat zengnek. A C-vitaminnak, a flavonoidoknak és a naringin nevű keserűanyagnak köszönhetően állítólag erősíti az immunrendszert, semlegesíti a szabad gyököket, és előnyösen befolyásolja a gombás és egyéb fertőzéseket. Ezenkívül segít akne és pikkelysömör esetén is. Mindezek ellenére gyógyszerként nem törzskönyvezték ezt a készítményt. Ami tény: a grépfrútmagkivonat laboratóriumi kísérletekben antibakteriális hatást mutatott baktériumok és gombák ellen. Az azonban nem ismert, milyen hatómechanizmus áll e mögött.
Jó tudni! A német fogyasztóvédelmi felügyelet egyes termékekben a kivonathoz tartósítószerként hozzáadott, rendkívül keserű ízű benzetonium-kloridot talált, ez pedig irritálhatja a nyálkahártyát.
Tipp: enyhébb panaszok, a szájüregben fellépő gyulladások és torokfájás esetén próbálkozz a kivonattal!
Figyelem! Ha allergiás vagy a citrusfélékre, jobb, ha a grépfrútmagkivonatról is lemondasz.
Ligetszépeolaj: bőrvédő
Asztma, szamárköhögés, aranyér, bőrkiütések és gyomor-bél megbetegedések esetén is segít. A növény, illetve annak alkotórészei bőrfiatalítóként hatnak. A magjából készült olaj olyan létfontosságú zsírsavakat tartalmaz, mint a linolsav és a gamma-linolsavak, valamint a gyulladáscsökkentő hatású prosztaglandinok, amelyek hormonszerű anyagok. A ligetszépeolaj ezért enyhíti az enyhébb bőrbántalmakat, például a neurodermitiszt és a viszketést. A telítetlen zsírsavak kedvezően hatnak még a koleszterinszintre, az asztmára és a menstruációs panaszokra is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A ligetszépeolaj valóban jól alkalmazható öngyógyításra, és a két éven aluli gyermekek kezelésében is jeleskedik.
Figyelem! Az ötévesnél fiatalabb gyermekeknél azonban csak külsőleg használd, és legfeljebb csak bedörzsölésre, mivel a bélen keresztül még nem szívódik fel!
Lapacho: az immunerősítő tea
A dél-amerikai fa kérgét az őslakosok gyulladások, fekélyek, daganatok, asztma és különféle fertőzések kezelésére alkalmazták. Az 1960 óta zajló kutatások során olyan alkaloidokat sikerült a teában kimutatni, melyek valóban képesek aktiválni egyes fehérvérsejteket, s így indirekt elősegítik a károkozók és a hibás struktúrájú daganatsejtek eltávolítását is.
A kéregtea viszonylag dús ásványokban és nyomelemekben is.
Tipp: ha legyengült az immunrendszered, érdemes 4-6 hétig napi 3-4 csészényit elkortyolnod a mézzel ízesített teából.
Jó tudni! A kéregből csak főzés - 5-10 perc - és hosszabb áztatás - 5-10 perc - után oldódnak ki a hatóanyagok.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- grépfrút
A 4 legjobb természetes immunerősítő az influenzaszezonra
- tanulás
- táplálkozás