Kígyók DNS-ével állítanák vissza a vakok látását a magyar kutatók: óriási eredményeket értek el
A vakok látását segíthetnek visszaadni a magyar kutatók eredményei.
A kígyók hőlátó képességét vették alapul a tudósok azokhoz a kutatásokhoz, amelyek a retina gyógyítására és a látás visszaállítására irányultak. Az eredmények, melyekhez több magyar kutató is hozzájárult, bizakodásra adnak okot az orvoslásban: a mechanizmus akár a látás visszanyerésében is segíthet.
A Science című tudományos lapban publikálták azt a kutatást, amelyben a tudósok abból a folyamatból indultak ki, ahogy a kígyók a sima látás mellett egy speciális látószervükkel a hőt is érzékelik.
Kígyók DNS-ével adnák vissza a vakok látását
A kísérlet során az állatok kis mennyiségű DNS-ét tartalmazó, emberre veszélytelen vírusokkal juttatták be a mechanizmushoz szükséges, mesterségesen módosított ioncsatornákat az elhalt emberi retinaszövetbe, és ott aktiválták őket.
A szövetmodellel végzett kutatás meggyőző sikerrel zárult, laboratóriumi körülmények között ugyanis tényleg sikerült visszaállítani a vak retina fényérzékenységét. A retinán felfogott látási információ aztán a látókéregbe is eljutott, így részben visszaállíthatóvá vált a funkcionális látás.
Gyengén látókon is segíthetne a módszer
A megoldás azért is számít újdonságnak a szakterületen, mivel a korábbi drasztikus, erős látható fényt igénylő módszerek csak a teljesen vak retinán voltak alkalmazhatók, az új folyamat során azonban részleges látásromlás, többek között időskori makuladegeneráció gyógyítására is alkalmazható lehet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Bázelben végzett kísérletet dr. Roska Botond, a bázeli Friedrich Miescher Orvosi Kutatóintézet neurobiológiai kutatócsoportjának vezetője irányította, csoportjuk már korábban is vizsgálta a retina fényérzékenységének visszaállítási lehetőségeit, így tőlük származik a génterápia ötlete és kidolgozása.
A munkába dr. Szabó Arnold vezetésével a Semmelweis Egyetem Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetének Retina Laboratóriumának kutatói is becsatlakoztak a humán retinamodell kidolgozásával: ők hozták például létre az eljárást, amellyel a szervdonáció által biztosított retina hosszú ideig életben tartható.
A kutatás egyelőre speciális laboratóriumi körülmények között rendkívüli eredményekkel kecsegtet, és nagy nemzetközi érdeklődés övezi, ám további kísérletek szükségesek ahhoz, hogy ez a látás visszaállítását célzó módszer a gyakorlatban is alkalmazható legyen. Ehhez a kutatópartnerekkel együtt egy klinikai kutatóközpont felállítását célozták meg a Semmelweis tudósai, ahol a terápiák zajlanának, így a magyar betegeken is segíthetnének az eljárással.
Magyar orvosok a gyógyítás történelmében
A magyar orvosok felfedezéseikkel előbbre vitték a tudományt, az egész világ sokat köszönhet nekik.
10 magyar orvos, akik nélkül sehol sem tartana a tudomány: sokat köszönhet nekik a világ
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- kutatások
- kígyó
- dns
- génterápia
- gén
- látás
- látássérült
- látásromlás
- vak
- vakság
- gyógyítás
- semmelweis egyetem
- orvostudomány
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- egészségügy