Milyen betegséged van?
A köröm nem csak igényességedről és manikűrösöd tehetségéről árulkodik. Azt is megmutatja, hogy milyen betegségeid vannak.
Ugye te is foglalkozol kezeid és körmeid ápolásával? Krémek, lakkok, ékszerek. Talán még rendszeresen manikűröshöz is jársz, hogy igazán ápolt legyen a megjelenésed a kezeiden is. Mert hát ugye a kezeket nehéz elrejteni: aláírsz, kezet fogsz, integetsz, kapaszkodsz, vakarsz, simogatsz, vagy éppen kézcsókra nyújtod kacsódat. Igen ám, de a kézápolás közel sem elegendő ahhoz, hogy makulátlanok legyenek körmeid.
Betegség – köröm
Körmeid állapota nem csak azt mutatja meg, hogy mennyit foglalkozol kezed ápolásával, hanem azt is, hogy mennyit foglalkozol az egészségeddel. Ugyanis rengeteg betegség hagy nyomot a körmökön. A tény, hogy egészségügyi problémáid megjelennek csodásan formált körmeiden, elkeserítő, ugyanakkor viszont egy nagyon jó dolog, hiszen tested egy számodra is feltűnő helyen jelzi neked, hogy baj van, és valamit tenni kellene. Így tehát nem árt, ha figyelsz a kis redőkre, púpokra, szakadásokra, foltokra, vagy éppen a szürkeségre.
Külső hatások
A körmöket leggyakrabban a külső hatások viselik meg leginkább. Megpuhulnak például, ha sokat dolgozol vízzel vagy erős vegyszerekkel. A tisztítószerek azonban nem csak puhaságot okozhatnak, hanem a köröm felületének érdesedését is, vagy a fényének elvesztését akár.
Puha körmök
A körömpuhaság a külső hatásokon kívül a helytelen táplálkozás eredménye is lehet. Nem feltétlenül az egészségtelen, zsíros vagy készételekre kell gondolni, a körmöknek az is elegendő, ha nem fogyasztasz elég vitamint. Sőt, a köröm szépséghibáinak leggyakoribb oka a vitaminbevitelben keresendő. Az A és B-vitaminok, a cink, a vas vagy a kalcium alacsony mennyisége puhítja, és fénytelenné változtatja még a legszebb és legerősebb körmöket is.
Töredezett köröm
A vitaminhiány mellett a töredezett körmökért általában valamilyen látható vagy akár teljesen megbújó fertőzés okolható. Gomba, tbc vagy akár bakteriális fertőzés is. De érdemes hormonvizsgálatot is végezni, mert a hormonháztartás rendellenes működése, a hormonszint vagy –összetétel megváltozása is okozhat körömtöréseket. Ezért van az is, hogy menstruáció, terhesség vagy szoptatás alatt a köröm szerkezete és ereje változik, de ugyanígy egyes magasabb hormontartalmú fogamzásgátlók is befolyásolhatják. A szervezetben található vas mennyiségét is érdemes megemlíteni, mert például a vashiányos vérszegénység is komoly hatással van a körmökre, mint ahogy a csontritkulás is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Csíkok a körmön
A körmön jelentkező hosszanti csíkok sokaknál már születésük óta jelen vannak. Ilyenkor születési adottságok állnak a háttérben, nem szükséges betegségekre gyanakodni. A körömágy sérülése is kiválthat csíkozódást, mely leginkább a figyelmetlen manikűrözések eredménye lehet. De mindenképpen érdemes figyelmeztető jelként is tekinteni a csíkokra, mert a kevés folyadékbevitel is összefüggésben állhat velük.
Furcsa körömszínek
A köröm természetes esetben halvány hússzínű vagy ennek valamilyen árnyalata. A foltok, pöttyök vagy csíkok mindenképpen valamilyen rendellenességre utalnak. A sok kis fehér pont – mely megjelenhet egy körmön belül is, de érintheti az összeset is – kalciumhiányt jelez. A barnás-fekete színek vagy ütésnyomokat mutatnak, vagy esetleg köröm alatti anyajegyet vagy szemölcsöt. A fekete csíkokra azonban érdemes nagyon figyelni, mert a bőrrák egyik tünete is lehet. A sárgás körmök vagy dohányzást, vagy túlzott körömlakk-használatot tükröznek.
Körömágy
A körmöt és a körömágyat egészségügyi szempontból mindenképpen egy kalap alá kell venni. Amennyiben a körömágy feltűnően vöröses, gyanakodni lehet valamilyen szívbetegségre, illetve vese- vagy májgondokra.
Forma
Az egészséges szervezet körmei enyhén domborúak, hacsak nem áll fenn valamilyen egyéb öröklött forma. Az óraüvegszerű, kifejezetten domború körmök esetében – különösen, ha ez mind a tíz körmöt érinti – érdemes kivizsgáltatnod magad, mert jelezhetnek tüdő-, illetve szívbetegséget. A kanálszerűen felfelé kunkorodó körmök pedig erős vashiányra figyelmeztetnek.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- grépfrút
A 4 legjobb természetes immunerősítő az influenzaszezonra
- tanulás
- táplálkozás