Valóban ártalmas a klóros víz a szervezetre? Utánajártunk a városi legendának
Az Országos Környezet-egészségügyi Intézet válaszol.
A klóros víz ízére vagy szagára sokan panaszkodnak, számtalan ember pedig meg sem akarja inni, ha látszik vagy érződik a vízben lévő anyag. Néhol azt is hallani, hogy a klóros víz ártalmas a szervezetre - ami, ugye, nem lenne olyan jó, ha valóban így lenne.
Utánajártunk az Országos Környezet-egészségügyi Intézetnél - a továbbiakban: OKI - az igazságnak, akik szerint hozzájuk is sok panasz és bejelentés érkezik a víz klóros szagával, illetve ízével kapcsolatban.
Miért van klór a vízben?
Nem titkolt tény, hogy a vízben található klór a fertőtlenítés célját szolgálja világszerte.
- Alapvető közegészségügyi követelmény az elosztóhálózatban esetlegesen végbemenő káros mikrobiológiai, bakteriológiai folyamatok megelőzése és visszaszorítása, mely általában megfelelő mennyiségű és minőségű fertőtlenítőszer adagolását követeli meg - írja honlapján az OKI.
Ez az a procedúra, amit már körülbelül száz éve általában klórral végeznek. A felhasznált klór mennyisége függ a víz minőségétől és a vízhálózat méretétől. Azt, hogy mennyi klór kerül a vízbe - maximum 1 milligramm/liter -, nagyon szigorúan ellenőrzik több ponton is, és mindig a lehető legkevesebbet juttatják az ivóvízbe.
Ártalmas-e a klór a vízben?
Az ivóvízben található klór nem ártalmas az egészségre. Bár a legtöbb panasz a klóros szag miatt érkezik, ez sem okoz semmilyen egészségügyi kárt, és az OKI szerint pár perc alatt el is illan az ivóvízből.
- Szem előtt kell tartani emellett, hogy nagyobb szervesanyag-tartalmú vizek esetén a klórozás következtében a vízben természetesen jelen lévő szervesanyagokból potenciálisan egészségkárosító klór-oxidációs és fertőtlenítési melléktermékek is keletkezhetnek. Ezek jelenlétét a vízművek, illetve a népegészségügyi szakigazgatási szervek folyamatosan vizsgálják, és amennyiben mennyiségük meghaladja a határértéket, azonnali beavatkozásra kerül sor a probléma megoldása érdekében - mondja az OKI.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Erre figyelj, ha dohos szaga van a víznek!
Az ivóvíz földes szagát általában természetes mikroorganizmusok okozzák, melyek az egészségre szintén nincsenek káros hatással, csak esztétikai problémát okoznak. Ezek előfordulása a csapvízben teljesen természetes, de számuk a nyári hónapokban a meleg miatt megemelkedhet, főleg, ha hosszabb ideig nem használják a csapokat - például nyaralás alatt, amikor nem vagytok otthon.
- A kialakuló nyálkás képlet többnyire az ivóvíz néhány perces folyatásával megszüntethető, ellenkező esetben fertőtlenítőszer alkalmazása jelenthet megoldást. Azt javasoljuk, hogy csak a vízcsap kifolyatását követően használja mindenki az ivóvizet főzésre, ivásra. Amennyiben a fenti probléma sűrűn előfordul, vagy nem oldódik meg a kifolyatást követően, azt jelenteni kell a vízszolgáltatónak vagy a lakóhely szerinti kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szervének - tanácsolja az OKI.