A kellemetlen szájszag 6 legjobb ellenszere

A szájszag az egyik legkínosabb dolog, melyet nem csak az elégtelen szájhigiénia okozhat. Mit tehetsz a mentolos cukorka szopogatásán túl?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alábbi gyors megoldásokkal megszabadulhatsz a rossz szagú lehelettől és a vele járó kellemetlenségektől. A szájszagért felelős – a fogínyeden, nyelveden, fogaidon megtelepedő – baktériumok megfékezésére többféle, napi rendszerességgel alkalmazható higiéniai módszert vethetsz be.

Okok

A kellemetlen szájszag hátterében állhat egyszerűen valamilyen paprikás, foghagymás vagy vöröshagymás étel. Ezen kívül azonban számos egyéb dolog is okozhat rossz leheletet.

Kiváltó ok lehet például a dohányzás, a kávéfogyasztás, vagy a nem elég alapos fogápolás. Előfordulhat, hogy arcüreggyulladás, esetleg fogínybetegség vagy fogtályog okozza a kellemetlen tüneteket. Nem utolsósorban pedig a problémát bizonyos gyógyszerek is előidézhetik.

Sürgős intézkedések

Víz

A kiszáradt szájüreg ideális környezet a szájszagot okozó baktériumok számára – ezért kellemetlen szagú a reggeli lehelet. Ha napközben úgy érzed, kiszáradt a szád, egyszerűen öblítsd ki tiszta vízzel, hogy ideiglenesen eltávolítsd a baktériumokat, és egy kicsit felfrissítsd a leheleted.

Rágógumi és narancs

Mindig legyen nálad egy csomag rágógumi. Serkenti a nyálképződést, és kitisztítja az ételmaradékokat a fogak közül. Ráadásul nem elhanyagolható tény, hogy kellemes mentolos leheletet biztosít. Ha nem szereted a rágót, vagy bizonyos helyzetekben nem érzed illőnek a folyamatos rágózást, alternatív megoldásként kiváló a mentolos cukorka. Előfordulhat, hogy egyik sincs a közelben, ilyenkor az is hasznos lehet, ha elfogyasztasz egy narancsot. A citrusfélék ugyanis serkentik a nyálmirigyek működését, ezzel pedig frissebbé teszik a leheletet.

Petrezselyem, fűszerek

Egy üzleti ebéd vagy romantikus vacsora után rágcsáld el a tányéron maradt petrezselymet. A növény gazdag klorofillban, amely baktériumölő tulajdonságának köszönhetően közömbösíti a rossz szájszagot.

Rágcsálhatsz édeskömény-, kapor-, kardamon- vagy ánizsmagokat is. A medvecukoréhoz hasonló ízű ánizs elpusztítja a nyelven tenyésző baktériumokat, a többi fűszer pedig elfedi a kellemetlen szájszagot.
A szegfűszeg sok eugenolt és antibakteriális anyagot tartalmaz. Egyszerűen kezdj el rágcsálni egy szemet, forgasd meg fogaid között, addig, míg illata teljesen át nem járja a szádat. A fahéj a szegfűszeghez hasonlóan fertőtlenítő hatású, és kellemes illatú. Rágcsálj egy darab fahéjdarabot.

A megelőzés ereje

Étkezési szokások

Érdemes változtatni étkezési szokásaidon. A levélzöldségek – klorofilltartalmuk révén – felfrissítik leheletedet. Velük ellentétben viszont a szájban maradt finomított szénhidrátokat, a kávét és alkoholt a nyálban lévő baktériumok bontani kezdik, kellemetlen szagot okozva ezzel. Hasonló okból, fontos találkozók előtt tejtermékek fogyasztása sem ajánlott.

Fogkefe, fogkrém

A baktériumok megtelepednek a fogkefén is. Ezért használj egyszerre két-három fogkefét felváltva, így a két használat között biztosan lesz idejük megszáradni – ez pedig csökkenti a megtelepedő baktériumok számát. Ezen kívül pedig természetesen ne felejtsd el körülbelül kéthavonta cserélni a fogkefédet. Ne feledkezz meg a fogselyemről sem – mert vannak olyan helyek, ahová a fogkefe nem ér el. És végül: használj természetes alapanyagokból - például teafaolajból - készült fogkrémet.

Cigaretta, alkohol, hagyma

Javasolt, hogy fokhagymát és vöröshagymát inkább csak akkor egyél, ha tudod, hogy aznap már nem mész sehová.

Kár volna lemondanod a hagymáról – mivel vértisztító hatásának köszönhetően rendkívül egészséges –, de kínos helyzetek várhatnak rád a fogyasztást követő órákban. Bizonyos anyagok még a kártékony baktériumoktól függetlenül is rossz leheletet okozhatnak. Kerüld az alkoholfogyasztást és a cigarettát.

Orvos

Ha már mindent megpróbáltál, de semmi nem vált be igazán, kérdezz rá kezelőorvosodnál, nem fordulhat-e elő, hogy valamilyen általad szedett gyógyszer felelős a kellemetlen tünetekért. Rossz leheletet okozhatnak az antihisztaminok, reumás ízületi gyulladás és a magas vérnyomás ellen szedett gyógyszerek. Ezen kívül az orrcseppekkel, valamint a fogyasztótablettákkal is érdemes vigyáznod.
 

Tudtad?
A mentolos szájvizek nem feltétlenül biztosítanak friss leheletet, mivel többségük alkoholt tartalmaz - ami szárítja a szájüreget. Ezért használatukat követően erősödik a kellemetlen szag. Ezenkívül, bár a mentolos cukorka kiváló gyorssegélyt jelenthet, hosszútávon még több cukorral táplálja a rossz leheletet okozó baktériumokat.
Cikkünk az 1001 otthoni gyógyír című könyv segítségével készült.

Elsősegély otthon! Nem kell minden problémával azonnal orvoshoz fordulnod, vagy a megfázás első tüneteire újabb adag antibiotikumért nyúlni: próbáld ki először az otthon is elkészíthető recepteket és hasznos tippeket! Az otthoni gyógymódok közül érdemes néhányat alkalmazni már a tünetek első megjelenésekor, hiszen ekkor általában még könnyen visszafordítható a folyamat.

Kiadja a Reader's Digest.
A könyv ára 8990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg!
Ezt is szeretjük