Természetes vízhajtó, csökkenti a gyulladásokat, és tele van antioxidánsokkal: ez a búzavirág 4 áldásos hatása

Meglepő, milyen egészséges a búzavirág.

Kék búzavirág hatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

A búzavirág (Centaurea cyanus) nemcsak a mezők pompás dísze, hanem számos jótékony hatása miatt is érdemes figyelmet szentelni rá. Az International Journal of Pharmacy Review & Research szaklapban megjelent tanulmány részletesen bemutatja a búzavirág hatóanyagait és gyógyhatásait.

A kék búzavirág hatásai

A búzavirág eredetileg Európában és a Közel-Keleten honos, de ma már világszerte termesztik, dísznövényként az Egyesült Államokban is sok kertben megtalálható. A népgyógyászatban a búzavirágot külsőleg gyulladáscsökkentő és érösszehúzó hatása miatt használták szem- és bőrbetegségek kezelésére. Szemöblítőként alkalmazva kötőhártya-gyulladás és szemhéjgyulladás esetén nyújt enyhülést, valamint fáradt, duzzadt szemekre is jótékony hatást gyakorol.

Kék búzavirág hatása 1
Fotó: Anna Janecka / Getty Images Hungary

A kék virágokból készült forrázat nyugtatja az idegrendszert, a szárított virágok viszketéscsillapító, köhögéscsillapító, enyhén vízhajtó, menstruációt támogató, szemgyógyító és enyhén hashajtó hatásúak.

A tanulmányban bizonyították, hogy különböző flavonoidokat, például apigenint, kvercetint, antociánokat és fenolkarbonsavakat tartalmaz. Ezek az összetevők antioxidáns, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásúak, hasonlóan a zöld teáéhoz (Camellia sinensis). Az antioxidánsok megvédik a szervezetet a szabad gyökök káros hatásaitól. A növényben találhatóak még aminosavak, cukrok és kumarinok, amelyek szintén fokozzák áldásos hatásait. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Lehangoltság? Nyerd vissza az életkedved!

Ha tartósan lehangoltnak, fásultnak, kedvetlennek érezzük magunkat, és nem tudunk úrrá lenni rosszkedvünkön, segít az orbáncfű kivonatát tartalmazó Remotiv extra. Ez a patikában, vény nélkül kapható növényi gyógyszer javítja a hangulatot, fokozza a motivációt és csökkenti az enyhe depresszió további tüneteit.

A Remotiv extra vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Promóció

Különböző kísérletek során virágzata gyulladáscsökkentő tulajdonságokat mutatott, a benne lévő karagenán, zymosan és krotonolaj miatt, melyek gátolják az ödémásodást. Moschamintartalma, mely egy fenilpropánsav, jelentős COX-2-gátló hatást mutat, azaz fájdalom- és gyulladáscsökkentő. Kivonatai mérsékelten antibakteriálisak, különösen a Staphylococcus aureus baktériumok ellen, melyek többek között az MRSA-fertőzésért felelnek. 

Kísérletek során a búzavirág kivonatai jelentős gyomorvédő hatást is mutattak, különösen a stressz okozta fekélyek esetén. A poliszacharidok és polifenolok frakciói különösen hatékonynak bizonyultak a gyomornyálkahártya védelmében.

A búzavirág vizes kivonata diuretikus hatással is bír, amely hasonló a mesterségesen előállított vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hidroklorotiazidéhoz, bár némileg enyhébb. A vízhajtó hatás mellett a kivonat növeli a prosztaglandin és kinin szintjét a vérplazmában, amelyek szintén szerepet játszanak a feleslegesen raktározott víz kihajtásában.

Kék búzavirág hatása 2
Fotó: Robert Wygoda / Getty Images Hungary

A búzavirágból tea is készíthető, ehhez 4 dl forró vízbe kell tenni egy púpos evőkanálnyi szárított virágzatot, majd lefedve hagyni állni 20 percig. Szűrd le, majd étkezések előtt egy-egy csészével kortyolj belőle. Három hétig szabad kúraszerűen fogyasztani, utána legalább egy hét szünetet kell tartani, illetve rendszeres fogyasztása előtt minden esetben ki kell kérni kezelőorvos véleményét. 

Ebből is látszik, hogy a búzavirág számos jótékony hatással bír, amelyek közé tartozik a gyulladáscsökkentés, a gyomorvédelem és vízhajtás, emellett még antioxidánsokban is bővelkedik. Bár ma már ritkán használják, ezek a hatások alátámasztják a búzavirág potenciális klinikai alkalmazásait, de még további kutatások szükségesek hozzá.

A vadon termő csodanövény, ami csupa jót ad a testnek: a szümcső minden része fogyasztható

A szümcső egy igazi csodanövény, ami szinte bárhol megterem és szuper egészséges.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük