Veszélyes lehet a túlzott higiénia: meddőséget is okozhat a szakértők szerint
A kényszeres tisztálkodás igen káros lehet.
A nők természetes törekvése, hogy mindig frissek, tiszták és illatosak legyenek. Igaz ez az intim területeikre is, ám az intim higiénia gyakran kényszeres tisztálkodásba csap át.
Ez viszont többet árt, mint használ, különösen akkor, ha az irrigálásról van szó. Dr. Supák Dorina, a Neutromed intim higiéniás termékcsalád szülész-nőgyógyász klinikai orvosa a megfelelő arányokról beszélt.
Felborulhat a hüvely természetes egyensúlya
A nők ápoltságához hozzátartozik az intim területek tisztán tartása is. A hüvely szerencsére öntisztuló tulajdonsággal bír, viszont a külső nemi szervet naponta legalább egyszer szükséges megmosni. Fontos azonban, hogy napi egy-kettőnél több alkalommal nem lehet használni ezeket a termékeket, mert a túlzottan gyakori intim mosakodás szintén az egyensúly felborulásához vezet.
A leggyakoribb eset, hogy az intim mosakodókat nem kizárólag külsőleg használják a nők, hanem tudatosan a hüvelyt is átmossák. Ennek hatására változhat a pH, az egyensúly, a Lactobacillusok száma csökken, a fertőzésveszély pedig ezzel párhuzamosan nő. A rendszeres irrigálás, vagyis a hüvely átöblítése az egyik legrosszabb, amit intim higiénia címen elkövethet valaki.
Hogy működik az irrigátor?
A viták kereszttüzében álló irrigátorok pici zuhanyrózsára hasonlítanak, vízzel és abban feloldott tejsavval, kamillával vagy egyéb kemikáliával is működhetnek. A gyakorlati mechanizmusuk szerint a hüvelybe kell helyezni őket, az irrigátorból kiáramló folyadék pedig kimossa a károsnak vélt baktériumokat, váladékokat és a menstruációs vért is.
Ilyenkor azonban a Lactobacillusok fizikailag is kimosódnak a hüvelyből, teret engedve a kórokozó baktériumoknak és gombáknak. Kivételes esetben nőgyógyász kifejezett utasítása mellett érdemes használni. Sokkal jobb hatás érhető el azonban a Lactobacillus-tartalmú hüvelyflóra-regeneráló kúpok alkalmazásával.
Petefészek-gyulladást és meddőséget is okozhat
Az irrigátorok használatával nemcsak kimosódnak a kórokozók, hanem a nagy nyomás hatására a patogén, azaz fertőzést okozó baktériumok akár a méhbe, a petevezetékbe és a kismedencébe is kerülhetnek, ahol súlyos gyulladást és meddőséget is okozhatnak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Néhányan, tájékozottság hiányában fogamzásgátló tulajdonsággal ruházzák fel az együttléteket követő irrigálást, vagy azt feltételezik, hogy a nemi betegségek terjedésétől is megóv. Ezek téves megállapítások, tehát ilyen céllal nem szabad alkalmazni.
Az intim területek és testrészek karbantartása, higiéniája és önvizsgálata nagyon fontos minden nő számára. A mellen található elváltozások időben figyelmeztethetnek a komolyabb bajra.
Ha ilyen apróságot látsz a ciciden, azonnal fordulj orvoshoz: időben ismerd fel a mellrákot!
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- hüvely
- méhnyakrák
Sajnos méhnyakrák is okozhatja a tünetet: a rendellenes folyás 9 oka
- hüvelyszárazság
- tünetek és betegségek