Íme, a legerősebb immunerősítő nyomelem

Influenza és baktériumok ellen

A cink számos fertőzéssel szemben védelmet nyújt a szervezetnek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cink ötvözeteit - főleg a rézzel és az ónnal alkotott vegyületeit - már az ókorban ismerték, és különféle tárgyakat - pénzérméket, nyakékeket - készítettek belőle. 1746-ban végül a német vegyésznek, Andreas Sigismund Margraffnak sikerült izolálnia a fémet.

Létfontosságú nyomelemként a cink a szervezet számos biokémia folyamatában részt vesz, kiváló immunerősítő hatással bír.

A cink szerepe a szervezetben

A cink az emberi szervezet minden sejtjében megtalálható - főként a harántcsíkolt izmokban -, de az igazi cinktartalék, amelynek csak egy részére van szükség, valójában a májsejtekben koncentrálódik. A hasnyálmirigy, a nemi mirigyek és a belső elválasztású mirigyek, amelyek hormonjaikat közvetlenül a vérbe választják ki, szintén jelentős cinkkoncentrációval rendelkeznek.

Ez a nyomelem a rézzel együtt a katalízisben - olyan enzimműködés, melynek során a hidrogén-peroxid vízzé és oxigénné alakul át -, valamint számos enzim és koenzim munkájában vesz részt.

Baktériumok és vírusok ellen

A cink támogatja az immunrendszer működését, segíti a szervezetet a baktériumok és vírusok elleni küzdelemben. Védelmet nyújt a nátha- és influenzavírusok, továbbá más fertőzések, például a kötőhártya-gyulladás ellen is.

Kutatások szerint a nyomelem lassítja a vírusok szaporodását, illetve akadályozza, hogy azok bekerüljenek a légutakat belepő nyálkahártya sejtjeibe. Elősegíti továbbá a sebek gyógyulását, de olyan bőrproblémák esetén is hatásos lehet, mint az ekcéma, az akné vagy a rosacea.

10 létfontosságú ásványi anyag és nyomelem

Nézegess képeket!

Elolvasom

Természetes cinkforrások

Jelentős mennyiségű cinket tartalmaz az osztriga és a hering, ezek után következik a marhamáj, a marhahúsból készült felvágottak, a tehéntej és a tojás. A növények közül pedig a teljes kiőrlésű gabonafélékben, a hüvelyesekben és a magokban - főleg a tökmagban - található sok cink.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mennyi cinkre van szükséged?

Nők esetében az ajánlott napi cinkmennyiség 12 milligramm, férfiaknál 15 milligramm. Ennél nagyobb adagok szedhetők átmenetileg, már kialakult nátha vagy influenza esetén. A cink megfelelő felszívódásához rézre is szüksége van a szervezetednek: 30 milligramm cinkhez szedj 2 milligramm rezet.

Cikkünk megírásában a Kossuth Kiadó Ásványi anyagok és nyomelemek az egészség szolgálatában című könyve segített.

Ezt is szeretjük