Így használd a káposztát gyomorfekély és bőrgyulladás ellen!

Ismerd meg a hétköznapi növényben rejlő óriási egészségügyi lehetőségeket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A káposztát, mindenekelőtt a fejes káposztát - latinul Brassica oleracea - már az ókori görögök és a rómaiak is alkalmazták külsőleg ödémák, köszvény és kelések sebkötözésére. Belsőleg is hasznosították a növény levét a hasfájás, hasmenés ellenszereként.

A középkori szerzők is gyakran említették dicsérően a káposztát. Akár belsőleg, akár külsőleg használva a káposzta feloldotta az akkori nézet szerint gyulladásokat okozó rossz nedveket. Ezért különösen alkalmas volt a fekélyek és pörkök gyógyítására. Cikkünkből megtudhatod, ma milyen formában használhatod a növény előnyös egészségügyi hatásait.

Eredete és termesztése

A keresztesvirágúak - latinul Brassicaceae - családjába tartozó fejes káposzta az egyik legősibb kultúrnövényünk, mely Európában a földközi-tengeri térségtől egészen Írországig megterem. Gyógynövényként különösen a fejes káposzta használható.

Hasznos vegyületei

A gyógyászatban alkalmazott káposztalevél nyomelemeket, ásványi anyagokat, rostokat, valamint vitaminokat - A-, B-komplex és C - tartalmaz. Megtalálható benne egy speciális anyag is, az úgynevezett antiulkusz-faktor, melyet gyomorfekély kezelésére használnak. Fontos megemlíteni továbbá a mustárolaj-glikozidokat is, melyek - ha nagy mennyiségű káposztát fogyaszt valaki - gátolják a jód feldúsulását a pajzsmirigyben. Ebből adódóan a pajzsmirigy-túlműködés természetes ellenszere lehet.

Rákellenes zöldségek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Alkalmazási területei

A káposzta gyógyászati alkalmazására nincsenek tudományosan elismert ajánlások, bár a természetgyógyászatban fontos gyógynövény. Szokásos a káposztalé kúraszerű alkalmazása gyomorégés, nyálkahártya-gyulladás, nyombélfekély és gyomorbetegségek gyógyítására. Külsőleg a káposztalevelet gyulladásos bőrbetegségek és fekélyek kezelésére használják.

Táplálkozz egészségesebben!

Az egészséges táplálkozás több annál, mint az, hogy alkalmanként eszel pár szem gyümölcsöt. Hallgasd meg dietetikus szakértőnk tanácsait!

Gyomorfekély ellen

Gyomorbetegségek - elsősorban gyomorfekély - kezelésére a káposztalé az egyik leghasznosabb gyógymód. Gyümölcspréssel facsarj ki egy liternyi káposztalevet a levelekből. Oszd el ezt a mennyiséget háromfelé, és az étkezéseket követően kortyolgasd. A káposztalé-kúrát legfeljebb három-hat hétig folytasd.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Bőrgyulladás orvoslása

A friss káposztaleveleket - nem a külsőket - langyos vízben mosd meg, és töröld szárazra. Vágd ki a középső bordát, és a leveleket nyújtófával hengereld laposra. Ekcéma vagy más gyulladásos bőrbetegség esetén a leveleket helyezd az érintett bőrfelületre. Harminc perc elteltével langyos kamillateával tisztítsd le a bőrfelületet. A borogatást naponta kétszer alkalmazd. Egy-két hét után enyhülnek majd a panaszaid.

Ellenjavallatok

Pajzsmirigybetegség esetén csak az orvossal történt egyeztetést követően alkalmazd, mivel a benne található vegyületek gátolják a belső elválasztású mirigy működését, megakadályozzák a jód feldúsulását a szervben.

Cikkünk az Athenaeum Kiadó Kis kolostori patika című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük