A hüvelygyulladás tünetei, okai és kezelése
Már jó ideje nem voltál nőgyógyászati vizsgálaton, pedig érzed, hogy valami nincs rendben? Lehet, hogy hüvelygyulladásod van.
Égő, viszkető érzés, folyás vagy fájdalmas szeretkezés. Ezek a tünetek mind-mind hüvelygyulladásra utalnak. Élete során szinte minden nő találkozik a problémával.
Hogy alakul ki?
A hüvelygyulladás nem ritka dolog, ennek ellenére a nők többsége nem veszi komolyan egészen addig, míg a kellemetlen tünetek nem válnak már-már elviselhetetlenné. A hüvelyben normális körülmények közt is élnek tejsavképző baktériumok, melyek savas kémhatásukkal védik a női nemi szervet a különböző fertőzésektől. Probléma akkor lép fel, ha a tejsav-baktériumok száma lecsökken, így a védekezőképesség romlik, utat engedve ezzel a különböző fertőzéseknek.
A tünetekről
- Csípő, viszkető érzés a hüvely körül, vagy annak belsejében.
- Égő fájdalom szeretkezés és vizeletürítés során.
- A normálistól eltérő színű, szagú vagy állagú hüvelyi folyás.
- Általános diszkomfort-érzés odalent.
Mi áll a háttérben?
A hüvelyi fertőzéseknek alapvetően két típusa létezik. Tüneteik hasonlóak, de egyik sem túl kellemes.
Bakteriális fertőzés
A hüvely bakteriális fertőzése akkor a leggyakoribb, mikor a szervezet más területein is túlszaporodnak a kórokozók. Ha a test legyengült állapotban van, a vérárammal vagy épp „kézi vezérléssel” a baktériumok könnyen eljuthatnak az intimebb zónák irányába. Ilyenkor tehát elegendő lehet, ha tüsszentés után, de vécéhasználat előtt elmarad a kézmosás.
Ugyanakkor uszodában, vagy közös törölközőhasználattal is könnyen elkapható a fertőzés, hogy a gyakori szexuális partnerváltást ne is említsük!
A kezeletlen bakteriális fertőzés azért veszélyes, mert hosszabb távon kismedencei gyulladást okozhat, valamint a szülés során komplikációkhoz vezethet.
Gombás fertőzés
Előfordulása – a bakteriális fertőzéshez képest – kevésbé áll szoros összefüggésben a szexuális szokásokkal. A gombás fertőzések szűz lányok esetében is gyakoriak. Kialakulásukhoz sokszor elegendő a nyári melegben hordott műszálas fehérnemű, vagy bármilyen rosszul szellőző nadrág. Ezen kívül a fogamzásgátló tabletta szedése is kockázati tényezőt jelent, mivel ezek a pirulák a női hormonháztartást felboríthatják, így könnyebben szaporodnak el a szervezetben a gombák. A kezeletlen gombás fertőzés kevésbé veszélyes, mint a bakteriális, viszont sajátos jellemzője, hogy aki egyszer már megkapta, annál nagyobb eséllyel fog újra előfordulni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kezelésről
A kezelés kúpokkal, kenőcsökkel és orális úton szedhető tablettákkal történik – attól függően, hogy a nőgyógyász adott esetben melyik megoldást tartja a legcélravezetőbbnek. A gyógyulás időtartama változó lehet: befolyásolják az egyéni eltérések, illetve a fertőzés mértéke. Pár naptól akár néhány hétig is eltarthat, de sajnos gyakran előfordul – különösen gombás fertőzések esetén –, hogy a probléma hónapokon át újra és újra előjön.
Ha bármilyen fent említett tünetet tapasztalsz, nem érdemes halogatni a nőgyógyászati vizsgálatot. Ezek a szimptómák nem múlnak el maguktól, jelenlétüket egyre határozottabban fogod érzékelni, és minél tovább vártál, a gyógyulás annál lassúbb lefolyású lesz.
OLVASD EL EZT IS!
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás
4 természetes módszer visszatérő hüvelyfertőzés ellen
- méhnyakrák
- chlamydia
A méhnyak betegségeinek tünetei és kezelésük
- hasfájás
- mellékhatás