Ilyen esetben lehet rák a HPV-ből - Az emberek fele észrevétlenül esik át rajta
A HPV sokáig tünetmentes marad, pedig bizonyos esetekben daganatos megbetegedésekhez is vezethet.
A HPV-fertőzés a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség, amelyen az emberek 50-80 százaléka átesik sokszor anélkül, hogy tudatában lenne a fertőzésnek.
A vírus hosszú távú jelenléte akár rosszindulatú daganatok kialakulásához is vezethet, amelyeknek azonban nagy része megelőzhető védőoltással - ezt szolgálja a kamaszkorban az iskolai programban ajánlott oltás - hívja fel a figyelmet prof. dr. Mészner Zsófia, a Gyermekgyógyászati Központ csecsemő- és gyermekgyógyásza, infektológusa, védőoltási szaktanácsadója.
Méhnyakrákhoz is vezethet a HPV
A HPV (humán papillomavírus) mozaikszó alatt valójában egy nagy víruscsaládot értünk, ami számtalan megbetegedésért felelős. A fertőzés terjedése elsősorban szexuális úton, közvetlen bőr-bőr, bőr-nyálkahártya kontaktus révén történik, és az anyától a csecsemőre is átadható szülés közben - mondja prof. dr. Mészner Zsófia. Hozzáteszi: sokszor nem is szerzünk róla tudomást, mivel immunrendszerünk megbirkózik vele, és tünetmentesen, spontán elmúlik. A huzamosabb ideig fennálló HPV-fertőzés azonban hámelváltozásokhoz vezethet, amelyekből rosszindulatú daganatok, így például méhnyakrák is kialakulhat. Ezek alapján beszélhetünk alacsony és magas kockázatú HPV-típusokról.
- Az alacsony kockázatú HPV-törzsek jóindulatú, bár igen nehezen kezelhető és rendkívül kellemetlen szemölcsöket okozhatnak a bőrön és a nyálkahártyán (külső nemi szerveken, a végbélnyíláson, illetve a szájban és torokban). A magas kockázatú, rákkeltő HPV-törzsek valamelyikével történő megfertőződés esetén méhnyak-, szeméremtest-, hüvely-, pénisz- és végbélrák, valamint a fej-nyak daganatos megbetegedése is kialakulhat. A rákos megbetegedések körülbelül 5 százalékát a HPV okozza világszerte, köztük hazánkban 4-500 nő életét követeli a méhnyakrák.
A HPV okozta elváltozások és betegségek kezelésével több szakterület (nőgyógyász, urológus, bőrgyógyász, sebész) foglalkozik, ugyanakkor a vírus ellen nem létezik specifikus gyógymód. A fertőzés korai felismerésében és a későbbi szövődmények megelőzésében rendkívül fontosak a szűrővizsgálatok, a megelőzés egyik leghatékonyabb módja pedig a HPV elleni védőoltások alkalmazása.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- A leggyakoribb humán papillomavírus (HPV) által okozott megbetegedések megelőzésére történetileg háromféle készítmény, két-, négy-, illetve kilenckomponensű oltóanyag létezik. Ezek közül jelenleg már a kilenckomponensűt használjuk, mely a HPV kilenc szerotípusa ellen nyújt védelmet - magyarázza prof. dr. Mészner Zsófia, ám a fennálló fertőzés, rákmegelőző állapot, illetve a már kialakult megbetegedés gyógyítására nem alkalmasak. A készítmény a szerotípusok tisztított fehérjéit tartalmazza (tehát élő vírust nem tartalmaz), és védelmet ad a méhnyakrákot leggyakrabban okozó szerotípusok ellen.
A méhnyakrákesetek mintegy 70 százalékát a HPV16 és a HPV18 szerotípusok okozzák, ezek ellen védett az első oltóanyag, majd ez egészült ki a későbbiekben két, illetve további öt szerocsoporttal:
- A 2 komponensű (bivalens) oltás: a HPV 16, 18
- A 4 komponensű (quadrivalens) oltás: HPV 6, 11, 16, 18
- A 9 komponensű (nonavalens oltás): HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58
A HPV elleni oltás fiúknál és lányoknál egyaránt beadható már 9 éves kortól, két-, illetve háromadagos oltási séma alapján. A nemzetközi ajánlások szerint a vakcina beadását érdemes a szexuális élet megkezdése előtt, a fiatal tinédzserkorra időzíteni, hogy populációs szempontból a leghatékonyabb védelemben részesülhessen a gyermek. Amennyiben a szülők igénylik, a 12. életévüket betöltött (7. osztályos) fiú- és leánygyermekek térítésmentesen vehetik fel az oltást iskolai kampányoltás keretei között, ami nem kötelező. Az iskolai kampányoltások során jelenleg már a kilenckomponensű HPV elleni védőoltást kapják meg a gyermekek.
Természetesen a HPV-fertőzés elleni oltási sor kilencéves kortól bármilyen életkorban megkapható, az oltóanyag patikai forgalomban van. Annak is érdemes védőoltást kérnie, aki már igazoltan átesett bármelyik HPV-szerotípus okozta fertőzésen.
- Szeretném hangsúlyozni, hogy tévhit, hogy a HPV kizárólag a lányokat, nőket érintő megbetegedés lenne. Ma már tudjuk, hogy a fiúknak, férfiaknak is nagyon komoly szerepük van a fertőzés továbbadásában, hiszen a betegség évekig lappanghat a vírust hordozó szervezetében, aki tudtán kívül fertőzi meg partnereit. A legújabb statisztikák szerint minden öt férfiból egy szervezetében megtalálható egy vagy több magas kockázatú HPV-törzs. Emellett a férfiak esetében is számtalan ráktípus (például péniszrák, végbélrák, fej-nyak daganatai) vezethető vissza a HPV-fertőzésre.
Mint Mészner professzor asszony mondja, oltási reakcióként elsősorban az injekció helyén keletkező fájdalomra, duzzanatra, bőrpírra számíthatunk, továbbá kialakulhat fejfájás, szédülés, láz és emésztőrendszeri tünetek (hányinger, hasmenés, émelygés). Ezek a kellemetlen tünetek átmenetiek, rövid időn belül elmúlnak, a WHO rendszeres elemzései pedig egyértelműen igazolják a vakcinák biztonságosságát.
- Mivel a már kialakult HPV-fertőzés nem gyógyítható, ezért a megelőzés és a szűrővizsgálatok kulcsfontosságúak. A biztonságos és hatékony HPV elleni védőoltással nemcsak a fertőzés, de a szemölcsök, illetve a rosszindulatú daganatok későbbi kialakulása is megelőzhető. Magas átoltottsággal néhány évtizeden belül elérhetjük, hogy a méhnyakrák többé ne követeljen emberéletet - hívja fel a figyelmet prof. dr. Mészner Zsófia, a Gyermekgyógyászati Központ orvosa.
Rákot okozó fertőzést győzhet le ez az étrend: kevesen tudják, hogy van kapcsolat a kettő között
Sokat számít a megfelelő étrend, még a rák elleni küzdelemben is kiemelkedő szereppel bír.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- orvostudomány
- mellrák