Így hal meg minden 4. magyar: a legtöbben nem is kapnak megfelelő ellátást
Nagyon szomorú és megdöbbentő tényekre derült fény.
- A ’90-es években minden szupermodell ilyen sminket viselt: könnyű elkészíteni, ha követed a lépéseket »
- Nincs nőiesebb a kis fekete ruhánál, nehéz hibázni vele: nem kelt komor hatást, ha így viseled »
- Az ősz haj festése macerás, de könnyen elkerülhető a kudarc: 6 tipp, hogy fodrász nélkül is szép legyen az eredmény »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
- 5 kérdés, ami megmutatja, mennyire intelligens valaki - Hány igen válaszod lett?
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint minden negyedik magyar daganatok miatt halt meg tavaly, közülük azonban csak 22% részesült speciális életvégi ellátásban, pedig elvileg minden érintett jogosult lenne erre térítésmentesen.
Muszbek Katalin, a Magyar Hospice Alapítvány orvos igazgatója szerint az aktív gyógykezelés befejezése után összetett, orvosi és pszichés gondoskodásra lenne szükségük a rákkal küzdő embereknek, amit csak a hospice-palliatív ellátás keretében lehet biztosítani.
Magyarország az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott kapacitás felével sem rendelkezik a gyógyíthatatlan daganatos betegek ellátása terén, miközben az OECD országai közül Magyarországon halnak meg legtöbben a rák miatt.
Ingyenes otthoni hospice ápolás járna
A WHO ajánlása szerint egymillió lakosra 50 palliatív ágynak kellene jutnia, ez tízmillió lakossal számolva 500 ágyat jelentene. Ehhez képest jelenleg 14 intézményben mindössze 200 ágyon folyik hospice-palliatív ellátás Magyarországon - ebből minden huszadikat a Magyar Hospice Alapítvány tartja fenn. Ez még a szomszédos országokhoz képest is jelentős elmaradást jelent, Szlovákiában 5 millió lakosra 277 hospice ágy jut.
Hospice ellátást továbbá otthoni ápolás keretében is lehetne igényelni. Ilyenkor az orvos, ápoló vagy akár a pszichológus, gyógytornász is házhoz megy, így a beteg a szerettei körében töltheti élete utolsó szakaszát a kórházi tartózkodás helyett.
A többség nem is tud az ellátásról
Az otthoni ápolást a háziorvos rendelheti el 50 napra, ezt két alkalommal meghosszabbíthatja, így összesen 150 nap szakszerű segítséget kaphatna minden daganatos beteg. A valóságban azonban az érintettek nagy része nem részesül hospice ellátásban, és aki mégis bekerül a rendszerbe, arról már csak átlagosan egy-két hétig gondoskodhatnak speciálisan képzett szakemberek.
Az orvos igazgató szerint ez a hospice ellátással kapcsolatos ismeretek hiányosságára vezethető vissza, ami részben az orvosi tájékoztatás elégtelenségéből fakad.
OLVASD EL EZT IS!
- tünetek és betegségek
- Egészség