Nem tudsz fogyni, és a bőröd is zsíros? Többféle hormonzavar is állhat a háttérben
Ha ezekből többet tapasztalsz, érdemes hormonális kivizsgálást kérni orvosodtól.
A hormonzavarok igen változatos képet mutatnak, és a beteg sokszor nincs is tudatában az állapotának. Dr. Koppány Viktória endokrinológus, a Budai Endokrinközpont munkatársa ezért a két leggyakoribb hormonális probléma jeleit sorolja fel.
Az inzulinszint változásai és a pajzsmirigyproblémák legtöbbször a szervezet hormonháztartásának felborulására utalnak. Ilyen tünetek mellett érdemes laborvizsgálattal ellenőrizni a hormonszinteket.
Inzulinszinttel kapcsolatos jelek
A megemelkedett inzulinszint, vagyis inzulinrezisztencia gyakran túlsúlyban mutatkozik meg. Ekkor a sejtek energiafelhasználása zavart szenved, és a többletenergia a zsírsejtekben raktározódik el. Az állapot során a magas inzulinszint alacsony vércukorszintet eredményez, aminek hatására az illetőre evési rohamok is rátörhetnek. Ez szintén elősegíti a plusz kilók felhalmozódását. A problémát pajzsmirigy-alulműködés is okozhatja.
A zsíros bőr és a szőrszálak megjelenése is lehet hormonzavar jele
Inzulinrezisztencia esetén a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőivel szemben, ami miatt fokozottabbé válik a faggyúmirigy aktivitása. Így a bőr zsírossá válik, ami a pórusokat nagyon könnyen eltömítheti, és ez gyulladt aknékat is okozhat.
A szakáll és a bajusz megjelenése sem feltétlenül csak a mediterrán típusú nőket veszélyezteti. A tesztoszteron-túltengés férfiakra jellemző vonásokat is eredményezhet, így nem ritka, amikor a bajusz és a szakáll területén erősebb és sötétebb szőrszálak jelennek meg. Ezeket sokan leborotválják vagy kihúzkodják, de ettől a probléma forrása még nem szűnik meg. A fenti tünetek mellett a menstruációs zavarok, a teherbeesési nehézségek és a csökkent libidó is utalhat a szervezet hormonzavarára.
Beindítja az emésztést, és kimossa a salakot: képeken a legjobb tavaszi méregtelenítő vizek
Nézegess képeket!
ElolvasomPajzsmirigyproblémák is utalhatnak hormonzavarra
A székrekedést és hasmenést nem csak az evés és gyógyszerek befolyásolhatják. Ha különösebb ok nélkül az anyagcsere megváltozott, akkor az gyakran hormonzavarra utalhat. Az esetek nagy részében a pajzsmirigy az oka, mert működése nagy hatást gyakorol az anyagcsere-folyamatokra. Ha a kelleténél több hormont termel, vagyis túlműködik, akkor az hasmenést okozhat. Ha kevesebbet termel, vagyis alulműködik, akkor székrekedést okoz. Kiderítéséhez laborvizsgálat szükséges a TSH, a T3 és a T4 szintjének meghatározására, melyet a kezelőorvos kiegészíthet az ATPO ellenőrzésével és a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatával.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Kidülledt szemek és problémás haj
A szemek kidülledéséért nemcsak a genetika a felelős, a jelenség betegségre utalhat. A tünet mögött leggyakrabban pajzsmirigy-túlműködéssel járó Graves-Basedow kór áll, ugyanis ekkor a szem mögötti szövetek gyulladásban vannak, és ödéma alakul ki. A szokásosnál lényegesen lassabban növő, száraz és hulló haj gyakran pajzsmirigyzavarra utalhat. A tünet jelentkezhet mellékvese-problémáknál, inzulinrezisztenciánál és lényegében az összes hormonzavarnál. A teljes körű hormonvizsgálat felderíti a probléma forrását.
A gyengülő memória is lehet tünet
Az elfelejtett dolgok oka lehet fáradtság, idegesség, stressz, alváshiány, rossz esetben érszűkület. Ám meglehet, hogy pajzsmirigy-alulműködés áll a háttérben, mivel a szerv hormonjai az agy anyagcseréjét is befolyásolják. Ez rosszabb agyi aktivitást, memóriagondokat és figyelemzavart is okozhat.
- tünetek és betegségek
- megelőzés
- hormonok
- hormonális zavar
- endokrinológia
- inzulinrezisztencia
- pajzsmirigy
- Életmód