Rákot, elhízást és meddőséget okozhatnak a hormondiszruptorok: ebben a 9 dologban van a legtöbb

A hormondiszruptorok szinte mindenben megtalálhatóak, pedig nagyon rosszat tesznek a szervezettel.

Hormon diszruptorok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hormondiszruptorok (endocrine disruptors) olyan vegyi anyagok, amelyek beavatkoznak az endokrin rendszer működésébe, és komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. Az endokrin rendszer egy mirigyekből álló hálózat, amely hormonokat termel, köztük a tesztoszteront, az ösztrogént, az inzulint és az adrenalint, amik a test számos funkcióját szabályozzák.

A hormondiszruptorok hatása

A hormondiszruptorok három fő módon befolyásolják a testet:

  • Gátolják a hormonok és receptorok közötti kapcsolatot: megakadályozhatják, hogy a természetes hormonok elérjék a céljukat.
  • Közvetlenül hatnak a mirigyekre: túlműködést vagy alulműködést idézhetnek elő a hormontermelésben.
  • Hormonokat utánoznak: az ilyen vegyi anyagok hamis hormonjelzéseket küldhetnek, amelyek idő előtti vagy túlzott reakciókat váltanak ki a szervezetből.
Hormon diszruptorok 2
Fotó: PonyWang / Getty Images Hungary

A hormondiszruptorok olyan vegyi anyagok, amelyek kapcsolatba léphetnek a sejtekkel, és genetikai változásokat okozhatnak. Például a BPA és a dioxinok rákkeltő hatásukról ismertek, erről korábbi kutatások is beszámoltak. Ezek a vegyi anyagok képesek megzavarni a sejtosztódást szabályozó mechanizmusokat, így hozzájárulhatnak a rákos megbetegedések kialakulásához.

A hormonális egyensúlyzavarok hozzájárulhatnak az elhízás kialakulásához - ez örökletes is lehet, erről bővebben itt olvashatsz tovább. Például a ftalátok és a PFAS-vegyületek beavatkozhatnak az anyagcsere-folyamatokba, ami elhízáshoz vezethet. Emellett ezek a vegyi anyagok képesek a zsírsejtek fejlődésére és működésére is hatni.

Emellett zavarhatják a reproduktív rendszer működését, így meddőséget is okozhatnak - ezek a rejtett betegségek szintén növelik a kockázatát. Az ilyen vegyi anyagok csökkenthetik a spermiumok számát és mozgékonyságát férfiakban, illetve zavarhatják a petefészkek normális működését nőknél. Ez hosszú távon csökkentheti a fogamzóképességet.

Ezekben találhatók meg a hormondiszruptorok

A hormondiszruptorok lehetnek természetes vagy mesterséges vegyi anyagok, amelyek belélegzéssel, élelmiszerrel vagy közvetlen érintkezés útján kerülnek a szervezetbe - a Webmd készített róluk egy részletes listát. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Lehangoltság? Nyerd vissza az életkedved!

Ha tartósan lehangoltnak, fásultnak, kedvetlennek érezzük magunkat, és nem tudunk úrrá lenni rosszkedvünkön, segít az orbáncfű kivonatát tartalmazó Remotiv extra. Ez a patikában, vény nélkül kapható növényi gyógyszer javítja a hangulatot, fokozza a motivációt és csökkenti az enyhe depresszió további tüneteit.

A Remotiv extra vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Promóció

Biszfenol A (BPA): gyakran használják élelmiszer-tároló edények és műanyag palackok gyártásánál. A BPA képes utánozni az ösztrogént, ami hormonális egyensúlyzavart okozhat, és hozzájárulhat a rák, az elhízás és a meddőség kialakulásához.

Dioxinok: a dioxinok ipari folyamatok során keletkeznek, és égés közben terjednek el. Az emberi szervezetbe leggyakrabban az élelmiszerekkel jut, különösen olyan állati eredetű termékekkel, mint a hús, a tejtermékek és a halak. A dioxinok a környezet szennyeződése révén jutnak be az állatok szervezetébe, majd az étrend révén kerülnek az emberek szervezetébe. Ezek a vegyi anyagok felhalmozódhatnak a zsírszövetekben, és hosszú távú egészségkárosodást okozhatnak, beleértve a hormonális problémákat és a rákot.

Perfluor- és polifluor-alkil anyagok (PFAS): ezeket az anyagokat tapadásmentes bevonatokban, például teflonedényekben használják. A PFAS-vegyületek tartósan megmaradnak a környezetben és a szervezetben, és számos egészségügyi problémához, köztük hormonális zavarokhoz vezethetnek.

Ftalátok: a ftalátokat műanyagok rugalmasságának növelésére használják. Leggyakrabban PVC-alapú termékekben található meg, tehát csövekben, szigetelésekben, tapétában, padlóburkolatokban, de kozmetikumokban, élelmiszer-csomagolásokban is fellelhető, sőt esetenként még gyógyszerkészítményekben is van. Ezek a vegyületek hatással lehetnek a reproduktív rendszerre, és kapcsolódhatnak az elhízás, a cukorbetegség és más hormonális problémák kialakulásához.

Poliklórozott bifenilek (PCB): a PCB-k számos otthoni és ipari termékben megtalálhatók, beleértve az elektromos hálózatok transzformátorait és a kenőanyagokat. Ezek a vegyületek szintén felhalmozódnak a zsírszövetekben, és számos egészségügyi problémát, köztük rákot és hormonális zavarokat okozhatnak.

Hormon diszruptorok 1
Fotó: Sofyan Sharif / Getty Images Hungary

Bár teljesen elkerülni nem lehet őket, néhány módszerrel csökkenthető a kitettség:

  • Bioélelmiszerek vásárlása: ha nem elérhető vagy túl drága, alaposan mossuk meg vagy hámozzuk meg a zöldségeket és gyümölcsöket.
  • Kerüld a feldolgozott, előrecsomagolt ételeket.
  • Kerüld az illatosított termékeket.
  • Moss gyakran kezet.
  • Tárold az élelmiszereket üveg- vagy rozsdamentes acél edényekben.
  • A lakás rendszeres takarítása - vegyszermentes tisztítószerekről bővebben itt olvashatsz

A hormondiszruptorok komoly veszélyt jelentenek az egészségre, de tudatos döntésekkel csökkenthető a kitettség és ezzel együtt a hozzájuk kapcsolódó betegségek kialakulásának a kockázata is. 

Támogatja az anyagcserét és a hormonrendszert: így vigyél be elég pantoténsavat a szervezetedbe

Ezek az ételek gazdagok pantoténsavban, azaz B5-vitaminban.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük