Ezt a kérdést tedd fel az orvosodnak, ha sokat híztál az utóbbi időben
Nagyon sokan nem is sejtik, hogy ez befolyásolja a testsúlyukat.
A fogyás és az egészséges súly tartása egyáltalán nem egyszerű dolog. A kor, a mozgás hiánya és az étkezés mind nagy szerepet játszanak a zsírpárnák alakulásában, ám emellett akadnak olyan dolgok, amelyekről sokan nem is tudják, hogy hízást okozhatnak. Ezek közé tartoznak például egyes gyógyszeres kezelések, amelyek esetében sokan nincsenek tisztában a lehetséges mellékhatásokkal.
Sajnálatos módon egyáltalán nem ritka, hogy éppen ezek a gyógyszerek abszolút szükségesek, életmentőek. Éppen ezért, ha arra gyanakszol, hogy valamilyen gyógyszer hatására szedtél fel néhány kilót, mindig fontos, hogy először is tájékozódj, és konzultálj azzal a szakorvossal, aki felírta azt. Sohase hagyd abba a felírt gyógyszerek szedését, csak ha orvos tanácsolja! Mutatjuk, milyen gyógyszerek esetében gyakori, hogy hízást okoznak, és érdemes más lehetséges kezelések után érdeklődni.
Allergiagyógyszerek
Az olyan antihisztaminok, mint a Zyrtecben található cetirizin és az Allegra fexofenadinje, szoros összefüggésben állhatnak a súlygyarapodással, ugyanis növelik az étvágyat, ezáltal pedig a testtömegindexet, a derék-csípő arányt és az inzulinszintet.
Antidepresszánsok, nyugtatók
A régebbi triciklikus antidepresszáns gyógyszerek - TCA - híresek voltak étvágynövelő, hizlaló hatásukról. Jó példa erre a vényköteles, amitriptyline-tartalmú Elavil és Teperin. Ezeket a gyógyszereket ráadásul migrénes fejfájásra is gyakorta felírták az orvosok.
Az újabb - SSRI - antidepresszánsok esetében nem ismert, hogy hízást okoznának. Kivételt képeznek ez alól a paroxetine-tartalmú készítmények, például a Seroxat és Apodepi, sőt, a mirtazapine miatt a Remeron is okozhat hízást. A hasonló hatású Prozac és a Zoloft azonban semleges hatást gyakorolnak a testsúlyra, így érdemes az orvosnál érdeklődni használatukról. A szintén antidepresszáns Wellbutrin inkább a súlyvesztéssel áll összefüggésben mellékhatásként.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A cukorbetegség kezelése
A kettes típusú diabétesz kezelésre használt, szájon át szedhető gyógyszerek egy része is összefügghet a hízással. Például a sulfonylurea típusú gyógyszerek, amelyek növelik az inzulintermelést, a vércukorszint csökkentésével éhséghez vezetnek. Ugyanígy az injekcióban adott inzulin is stimulálhatja az étvágyat, így a hízás kiküszöböléséhez ilyenkor kérd orvos tanácsát.
Más cukorbetegségre használt gyógyszerek a vízvisszatartást növelik. Ilyen például a pioglitazont tartalmazó Actos és rosiglitazonum hatóanyagú Avandia.
A metformin-gyógyszerek - Metformin tabletta, Byetta injekció, Januvia filmtabletta - semlegesen hatnak általában a testsúlyra.
Corticosteroidok
A szájon át szedett glucocorticoidok a hízás kockázatát okozzák nagy dózisban vagy tartósan szedve. A súlyos asztma kezelésére használt belélegezhető változat általában nem okoz hízást, ám az olyan fájdalmas, gyulladásos állapotok, mint az arthritis ellen használt injekció szteroidjai megváltoztathatják az anyagcsere ütemét, így megnövekedett étvágyhoz vezethetnek. A corticosteroidok közé tartozik a prednisone, a methylprednisolone és a hydrocortisone.
Magas vérnyomás elleni szerek
A magas vérnyomásra szedett bétablokkoló gyógyszerek java szorosan összefügg a hízással. Gyakran felírt példa Metoprolol és az atenololtartalmú Atenobene. Ezek fáradtságot okoznak, így a mozgásmennyiség csökkenése miatt hizlalnak.
Mentális betegségek kezelése
A pszichiátriai kezelésben használt gyógyszerek közül az olanzapin hatóanyagú Zyprexa, a risperidont tartalmazó Risperdal és a Clozapine mellékhatásai között szerepel a súlygyarapodás. Ezt a gyógyszerek szerotonint blokkoló és inzulinrezisztenciát növelő hatása váltja ki. Kérj az orvosodtól vércukorszintmérést, és érdeklődj más kezelési lehetőségek iránt, ha ezek a gyógyszerek problémát okoztak nálad.
Epilepszia és migrén kezelése
A valproic sav hatóanyagot tartalmazó Dekapene mellékhatásaként nagyon gyorsan akár öt kiló hízás is előfordulhat, akárcsak a hasonló betegségek kezelésére használt lítiumtartalmú gyógyszerek esetében.
- fogyasztó praktikák
- elhízás
- elhízás okai
- hasi hízás
- hízás
- gyógyszer
- orvosi vizsgálat
- orvos
- hormon
- hormonok
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- kenyér
Ez a dolog lehet a hasi hízás legfőbb felelőse
- orvos
- hízás