Nagyon kellemetlen a hiperkeratózis - Fertőzés is okozhatja a bőr megvastagodását
A bőr megvastagodása nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi probléma is lehet.


- Jude Law 20 éves lánya csodaszép nővé érett, és ez a Diornak is feltűnt: Iris sikeres modell »
- Visszatért a ’90-es évek legnőiesebb darabja: a szaténszoknya már nem csak alkalmi viselet, az utcán is divatos »
- 6 bőrfeszesítő testápoló, ami aranyat ér, de nem drága: javítják a bőr rugalmasságát, és feltöltik minden jóval »
- Kvíz: mennyire ismered Magyarországot? Teszteld magad!
- Gregor Bernadett levágatta hosszú haját: a rövidebb frizurát imádják a rajongói
- Kvíz: melyik folyó mellett van Makó? 10 kérdés Magyarország földrajzáról
- 10 kérdés biológiából, amit a suliban még tudni kellett: melyik igaz az állítások közül?
- Ő Gallusz Niki ritkán látott párja: Laurával 10 éve egy párt alkotnak
A hiperkeratosis egy összefoglaló megnevezés, amely a bőr bizonyos területének megvastagodására utal.
A problémának számos megjelenési formája létezik az ekcémától a szemölcsig, így dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza szerint a kezelés is a diagnózisnak megfelelően összetett.
Mi okozza a bőr megvastagodását?
Hiperkeratosis alatt az elszarusodó hám szarurétegének a megvastagodását értik, más szóval azt, amikor a szokásosnál nagyobb mennyiségben termelődik szaru. A szarunak a keratin nevű összetevője az, ami ilyen esetben nagyobb tömegben jelenik meg a bőr felhámjában. A hiperkeratosisnak két fő formája különböztethető meg.

Van a nyomás okozta hiperkeratosis, a túlzott nyomás, állandó vagy ismételt mechanikai hatás, gyulladás vagy a bőr irritációja következtében alakul ki. Ez akkor történik, amikor a bőr extra réteg keratint kezd el termelni, hogy megvédje a károsodástól önmagát. Ilyen esetben észlelhető a bőrkeményedés - hétköznapi nyelven tyúkszem, a bőrkérgesedés.

A nem nyomás okozta hiperkeratosis esetében nincs külső irritáció, a szakértők ezt egyrészt a genetikának, másrészt a fertőzéseknek tudják be. Ennek eredményei öröklődő elszarusodási zavarokhoz tartozó betegségek, illetve fertőzéses eredetű a HPV okozta szemölcs, a verruca vulgaris.
Más bőrbetegségekkel együtt jelentkezhet
A hiperkeratosis megjelenhet számos bőrgyógyászati kórképben - az ekcémában, pikkelysömörben, a különböző szemölcsök formájában, valamint fénykárosodás egyes bőrtüneteire is jellemző lehet a szaruréteg megvastagodása. Ezenkívül természetesen még számos bőrbetegségben előfordulhat hiperkeratosis tünetként, amelynek azonosítása bőrgyógyász feladata.
Milyen kezelési lehetőségek léteznek?
- A páciens első és legfontosabb teendője, hogy szakorvoshoz forduljon, ha bármilyen változást tapasztal a bőrén. A hiperkeratosis csak néhány formájánál jelentkezik fájdalom, így bizonyos bőrkeményedéseknél, szemölcsöknél, de ennek hiányában is fontos a bőrgyógyászati vizsgálat - hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária.

- Természetesen a kezelésről csak a diagnózis birtokában lehet dönteni, tudnunk kell, pontosan mi áll a bőr megvastagodása mögött. Ha a bőrképlet olyan helyen van, ami zavarja a pácienst, esetleg fáj, kipirosodik, vagy csak esztétikailag zavaró, számos módszer közül választhatunk az eltávolításnál.

Csodaszérumok bőröregedés ellen az Yves Rocher-tól
Építsd be bőrápolási rutinodba az Yves Rocher Anti-Age Global éjszakai szérumát, melynek hatóanyagai egyedülálló, kétfázisú formulájának köszönhetően a bőr legmélyéig hatolnak. Innovatív textúrája a hialuronsav gélnek köszönhető, amely dupla koncentrációban tartalmaz rügynektárt és amelyben értékes olajok keverednek össze. A nappali Sejtmegújító szérum-eszencia és a Kétfázisú regeneráló éjszakai koncentrátum tökéletes duó, együttes napi használatuk kivételes sejtmegújuláshoz vezet.
Promóció
Típustól függően szóba jöhet a fagyasztás, a sebészeti eltávolítás, az elektromos vagy lézerkéssel való roncsolás és szemölcsirtó szerek helyi alkalmazása egyaránt. A megfelelő módszer kiválasztása mindig az egyedi probléma felmérése után történhet meg. Ha a képletnél felmerül a rákos elváltozás gyanúja, szükséges lehet biopszia végzése, vagyis egy olyan mintavétel, amely során szövettani elemzés történik.
Sokat lehet tenni a megelőzés érdekében
- Érdemes kényelmes, jól illeszkedő cipőt vagy akár talpbetétet viselni a bőrkeményedések, tyúkszem kialakulásának megelőzése végett.
- Szükség lehet esetleges ortopédiai szakvizsgálatra, gyógycipő viselésére.
- Nem ajánlott mezítláb járkálni olyan helyeken, ahol gombás fertőzést lehet összeszedni, mint például az uszodák, strandok, tornatermek, zuhanyzók.

- Aki hajlamos ekcémára, lehetőleg kerülje az illatosított kozmetikai termékeket, erős kemikáliákat, az extrém hideg vagy meleg hőmérsékletet, a száraz levegőjű helyiségeket.
- Fontos a bőr megfelelő hidratálása, lehetőleg bőrgyógyász által ajánlott mosakodókkal és testápolókkal.
- Már az első napsugaraknál és a téli napsütésben is ajánlott napvédő termékeket használni minden fedetlen testrészen.
- Lehetőség szerint természetes anyagú, nedvszívó ruhadarabokat érdemes választani, amelyekben a lehető legjobban elkerülhető a tartós izzadás.
Ekcéma vagy bőrrák? Nem mindegy, hogy néz ki a folt a bőrön
Félelmetes, ha egy új folt jelenik meg a bőrön, de nem mindig veszélyes.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- bőrbetegség
- vitiligo
Mi okozhat fehér foltokat a bőrön? Gomba és vitaminhiány is állhat a háttérben

- allergia
- bőrbetegség