Az erősen fertőző májbetegség 8 árulkodó tünete: hetekig lappanghat, mire észreveszik

Ez a májbetegség erősen fertőz, hetekig lappanghat, mire felismerik, így érdemes ismerni az árulkodó tüneteit.

Hepatitisz A tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hepatitisz A egy erősen fertőző betegség, amelyet a hepatitisz A-vírus okoz - ez egy azon számos hepatitiszvírus közül, amelyek májgyulladást okoznak, és hatással vannak a májfunkciókra.

A fertőzéssel kapcsolatos tudnivalókról, a diagnosztizálás jelentőségéről és a gyógyulás esélyeiről dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.  

A hepatitisz A tünetei

A leggyakoribb fertőzési forrás a higiénia hiánya miatt (fekáliával) szennyezett étel vagy víz fogyasztása, illetve a fertőzött személlyel vagy tárggyal történő szoros kapcsolat. Ritkán bár, de vér útján is terjedhet. Az A típus a többi hepatitiszformával szemben akut betegség, nem okoz krónikus májbetegséget. Oltással lehet megelőzni, és az e tekintetben veszélyes vidékeken különösen fontos a megfelelő higiénia, a gyakori kézmosás. 

GettyImages-501331520
Fotó: wildpixel / Getty Images Hungary

Ha mégis megtörtént a fertőződés, az általában a vírus bejutása után pár héttel okoz tüneteket, bár sokaknál egyáltalán nem mutatkoznak. Ha mégis, ezekre a panaszokra kell felfigyelni:

  • szokatlan fáradtság, gyengeség
  • hirtelen hányás, hasmenés
  • alhasi, jellemzően jobb oldali fájdalom
  • agyagos vagy szürke színű széklet, sötét vizelet
  • étvágytalanság
  • hőemelkedés
  • sárgaság a bőrön, a szemfehérjén
  • intenzív viszketés

- A tünetek általában enyhék, és néhány hét alatt elmúlnak, de egyes esetekben hosszú hónapokig tartó súlyos betegséget is okozhatnak - ismerteti dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

- Az orvosi vizsgálat és a differenciáldiagnózis azonban még enyhe esetben is fontos, mert el kell különíteni a hepatitisz A-fertőzést más májbetegségektől, amelyek esetleg komolyabb kezelést igényelnek. Tehát fertőződésgyanú vagy panaszok esetén mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Mikor érdemes oltást vagy injekciót kérni?

Ha valakinél nagy a hepatitis A-vírussal való találkozás lehetősége, érdemes beadatni az oltást. Ez vonatkozik az alábbiakra:

- Olyan területekre tervez menni, ahol erősebb a vírus jelenléte (például Mexikó, Közép- és Dél-Amerika, illetve szegényes vízhálózattal rendelkező területek). Ha járványveszélyes területre utazik, az oltást ajánlott négy héttel, de minimum két héttel hamarabb beadatni, hogy a védettség biztosan kialakuljon. 

- Alapbetegségük (például vérzékenység, krónikus hepatitisz B- vagy C-vírushordozók) vagy életmódjuk miatt (például intravénás kábítószer-használók, homoszexuálisok) fokozottan veszélyeztettek.

Ha valakinek a védőoltás ellenjavallt, az úgynevezett passzív immunizálásban részesülhet, ami azt jelenti, hogy hepatitisz A-ellenes ellenanyagot (immunglobulint) kaphat injekció formájában.

Gyógymód a hepatitisz A-fertőzésre

Egy egyszerű vérvizsgálattal gyorsan kimutatható a vírus jelenléte, de ebben az esetben sem létezik speciális gyógymód. A szervezet magától „kitisztítja” a hepatitisz A-vírust, legtöbb esetben a máj hat hónapon belül károsodás nélkül gyógyul. Mindazonáltal ritka esetekben előfordul, hogy a vírus heveny májelégtelenséget okoz - ez általában krónikus betegeknél, terheseknél és időseknél reálisabb kockázat. Az akut májelégtelenség kórházi kezelést igényel, és súlyos esetben májátültetés is szükségessé válhat.

GettyImages-1128977088
Fotó: Ps3000 / Getty Images Hungary

Amennyiben azonban nem súlyos esetről van szó, a gyógyulást elősegítheti a pihenés, a megfelelő étrend és különösen a folyadékbevitel, ami hányás, hasmenés esetén megelőzheti a kiszáradást. Érdemes az orvostól tanácsot kérni a szedett gyógyszerekkel kapcsolatban, és a májkárosító hatása miatt a májgyulladás ideje alatt ajánlatos kerülni az alkoholfogyasztást.  

Aki pedig vírushordozó, a továbbadás elkerülése érdekében addig érdemes tartózkodnia a szexuális együttléttől, amíg kimutatható nála a hepatitisz A, fontos kezet mosnia minden vécéhasználat után, és ajánlott tartózkodni a másik ételétől is. 

Olvass tovább: 8 májvédő étel

Ezek az ételek nemcsak a máj működését támogatják, de még a fogyási folyamatokat is elősegíthetik.

8 májvédő étel, ami nemcsak a méregtelenítő szervet, de a fogyást is segíti: egyél belőlük minél többet

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük