Hasnyálmirigyrákhoz vezethet a magas inzulintermelés: először mutatták ki

Kutatók szerint, amíg az inzulinhiány cukorbetegséget, az inzulin-túltermelődés hasnyálmirigyrákot okozhat.

Hasnyálmirigyrákhoz vezethet a magas inzulintermelés: először sikerült kimutatni
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hasnyálmirigy amilyen apró, olyan fontos szerv, mivel naponta mintegy másfél liter hasnyálat termel: külső elválasztású mirigyeiben hasnyál, belső elválasztású mirigyeiben pedig többek között inzulin termelődik.

Daganatos megbetegedése elsősorban az ötven éven felülieket érinti, ugyanis a szervezetbe kerülő rákkeltő anyagok többnyire ennyi idő elteltével aktiválják a tumort. A betegség férfiaknál a leggyakoribb, és csak Magyarországon évente mintegy ezerötszáz új esetet regisztrálnak. Kanadai tudósok azonban fontos felfedezésre jutottak.

Kapcsolat a magas inzulinszint és a hasnyálmirigyrák között

A kutatóknak először sikerült kimutatniuk állatkísérletekben a magas inzulinszint és a hasnyálmirigyrák közötti kapcsolatot. Felfedezésük közelebb viheti az orvostudományt a betegség korai felismeréséhez.

A Cell Metabolism tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a brit Columbia Egyetem munkatársai olyan egereknél csökkentették az inzulinszintet, melyeket előzőleg hajlamosnak tituláltak hasnyálmirigyrák kialakulására. Az alacsonyabb inzulinszint azonban megvédte a rágcsálókat a rák kialakulásától.

A medicalxpres.com orvostudományi szaklap munkatársai sorsdöntőnek nevezték a felfedezést, mert szerintük az elvezethet a hasnyálmirigyrák korai felismeréséhez, és hozzásegítheti az embereket a betegség hatékonyabb megelőzéséhez.

Nagyon nehéz kimutatni

James Johnson professzor, a tanulmány társszerzője bővebben beszélt a hasnyálmirigyrák veszélyeiről: szerinte a hasnyálmirigyrákot nehéz felismerni, gyakran már csak nagyon későn diagnosztizálják, így ez az egyik legmagasabb halálozással járó daganatos betegség. A páciensek kevesebb mint 5%-a él csupán további öt évig a diagnosztizálást követően, ráadásul az elhízás növekedésével a rák gyakorisága egyre nagyobb.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egyre gyakoribb a hiperinzulinémia

A hiperinzulinémia, vagyis amikor a hasnyálmirigy több inzulint termel, mint amennyi kell ahhoz, hogy a vérből a sejtekbe szállítsa a cukrot. A kóros állapot az elhízott emberek több mint egyharmadánál fennáll, de étrenddel és megfelelő életmóddal kezelhető. A hiperinzulinémia és a mellrák között korábban már találtak összefüggést a kutatók, de a hasnyálmirigyrák esetében ennél is erősebb a kapcsolat.

- Tanulmányunk az első, amely ezt a feltételezést állatkísérletekben is próbára tette - magyarázta Janel Kopp adjunktus, a tanulmány társszerzője. A szakértők hasnyálmirigyrákra hajlamos egereket kereszteztek olyan egyedekkel, melyek genetikailag képtelenek növelni az inzulintermelést. 

A rágcsálókat egy évig olyan étrenden tartották, ami növeli az inzulinszintet, és elősegíti a hasnyálmirigyrák kialakulását. A csökkentett inzulinszintű egereknél már egy év után kimutatták, hogy védettek a hasnyálmirigyráktól.

Kevesebb inzulin, nagyobb védettség

Johnson szerint a kevesebb inzulin azt jelenti, hogy csökkent a hasnyálmirigyrák kialakulásának valószínűsége. Kopp pedig hozzátette, hogy munkatársaival arra jutottak, hogy egérkísérleteik az emberekre nézve is helytállóak. 

Már csak azért is, mert az egerek esetében ugyanazt a mutációt használták, mint ami a hasnyálmirigyrákos emberek közel kilencven százalékánál előfordul.  A kutatók a jövőben azt vizsgálnák, hogy a túlzott inzulintermelés csökkentésével hatékonyan befolyásolható-e a hasnyálmirigyrák későbbi stádiuma.

10 gyümölcs, ami tiltólistás cukorbetegeknek 

Az inzulinrezisztencia meglététől függetlenül alapszabálynak tekinthető, hogy az alacsonyabb glikémiás indexű gyümölcsök, így a cseresznye, a meggy, a bogyósok, az eper vagy a körte nagyobb mennyiségben fogyaszthatók, míg a közepesek és magasak fogyasztását korlátozni érdemes. 

Durván emelik a vércukorszintet: 10 gyümölcs, ami tiltólistás cukorbetegeknek

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük