7 évig depressziósnak hitték, pedig a pajzsmirigye okozta a tüneteit: a gyógyszerésznő az életmódján is változtatott
A gyakran félrediagnosztizált Hasimoto-betegség kezelésében az életmód is fontos Izabella Wentz szerint.
Húszéves korától hét éven át küzdött a krónikus kimerültséggel Izabella Wentz, aki számos orvost felkeresett panaszával, a legtöbbjük úgy vélte, depresszió áll a tünetek hátterében. Napi tizenkét órákat aludt, hogy el tudja látni feladatait, de néhány év múltán állapota tovább súlyosbodott.
Emésztési zavarokkal küzdött, zsibbadtak a karjai, elfelejtett dolgokat. Szorongás, savas reflux, hajhullás, fázósság is követte a látszólag indok nélküli fáradtságot. A TSH-szintje ekkor még alig haladta meg a normális tartományt, noha az antitesteket nem vizsgálták a vérében. Egy évvel később azonban a szám már duplájára nőtt, ekkor került az endokrinológiára. Hét nehéz év kellett ahhoz, hogy Wentznél diagnosztizálják a Hasimoto-betegséget.
Hormonkészítmény, életmódváltás
A gyógyszerészként dolgozó nőnek voltak már ismeretei a terápiákról és az életmódváltásról, melyek segítenek megelőzni a betegségek súlyosbodását például magas vérnyomás, kettes típusú cukorbetegség vagy magas koleszterinszint esetén. Meglepetten tapasztalta viszont, hogy autoimmun betegségeknél, így a Hasimoto-betegségnél nem igazán léteznek széles körben elfogadott, teljes életmódra kiterjedő javaslatok. Az orvosok egyszerűen csak élethosszig tartó gyógyszeres kezelést, pajzsmirigyhormon szedését írtak elő neki a szövődmények - így szívbetegség, elhízás, meddőség - elkerülése érdekében.
A hormonpótlást ő maga nem tartotta nem elegendő megoldásnak huszonhét évesen, hiszen az a szervet pusztító antitesteket nem állítja meg, csak kiegészíti a termelt hormon mennyiségét. Vagy ahogy ő szemléltette: „olyan ez, mintha vizet öntenénk egy lyukas vödörbe ahelyett, hogy inkább bedugaszolnánk a lyukakat, ahol a víz szivárog.”
Wentz ugyanakkor azt leszögezte, hogy a gyógyszeres kezelést fontos eszköznek tartja a betegség elleni küzdelemben, elutasítani nem szabad, hiszen hirtelen elhagyása nagy egészségügyi károkat okozhat, csak nem egy élethosszig tartó ítéletnek kell felfogni, inkább egy lehetőségnek, míg megpróbálja helyrehozni az ember a tényezőket, amelyek a gyulladás kialakulásában közrejátszanak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Úgy döntött, az elérhető, hiteles kutatási eredményeket áttekintve és saját tapasztalatai útján változtat az életmódján. Rengeteg módszert, kiegészítő és alternatív terápiát kipróbált, kisebb-nagyobb sikerekkel, kutakodása és tudatos változtatásai révén állapota mára teljesen tünetmentes. Hasimoto-betegség - Pajzsmirigybetegek kézikönyve a gyökeres életmódváltáshoz című könyvében ezeket összegzi, hogy másoknak is fogódzót nyújtson az észszerű egészséges életmódra váltásban.
Tápanyagok a pajzsmirigy egészségéért
Izabella Wentz számos aspektust körbejár könyvében, melyben az egyik kiemelten fontos terület az egészséges étkezés és a pajzsmirigy helyes működéséhez szükséges tápanyagok kielégítő pótlása. A kutatások tükrében többek között a szelén, a vas, az A-, E- és B-vitaminok, a kálium-jodid és a cink is ilyen, sok újonnan diagnosztizált betegnél kifejezetten alacsony a B12-vitamin, a cink és a vas szintje.
Az elégtelen fehérjeemésztés miatt aminosavhiány is kialakulhat. Az omega-3 zsírsav tudatos bevitele pedig a gyulladáscsökkentés érdekében megfontolandó, ugyanígy a kurkumin és a D-vitamin is segítséget jelenthet. A jódpótlás ellentmondásos tanács a Wentz által áttekintett kutatások alapján, az anyag hiánya esetén szükséges lehet pajzsmirigy-alulműködésnél, ám Hasimotónál a túlzott jódfogyasztás is a gyulladás rizikófaktora lehet.
A goitrogén anyagokat sok pajzsmirigybeteg ellenségnek tekinti, ám fontos tudni, hogy ezek csak a jódhiányra visszavezethető alulműködés esetén gátolják a szerv működését. A Hasimoto-betegeknél ez ritkán célravezető, a keresztesvirágú zöldségek hasznos tápanyagokat is tartalmaznak. Hőkezeléssel vagy savanyítással ráadásul a goitrogéntartalmuk is jelentősen csökken. A kutatások szerint a szója és a köles viszont például nem javasolt Hasimotóval, főzéssel sem, mivel a bennük lévő izoflavonok csökkentik a pajzsmirigy hormonleadását.
A gyógyszerésznő felhívja a figyelmet arra, hogy az autoimmun betegségek elleni küzdelemben kiemelt jelentőségű továbbá a bélflóra helyreállítása a megfelelő, egyéni érzékenység figyelembe vételével kialakított diétával, táplálékkiegészítőkkel, a fertőzések hatékony kezelése, a mellékvese egészségének megőrzése, ennek megfelelően a stresszcsökkentés és a megfelelő pihenés.
Cikkünk Dr. Izabella Wentz és Dr. Marta Nowosadzka Hasimoto-betegség - Pajzsmirigybetegek kézikönyve a gyökeres életmódváltáshoz című könyve alapján készült.
A Hasimoto-pajzsmirigygyulladás az egyik leggyakoribb autoimmun betegség. A pajzsmirigy rendellenes működéséből eredő tipikus tünetek - például a testsúlynövekedés, a hidegérzékenység, a hajhullás, a levertség és a székrekedés - mellett a betegek többségénél savas reflux, tápanyaghiány, vérszegénység, táplálékintolerancia, hipoglikémia és fogínyproblémák lépnek fel, illetve megnő a bélfal átjárhatósága.
Mi zajlik valójában a Hasimoto-betegség és ezen összetett tünetcsoport hátterében? A szervezet csapdába kerül, és az immunrendszer túlterheltsége miatt káros körfolyamat veszi kezdetét, amely önmagát erősíti, és egyre súlyosabb és súlyosabb károkat okoz.
Ez a könyv olyan életmódbeli változásokat ismertet, amelyek lépésről lépésre lebontják a Hasimoto-kór káros mechanizmusait. Izabella Wentz maga is végigjárta a Hasimoto-betegség nehéz útját, és gyógyszerészként úttörőnek számító életmódbeli változásokat javasol, amelyek sikeresen alkalmazhatók a betegség kezelésében. Jelen kötetben háromévnyi kutatás eredményeit foglalja össze, és reményt ad azoknak is, akik talán már nem mernek reménykedni.
Kiadja a Partvonal Kiadó.
Ára 3699 Ft - akcióban a Líra oldalán 2959 Ft -.
Pajzsmirigybetegek őszinte vallomásai
A pajzsmirigy betegségei nagyon különböző tüneteket produkálhatnak, ezért a következő nők igaz történetei fontosak lehetnek a felismerésben.
Két hónap alatt 20 kilót hízott, mire rájöttek a betegségére: 9 nő vallott a pajzsmirigyproblémáiról
Nézegess képeket!
Elolvasom(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)
- pajzsmirigy alulműködés
- pajzsmirigygyulladás
- pajzsmirigy
- betegség
- tünetek és betegségek
- depresszió
- hasimoto-betegség
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- autoimmun betegség
- pajzsmirigy
7 laborérték, ami pajzsmirigyzavart jelezhet: jól kezelhető betegség is állhat a háttérben
- pajzsmirigy
- tünetek és betegségek