3 súlyos ok a hasi görcsök hátterében
Gyakran érzel szűnni nem akaró fájdalmat a hasadban? Nem árt rá odafigyelni, mert komoly betegségek is meghúzódhatnak a háttérben!
Ha sokszor előfordul, hogy látszólag indokolatlanul görcsöl a hasad, érdemes egy kis időt szánnod arra, hogy utánajárj a dolognak. Vannak ugyanis olyan betegségek, melyek elsőként ezt a tünetet produkálják, ám, ha nem törődsz velük, sokkal súlyosabbra is fordulhat az állapotod. A székrekedés, a gyomorfekély vagy az irritábilis bél szindróma is ezek közé tartozik.
Életmódváltással gyógyítható: a gyomorfekély
A fekély egy gyulladt, gyakran fájdalmas szövethiány a bőrben vagy a testüregeket borító nyálkahártyában. Sok fajtája van a szájüregben megjelenő, kisméretű fekélytől a gyomorban és a nyombélben kialakuló, súlyosabb fekélyekig. A gyomorfekélyt az esetek több mint 80%-ában a bélben előforduló Helicobacter pylori nevű baktérium okozza. A súlyosbító körülmények között pedig a stressz, a dohányzás és bizonyos gyógyszerek, különösen az aszpirin, az ibuprofen és más nem szteroid gyulladáscsökkentők hosszan tartó szedése szerepel.
A gyomorfekély jelei
- Heveny hasi fájdalom.
- Fokozott nyálelválasztás.
- Testsúlycsökkenés.
Ha kiderül, hogy gyomorfekélyed van, kerülnöd kell a fájdalmat felerősítő ételeket, az alkoholfogyasztást, és tanácsos leszoknod a dohányzásról, ugyanis az lassítja a gyomorfekély gyógyulását. Amennyiben a vizsgálatok kimutatják a Helicobacter pylori jelenlétét, a baktériumot az úgynevezett hármas terápiával kell kiirtani. Ennek során három különböző gyógyszer nagy adagjait kell beszedned rövid idő - általában egy hét - alatt. Az egyik erős savcsökkentő gyógyszer, melyet protonpumpagátló néven ismerünk, a másik kettő pedig különböző típusú antibiotikum. Általában egy hét kezelés elegendő a baktériumok kiirtására.
Hajlam kérdése is lehet: a székrekedés
Ha a vastagbélben visszamaradó bélsár beszárad és megkeményedik, a székletürítés nehézzé, sőt, gyakran fájdalmassá válik. A ritkább székelés azonban önmagában még nem jelent székrekedést. A kiváltó okok közé tartozik elsősorban a rostszegény táplálkozás, az elégtelen folyadékbevitel, a mozgásszegény életmód, a gyógyszerek, általában fájdalomcsillapítók és antidepresszánsok szedése, illetve a különféle betegségek jelenléte, például a csökkent pajzsmirigyműködésé.
Tünetek
- Nehéz, fájdalmas székletürítés.
- Ritka székelés.
- Hasi fájdalom.
A székrekedésre való hajlam általában egész életen át megmarad, de az étrendi vagy életmódbeli változtatások enyhíthetik, akár meg is szüntethetik. Ha odafigyelsz arra, hogy több folyadékot igyál, az étrended tartalmazzon sok rostot, korpát, teljes kiőrlésű gabonafélét, magos vagy korpás kenyeret, már sokat tettél önmagadért.
A friss gyümölcsökről és zöldségekről se feledkezz meg, valamint mozogj többet, és könnyen megoldódhat a probléma. Amennyiben a székrekedésnek valamilyen alapbetegség vagy egyéb egészségügyi rendellenesség, például aranyér az oka, elsősorban azt kell kezelni.
Egy életen át elkísér: az irritábilis bél szindróma
Az irritábilis bél szindróma - IBS - makacs emésztőrendszeri rendellenesség, kialakulásának oka pedig ismeretlen. A feltételezések szerint megjelenésében szerepet játszhat a stressz, illetve bizonyos élelmiszerek - például a tejtermékek, a magas zsírtartalmú ételek, a koffein és a fűszeres ételek - túlzott fogyasztása.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az IBS tünetei
- Rossz közérzet.
- Felfúvódás, bélgörcsök.
- Székelési zavar - hasmenés és székrekedés váltakozva.
Hogy megelőzd a betegség kialakulását, figyelj oda a táplálkozásodra, fogyassz minél több rostot, és mozogj rendszeresen.
Amennyiben kiderül, hogy IBS-ben szenvedsz, ugyanezek a tanácsok az irányadók, de azt tudnod kell, hogy ez a betegség krónikus, és egész életedben elkísér majd. Így folyamatosan be kell tartanod bizonyos szabályokat, hogy a lehető legkevesebb fájdalommal vészeld át mindennapjaidat. Ebben segíthetnek a görcsoldó szerek is, melyek a tüneti kezelésre alkalmasak, és enyhítik a hasi fájdalmat.
Cikkünk a Reader's Digest Családi orvosi kalauz című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- uborka
Az uborka 3 áldásos egészségügyi hatása
- paradicsom
- káposzta
A 3 legerősebb rákellenes nyári zöldség
- bőrápolás
- termékenység