Így mosd a gyümölcsöket a mikrobiológus szerint - Nem csak a víz segít a baktériumok ellen
Sokan azt gondolják, hogy megbetegedni csak a romlott ételektől lehet, pedig a rosszul mosott gyümölcs is sok problémát tud okozni.
Vannak, akik a piacon megvásárolt gyümölcsöket épp csak leöblítik a csap alatt, és azt gondolják, hogy ezzel meg is szabadultak a rajta lévő baktériumoktól, vírusoktól, gombáktól vagy peszticidektől. Bele sem gondolnak, hogy a szabadban termesztett növények a rovarokkal, madarakkal és más élőlényekkel is érintkezésbe kerülhetnek, de még az üvegházban neveltek is ki vannak téve a baktériumoknak, peszticideknek. A gyümölcsök szüretelésük, tárolásuk, csomagolásuk és tartósításuk során szintén további káros anyagokkal szennyeződhetnek.
Gyümölcs mosása vízzel
A csapvízzel való tisztítás a gyümölcsök mosásának egyik legkézenfekvőbb módja. Természetesen ennek csak úgy érdemes nekilátni, ha előtte mi is alaposan kezet mosunk, ezzel megakadályozzuk, hogy a kezeinken lévő baktériumokkal esetleg épp mi okozzunk magunknak kárt. Soha ne mossuk a gyümölcsöt a mosogatótálcában áztatva, mely a baktériumok egyik legkedveltebb helye, ha nincs kellően tisztán tartva.
Ha az áztatás mellett döntünk, inkább egy tiszta edényt érdemes használni. Soha nem szabad mosogatószerrel, mosószerrel vagy fertőtlenítőszerrel megmosni a gyümölcsöt fogyasztás előtt, mert a porózus héja a vegyszereket könnyen magába szívja.
Prosztataproblémák, vizelési zavarok? Tegyél ellenük!
A Proxelan végbélkúp klinikai vizsgálatokkal igazolt hatású helyi készítmény a prosztatagyulladás tünetei ellen, amely ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van. Az ápoló hialuronsav és gyógynövények kombinációja teljessé teszi a gyógyszeres kezelést, enyhítve a vizelési zavarokat és a fájdalmat. Vény nélkül könnyen elérhető a hazai patikákban, ezért a zavaró tünetek megjelenése esetén azonnal használható, akár hosszú távon is.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Gyümölcsmosás ecettel
Ecetet is bevethetünk a különféle növényvédő szerek lemosására. Nem mindegy azonban, hogy milyen ecetet használunk. Erre a legalkalmasabb a maláta-, alma- vagy borecet. Egy liter vízhez maximum fél liter ecetet öntsünk, és jól keverjük el. Legjobb, ha ebbe a keverékbe két-három percre beáztatjuk a gyümölcsöket, majd ezután egy percig tiszta hideg vízben hagyjuk állni őket. Ezzel megtisztíthatjuk a káros anyagoktól. Az ecet hátránya lehet, hogy ha nem figyelünk eléggé, és túl sokáig áztatjuk a gyümölcsöt, megváltozhat az íze.
Gyümölcsmosás szódabikarbónával
Érdemes kipróbálni a szódabikarbónát is, melyből egy teáskanálnyit elegendő egy liter vízbe tenni ahhoz, hogy tizenöt perc áztatás alatt eltávolítsa a mikrobákat és peszticideket a növényről. Itt is figyelni kell azonban arra, hogy ne ázzanak túl sokáig ebben a folyadékban a gyümölcsök, mert az szintén az ízük megváltozásához vezethet.
A cseresznye, szőlő, eper és más bogyós gyümölcsökkel viszont érdemes vigyázni, mert ezeken fokozott a csírák növekedése, ha nedvesen tároljuk őket. Így a legjobb, ha hűtőszekrényben tartjuk fogyasztás előtt, és csak akkor látunk neki a megmosásuknak, mielőtt az asztalra kerülnének.
Meg tudod mondani, melyik a licsi? 12 különleges gyümölcs és zöldség, amit nem mindenki ismer
Egyre több helyen fordulnak elő ezek a különleges, egzotikus gyümölcsök és zöldségek.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary.)