Sokan így esznek, pedig nagyon káros: mindegy, hogy egészséges fogás van-e a tányéron

Sokan azért esznek gyorsan, hogy időt takarítsanak meg. Az bizonyos, hogy ennek több egészségkárosító hatása is van.

A gyors evés következményei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyors evés a XXI. századi felgyorsult életvitelben sok ember mindennapjainak a része. A reggeli út közben, a sarkon megvásárolt péksüti, az ebédet jó esetben nem a számítógép előtt ülve eszed, és ha idő nincs rá, akkor pár falat is megteszi két megbeszélés között. A vacsora egy esti program előtt néhány gyors falat, vannak, akik sosem adják meg a módját a jó evésnek.

A gyors evés következményei

A gyors evés eleinte lehet időmegtakarításnak tűnik, ha sikerül is lefaragni néhány percet valami más javára így, az egészségügyi következményekkel számolni kell. Ezek elsősorban a gyomor- és bélrendszert sújtják, nézzük, milyen módon.

Gázképződés

A gyorsan evők többnyire viszonylag sok levegőt nyelnek az étellel. Az aerophagia – amikor az étkezéssel túlzott mennyiségű levegőt is nyelsz  az enyhe puffadástól a komolyabb gyomorfájásig sokféle tünetet okoz. A gyomor üres állapotában körülbelül 200 milliliter levegőt tartalmaz, ami az evéssel nyelt levegővel sokszorosára nőhet. A gázképződés többféle kellemetlen tünetet okozhat.

puffadás-egeszseg
Fotó: Jacob Wackerhausen / Getty Images Hungary

Elégtelen rágás

Aki gyorsan eszik, az többnyire nem rágja meg alaposan az ételt. A nagyobb darabok feldolgozásához a gyomornak több gyomorsavra van szüksége, ezért el kezd többet termelni. Az anyagcserét is túlzottan megterheli, ha a szájban nem jut elég idő az enzimeknek, hogy kifejtsék hatásaikat. A bélrendszerben ez emésztési zavarokat okozhat, az elnehezülés érzése mellett evészavarok is kialakulhatnak ebből a rossz szokásból.

Nem tudod, mikor hagyd abba

Az elégtelen rágással az agy-bél tengelyben is zavar keletkezik. Az agyban két hormon szabályozza a jóllakottság és éhség érzetét. A leptin a jóllakottság-, a ghrelin az éhségérzetért felel. Onnantól kezdve, hogy meglátjuk az ételt, és megérezzük annak illatát, 20-30 percbe telik, amíg a leptin hormon aktivizálódik. Ha túl gyorsan eszel, akkor sokkal több ételt viszel be a szervezetedbe ez idő alatt, mint amennyire valójában szükséged van, ami könnyen elhízáshoz vezet.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
  • Kepes András, aki megmutatja milyen eszközökkel érhetjük el, hogy egyszerre legyünk boldogok, sikeresek és tudatosak. 2025.06.05.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Súlyosabb következmények

A túl gyors evés súlyosabb következményekkel is járhat. Elhízás, metabolikus szindróma, szív- és érrendszeri problémák, cukorbetegség is kialakulhat azoknál, akik hosszú ideig ezzel a szokással élnek.

Az egészségügyi problémák megelőzése és az egészség megőrzése miatt mindenképpen megéri a lassítás és a tudatos odafigyelés arra, hogy az étkezés örömét valóban meg tudd élni. Az odafigyelés hosszú távon számos előnnyel jár, melyekről korábbi cikkünkben olvashatsz bővebben.

Sokan ártalmatlannak hiszik, pedig komoly zavarra utalhat - Honnan ismerheted fel, hogy már problémát jelent?

A stresszevéssel nem csak az a baj, hogy így felesleges mennyiségű kalória jut a szervezetbe.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük