A 5 legfontosabb őszi gyógynövény

Gyógyító gyökerek

Ilyenkor, ősszel igen fontos szerep jut a gyógynövények gyökerében található tápanyagoknak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Úgy tűnik, hogy az idén az október lesz az év legszebb hónapja. Még a hétvégeken sem romlott el az idő, és igen kedvezett kirándulásra, természetjárásra.

Abban a reményben, hogy a következő víkend sem hagy cserben, javaslom, hogy a kirándulást használd ki néhány olyan gyógynövény gyűjtésére, amelyek szedésének éppen most van az ideje.

A növények ilyenkor általában már elvirágoztak, a termések is leérnek, a levelek elvesztik zöld színüket, az értékes hatóanyagok levándorolnak a gyökerekbe, és ebből ugye nem nehéz következtetni, hogy most van a gyökérszedés ideje. Most az öt legismertebb, áldásos hatású gyökérről írunk, amelyekkel erdőn, mezőn találkozhatsz.

Gyermekláncfű

Talán még a városiak között sincs olyan, aki a gyermekláncfűvel ne találkozott volna. Levele és gyökere is gyógyhatású. Gyökere javítja az étvágyat, segíti az epeműködést, vizelethajtó, ráadásul káliumot is tartalmaz, vagyis a fokozott vizeletürítés nem jár káliumveszteséggel. A reumatikus fájdalmakban, köszvényben szenvedőkön is segít. Levele sok C-vitamint tartalmaz, ezért különösen a tavaszi vitaminpótló teákba ajánljuk.

Katángkóró

Gyökerének gazdag inulintartalma miatt különösen az emésztési panaszok esetén veheted hasznát. Megszünteti a bélrenyheség okozta bajokat, a felfúvódást, de kiváló magas vérnyomás ellen is.

Édesgyökér

Az édesgyökérre főleg az idősebbek emlékezhetnek, a háború utáni évtizedekben a falusi kertekben még igen gyakran előfordult, a gyerekek kedvenc csemegéje volt. Nagyon jó köhögés ellen, de emésztési panaszok, gyomorbántalmak esetén is. Gyógyhatását fokozza, hogy bakteriosztatikus és vírusellenes hatását is kimutatták.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Fekete nadálytő

A vizes talajokon találhatsz rá a fekete nadálytőre. Ennek is elsősorban gyökerét gyűjtheted. Nyálkatartalma miatt vizes kivonata védőréteget képez a nyálkahártyán, elősegítve ezzel a gyomorfekély gyógyulását. Kifejezésre jut ez a védőhatása akkor is, ha toroköblítőnek használod. Említik a könyvek csonterősítő hatását, visszérgyulladásra pedig borogatást készíthetsz belőle.

Orvosi ziliz

Zilizteát - fehér mályva - mindegyikünk ivott gyermekkorában, főleg a köhögési rohamok csillapítására adták. Mint több más gyökér, ez is nyálkaanyagával óvja a nyálkahártyát, remekül csillapítja például a kínos, száraz köhögést.

Jó, ha tudod!

A fehér mályvát vizes réteken találhatod meg. A kiásott gyökeret alaposan mosd, majd hámozd meg. Ezután hasogasd széjjel, és vágd nagyon apró darabokra, hogy minél jobban és gyorsabban megszáradjon. Teáját ne forrázással készítsd! Több órán át áztasd hideg vízben - legjobb egy teljes éjszakát ázni hagyni -, majd szűrd le. Fogyasztás előtt melegítsd csak fel.

Ezt is szeretjük