5 gyógyító gomba itthon, amit érdemes hetente fogyasztanod: csökkentik a koleszterint és a magas vérnyomást

Nem csak étkezési és mérgező gombáink vannak, sokat gyógyhatásaik miatt is érdemes ismerni.

5 gyógyító gomba itthon, amit érdemes hetente fogyasztanod: csökkentik a koleszterint és a magas vérnyomást
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A világ számos részén használtak a népgyógyászatban gyógygombákat, de az utóbbi pár évben klinikai vizsgálatokkal is igyekeztek hatásosságukat igazolni.

Talán pont emiatt is kezdi újra piacra dobni gombaalapú táplálékkiegészítőit és gyógykészítményeit az alternatív gyógyászat, annak ellenére, hogy modern orvosi szemmel kifejezetten gyógyszernek nem szabad őket tekinteni. Megfelelő orvosi felügyelet mellett viszont gyakran ajánlják táplálékkiegészítőnek.

Gyógygombák Magyarországon

Magyarországon rengeteg gombafaj megtalálható, leginkább étkezési és mérgező tulajdonságaik alapján szokták őket a többitől megkülönböztetni, pedig a magyar népgyógyászat is használta őket. Hazánkban az ázsiai gyógygombák elterjedése indította be újra az érdeklődést irántuk.

Hamvaskéreg gomba

A hamvaskéreg gombát (Inonotus obliquus) chaga gombaként is jól ismeri a népgyógyászat, Magyarországon kívül még Oroszországban, a Balti térségben, Lengyelországban és Finnországban is gyakran főztek belőle teát általános erősítésre, vértisztításra, sebfertőtlenítésre és -kezelésre. Tuberkulózisra, bélféreghajtásra, szívbántalmak enyhítésére, gyomorfájdalmak, főleg fekély gyógyítására is használták. A nők külső nemi szervüket is tisztították teájával menstruációjuk alatt, illetve újszülöttek fürdetésére, megtisztítására is alkalmazták. 

Mágikus és rituális fürdőket készítettek belőle, de szappant is helyettesítettek vele a test minden részének tisztítására. Az utóbbi úgy készült, hogy a gombát vörösre izzították, majd amikor elszenesedett, forró vízbe tették, és addig kevergették, amíg szétesve feketére nem festette azt.

A modern tudomány nem tartotta a hamvaskéreg gombát gyógyszernek, de rákos betegségek kísérő tüneteinek enyhítésére gyakran használta. Így volt egészen 2011-ig, amikor rákellenes hatása beigazolódott. Szárított termőtestéből kivonatot készítettek, és in vitro tüdőkarcióma-, vastagbél-adenokarcioma- és gliomatenyészeteken tesztelték. A vizsgálat kimutatta, hogy lassítja a tumorsejtek terjedését, és szerkezetüket is roncsolja.

Laskagomba

A sok D-vitamint tartalmazó laskagomba (Pleurotus ostreatus) kitűnik a többi gombafaj közül. Étkezési gombaként sok helyen elterjedt, gyógyhatásait már a magyar népgyógyászat is ismerte. Nagy mennyiségben tartalmaz még B-, K- és C-vitaminokat, proteint, kámfort, szterolokat, vasat, jódot és nátriumot, káliumot, cinket és zsírsavakat is. Erős antioxidánsai révén méregtelenítő hatása is jelentős. A benne található kitin miatt nehezen emészthető, így fogyókúrázóknak egészséges betevő lehet, de rostjai miatt a vastagbélrák kialakulásának kockázatát is csökkenti. Magas káliumtartalma okán vesebetegeknek nem ajánlott.

Gyógyhatásai közt gyulladáscsökkentő, vérnyomást, koleszterin- és vércukorszintet egészségesen tartó tulajdonságait is gyakran kiemelik. Asztma és allergia tünetei ellen, ízületi problémák enyhítésére, bőrbetegségek, például ekcéma vagy szemölcs kezelésére is használják. Segít regenerálni a májat, vesét, pajzsmirigyet is. Javítja az anyagcserét, lassítja az öregedési folyamatokat, akár naponta is lehet belőle fogyasztani.

Lepketapló

A lepketapló gombának (Trametes versicolor) leginkább a rákellenes hatását szokták kiemelni. Hatásosságát két kutatással támasztják alá. Az egyik egy 2004-ben megjelent, gyomorrákos betegek kemoterápiás kezeléséhez fűződő tanulmány. A betegek a kemoterápiás kezelések lefolyása alatt kísérleti szerként lepketapló származékot is kaptak. Eredményként az áttétek és fertőzések erősen visszaszorultak. 

A másik tanulmány során emlőrákos nők kaptak lepketapló gombát kemoterápiájuk befejeztével. Az eredmények azt mutatták, hogy a nőknek, akik tabletta formájában naponta fogyasztottak a lepketaplógomba-származékot, jelentősen javult az immunrendszerük. Az eddigi orvosi elméletek úgy tartják, hogy a lepketapló gomba erősíti a természetes ölősejteket olyannyira, hogy azok sikeresen fel tudják venni a harcot a rákos sejtekkel szemben. Az eredmények biztatóak, hiszen ennek a gombának a képében egy olyan nem toxikus kezelési módot találtak az orvosok, ami mellékhatások nélkül erősíti az immunrendszert.

Oroszlánsörény gomba

Az oroszlánsörény gombát (Hericium erinaceus) majomfej gombaként vagy süngombaként is ismerik. Európában mindenhol előfordul, Magyarországon 2018-ban az év gombájává választották.

Az oroszlánsörény gomba gyógyhatásai leginkább az idegrendszert, valamit a gyomor- és bélrendszert támogatják. Mint a legtöbb gomba, ez is tele van antioxidánsokkal, amik az immunrendszert erősítik, mégis az oroszlánsörény gomba az egyetlen, ami két erős idegi növekedési faktorral is rendelkezik. Ennek köszönhetően segíthet Parkinson- és Alzheimer-kórral, szklerózis multiplexszel vagy egyéb kognitív károsodással élőknek, de lábgörcsökre, szorongásra és más idegrendszert érintő betegségekre is gyógyír lehet. Emésztést segítő hatásai a reflux, gyomorhurut, Chron-betegség, gyomor- és bélgyulladás tüneteinek enyhítésében mutatkoznak meg.

Pecsétviaszgomba

A pecsétviaszgombát (Ganoderma Lucidum) Japánban mint reiishit, a halhatatlanság gombáját is emlegetik, viszont Magyarországon is honos, főleg vörösfenyőkön fordul elő. Gazdag C-vitaminban, vírusölő és májvédő hatásai vannak. Rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, véd a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamit trombózis ellen. Gyulladáscsökkentő hatása miatt enyhébb megbetegedések, megfázás és influenza elleni védelemként is működik, asztma és hörgőgyulladás tünetein is tud segíteni. Remek energetizáló képességéről is ismert, levertség és fáradékonyság ellen is használják.

A University of Hong Kong egy kutatása kimutatta, hogy bizonyos humán immunsejtek gyarapodását is elősegíti, ezáltal rákellenes immunterápiában is használható. Az Universidad Central del Caribe szakemberei az emlőrák kezelésben rejlő lehetőségeit vizsgálták, szintén biztató eredménnyel.

Mindig kérjük szakemberek segítségét

Akármennyire is csábító nekiindulni az erdőnek, és belelendülni a gyógygombászat rejtelmeibe, inkább nézz körül gyógynövényboltokban. A fenti gombákból rengeteg termék áll rendelkezésre, amik mellé fogyasztási útmutató is jár. 

Habár a túlfogyasztás egyik gombafajnál sem jár tünetekkel, mielőtt alkalmaznád, kérd ki orvosod szakvéleményét, különösen akkor, ha más gyógyszerekkel együtt fogyasztanád őket!

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Képek: Getty Images)

 Képeken a 10 legveszélyesebb mérges gomba hazánkban

A piros alapon fehér pettyes légyölő galócáról nyilván tudod, hogy mesebeli formája ellenére mérgező. A gyilkos galócáról szintén közismert, hogy fogyasztása halált okozhat, de már egyáltalán nem biztos, hogy felismered. Lapozd végig az alábbi galériát, és ismerj meg néhány hazánkban előforduló mérgező gombát, melyet jobb, ha messziről elkerülsz.

Ne edd meg, mert meghalsz! Képeken a 10 legveszélyesebb mérges gomba hazánkban

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük