
Mi a különbség a gluténérzékenység és az IBS között? Néha még a szakembereknek is nehéz megállapítani
Nagyon hasonlóak a tünetek, és ugyanúgy élik meg a betegek.


Hasmenés és gyomorfájás, puffadás, hányinger és hányás, egyéb emésztőszervi problémák. A tünetek jellemzőek a gluténérzékenységre és az irritábilis bélszindrómára, vagyis IBS-re egyaránt.
A két betegséget sokszor a szakorvosok is nehezen különböztetik meg egymástól a kórképek kezdeti időszakában. Mivel mindkét állapot rontja az életminőséget, ám terápiájuk különböző, nagyon pontosan kell meghatározni a diagnózist.
IBS és gluténérzékenység: a kiváltó okok különböznek
Mindkét betegség civilizációs kórnak számít, de amíg az IBS elsősorban a belek rendellenes működése és funkciózavara, addig a gluténérzékenység - más néven lisztérzékenység vagy cöliákia - egy autoimmun betegség. A gyakori gabonafélékben megtalálható glutén nevű fehérjében van egy gliadin nevű vegyület, amire intoleráns reakciót ad a gluténérzékeny szervezet.
Az IBS-nél a bélrendszer fokozott érzékenysége elsősorban a káros életmóddal érkezik. Okai között van a stressz, a dohányzás és az alkohol, illetve az egészségtelen étkezési szokások. A gluténérzékenység genetikailag örökölhető, az irritábilis bélszindróma azonban egy szerzett betegség.

Vannak eltérő tünetek is
A gluténintoleranciánál a tipikus emésztőszervi panaszok mellett a szájüregben is jelentkezhetnek afták vagy hólyagok, illetve a fogzománc is sérülhet az autoimmun reakció miatt. Specifikus tünet lehet még társbetegségként a laktózérzékenység, illetve a migrén és a fáradékonyság is. Az IBS-nél jellegzetesen fehéres nyálka jelenhet meg a székletben, és általában együtt jár erős gyomorégéssel. Az irritábilis bélszindróma produkálhat olyan fájdalmakat, mintha a betegnek szervi gondjai lennének, ezért előfordul, hogy fekélyként vagy epebetegségként diagnosztizálják.

Szűrővizsgálat házilag
Az emésztőrendszeri bajok sokszor egészen addig rejtve maradnak, amíg tüneteket nem okoznak. Épp ezért hasznos otthon is elvégezhető tesztünk, mert már a korai stádiumban kimutatja a szabad szemmel nem érzékelhető vérzéseket a székletben, aminek köszönhetően sok betegséget megelőzhetsz.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
A diagnózist megkönnyítő eljárások
A gluténérzékenység során fellépő antigének jelenléte genetikai vérvizsgálattal kimutatható. Az IBS meglétét egyszerű laborvizsgálattal kell kezdeni, majd ultrahang, széklet- és ételallergia vizsgálat, illetve endoszkópos vizsgálat fogja megerősíteni a kórképet.
Ha a cöliákiás betegséget nem kezelik, akkor olyan súlyos fiziológiai problémák és szövődmények léphetnek fel, mint a hiányállapotok és növekedési zavar, csontritkulás, a máj- és veseműködési gondok, illetve egyéb komolyabb autoimmun betegségek, mint a cukorbetegség vagy a pajzsmirigyproblémák. Az IBS ugyan hosszú távon sem okoz maradandó károsodásokat, de lelkileg jobban megviseli a beteget, aki nem szívesen él közösségi életet az állandó hasmenéssel és bélgázokkal.
Azzal sokan tisztában vannak, hogy melyik étel a tiltólistás, ha gluténérzékeny valaki. Ám vannak olyan italok is, amelyeket tilos ilyenkor fogyasztani.
Eltérő terápiát kell alkalmazni
Bár mindkét esetben szigorú diétát kell alkalmazni, a cöliákiánál maradéktalanul be kell tartani a gluténmentes étkezést. Az irritábilis bélszindrómánál az általános diéta mellett életmódbeli tanácsokat is adnak a szakemberek, főleg a kímélő étrenddel kapcsolatban.
Gluténérzékenységnél a diéta kezdetén a szervezetben fellépő tápanyag-, vitamin- és ásványianyag-hiányt is kezelni kell. Ennél a betegségnél a diéta sajnos élethosszig tart, az IBS-ben szenvedők a kímélő étrenddel felhagyhatnak, ha fizikailag és pszichésen is kikezelték őket a betegségből.
OLVASD EL EZT IS!

- gluténérzékenység
- tünet