8 meglepő tünet, ha gluténérzékeny vagy: nem a hasadban jelentkeznek
Érdemes ebbe az irányba is elkezdeni a vizsgálódást, ha több jelet is észlelsz magadon.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
A glutén fogyasztásának mellőzését sokan divatdiétának vélik, ám valójában sokan vannak, akiknél megszűnnek bizonyos tünetek, ha kiiktatják az étrendből a gluténtartalmú ételeket.
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa a speciális tünetek és a glutén közötti összefüggésekről beszélt.
A gluténérzékenység fura tünetei
Egy 2013-as, a University of Maryland School of Medicine által végzett kutatás kimutatta, hogy a szorongás bizonyos formái csökkentek a glutén elhagyásával. A gluténmentes étrend elsősorban a szociális fóbia és a pánikbetegség tüneteiben hozott javulást.
Az intézmény kutatói azt is megállapították, hogy a gluténérzékeny embereknél gyakrabban fordul elő hangulatingadozás és depresszió. Ezek a tünetek már serdülők körében is megjelenhetnek vélhetően a fel nem ismert betegség következtében. Az arra érzékenyeknél ugyanis a glutén fogyasztása miatt a triptofán - vagyis az az esszenciális aminosav, amely hozzájárul a mentális egészség és a pozitív kedélyállapot fenntartásához - szintje csökken a szervezetben.

Agyblokk vagy ködös agy léphet fel
Ez az a jelenség, amikor az ember úgy érzi, hogy nehezen koncentrál, nem tud visszaemlékezni bizonyos dolgokra, mintha az agya egy adott időszakot egy paraván mögött töltött volna. A Royal Hallamshire Hospital in Sheffield kutatói szerint ennek oka lehet a glutén fogyasztása is, mely serkenti a szervezetben bizonyos gyulladást okozó antitestek termelődését, és ez okozza a mentális elmosódottságot.
Ha visszatérő fertőzések jelentkeznek, és egyik betegség követi a másikat, akkor érdemes gluténérzékenységre is gyanakodni. Az elfogyasztott glutén az immunrendszer megfelelő működését biztosító antitestekre is hat, ha pedig az immunrendszer működése nem megfelelő, akkor a betegségekre is fogékonyabb a szervezet.
A szokásos tiltólistás ételek és italok mellett ezeket is el kell kerülni a gluténérzékenyeknek, még ha nem is gondolnak elsőként rá.
Ha a fájdalmas elváltozások gyakran jelennek meg a szájüregben, annak oka lehet gluténérzékenység is. Ezt állapította meg egy korábbi, 2009-ben közölt BMC Gastroenterology folyóiratban megjelent kutatás.
Mivel a szervezet folyamatosan harcol a számára feldolgozhatatlan fehérjékkel szemben, ez rengeteg energiát vesz el, ami miatt krónikus fáradtság jelentkezhet.
Habár a gluténérzékenység kapcsán inkább az emésztőrendszeri tünetek gyakoriak, sokaknál a sajgó és duzzadt ízületek jelzik a betegséget. Az Arthritis Foundation szerint ennek oka a glutén által a szervezetben létrejött gyulladás és a rossz felszívódása miatt kialakult tápanyaghiány.

A Neurological Institute az Columbia University Medical Center kutatói által végzett vizsgálat megállapította, hogy migrénes panaszok gyakrabban jelentkeznek gluténérzékenyek körében, tehát ez a tünet is lehet a betegség egyik megjelenési formája.
Ezt lehet tenni a gluténérzékenység esetén
A nem hasi tünetek mögött is lehet gyomor-bélrendszeri betegség, de nem javasolt előzetes kivizsgálás nélkül elkezdeni a gluténmentes diétát. Ha valaki hosszabb ideje küzd a felsorolt panaszok közül akár többel is, akkor első körben utána kell járni, hogy nincs-e egyéb betegség a háttérben. Hangulatingadozást, fáradtságot pajzsmirigybetegség is okozhat. Az ízületi fájdalmak hátterében autoimmun betegség is állhat, migrént pedig neurológiai probléma is kiválthat.
Ilyen esetekben csak felesleges anyagi kiadással jár, és a közérzetben sem hoz javulást a gluténmentes étkezés. A gluténtartalmú ételek fogyasztásával összefüggő panaszokon belül is fontos tisztázni, hogy autoimmun betegségről, vagyis cöliákiáról van-e szó, vagy nem-cöliákiás gluténérzékenységről. Ha bebizonyosodik, hogy a panaszok valóban a glutén fogyasztásához köthetők, a diétát személyre szabottan, az egyéni igényeknek megfelelően, a hiányállapotok megelőzését biztosítva és szakemberrel ajánlott összeállítani.
OLVASD EL EZT IS!

- megelőzés
- cukorbetegség
Egyetlen hétköznapi dolog, ami cukorbetegséget okozhat Így előzheted meg, ha téged is érint!

- megelőzés
- allergia
Puffadsz, és gyakran vagy fáradt? Ez a rejtélyes ok állhat a háttérben

- allergia
- immunrendszer