Veszélyes zselélakk! Bőrrákot okozhat a gélmanikűr

Szakértők szerint a zselélakk száradásához szükséges UV-fény rákkeltő hatású lehet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjainkban egyre divatosabb az úgynevezett gélmanikűr, vagy más néven zselélakkozás. A gél, melyet a manikűrös felvisz a körmödre, lakktartalma miatt lágyan - természetes hatást keltve - simul a körmödre -, ám zselétartalma miatt tartósabb a sima lakknál.

A kedvelt eljárás azonban szakértők szerint nem teljesen veszélytelen az egészségedre nézve - írja a Daily Mail.

Dr. Chris Adigun, a New York-i Orvostudományi Egyetem munkatársa szerint az UV-lámpa, melynek segítségével a géllakk megköt, rákkeltő hatású lehet.

Így készül a gélmanikűr

Az eljárás technikailag csaknem olyan egyszerű, mint a sima lakkozás, vagyis ecsettel viszi fel a manikűrös.

Ezt követően azonban UV-fénybe kell tartanod a kezed annak érdekében, hogy megkössön a gél, és nagyjából három héten át szép maradjon.

A géllakkra nem kell úgy vigyáznod, mint a sima lakkra: nem karcolódik, és csak akkor kell visszamenned a manikűröshöz, ha elkezdett lenőni.

Ilyenkor nem kell csiszolni - mint a porcelán műkörmöt -, hanem egyszerűen, aceton segítségével leoldható.

Rákkeltő zselélakk?

Még 2009-ben jelent meg egy tanulmány, amely bizonyította, hogy két középkorú nőnél vélhetően a zselélakkhoz használt UV-fény hatására alakult ki bőrrák. A kutatás szerint - melyet a JAMA Dermatology tett közzé - egyik nő családjában sem fordult elő korábban bőrrákos megbetegedés, és életmódjuk miatt sem voltak kitéve közvetlen napsugárzásnak.

7 rákkeltő E-szám, amit kerülnöd kell

Nézegess képeket!

Elolvasom

Dr. Chris Adigunt aggasztja a kockázat, így azt javasolja a nőknek, hogy lehetőleg csak különleges alkalmakra készíttessenek gélmanikűrt, és az UV-fény használata előtt kenjék be kezüket fényvédő krémmel. Az UV-sugárzásnak mindezeken kívül egy további káros hatására is felhívja a figyelmet: öregíti a bőrt. Vagyis amíg a körmeid tökéletesen festenek, addig a bőröd ráncosodik.

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Gyengülő körmök

Végül pedig érdemes észben tartani, hogy a zselélakk nem csupán a bőrödre jelenthez veszélyt, hanem a körömre is. Egyfelől az acetonos áztatás, másfelől maga géllakk sem tesz jót a körömnek - alatta ugyanis elvékonyodhat és töredezetté válhat a köröm. Erről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.

Ezt is szeretjük