A fülzúgás egy fura oka: az orvosi cikkek sem nagyon említik
Dr. Zsiska Beáta reumatológus szakorvost kérdeztük a fülzúgás egy kevéssé ismert okáról.
A fülzúgás, -sípolás, -búgás, -csengés - orvosi néven: tinnitus - nem más, mint külső hanginger hiányában kialakuló hangérzet.
A fülzúgás a hazai lakosság 3-5%-át érinti. A hallott zaj erőssége nagyon egyéni, jellemzően csendes környezetben a legkellemetlenebb - tudjuk meg dr. Zsiska Beáta reumatológustól.
A fülzúgás okai
Az egyik van mindkét fület érintő fülzúgás olykor egészséges embereknél is jelentkezhet - ilyenkor általában néhány percig tart, és spontán meg is szűnik. A fülzúgás gyakran párosulhat szédüléses panaszokkal is, aminek a hátterében néha egyszerű, de gyakrabban összetett problémák is állhatnak.
Átmeneti panaszok esetén a háttérben olyan egyszerűbb problémák állhatnak, mint éhség, alacsony vérnyomás vagy alacsony vércukorszint. Ezek korrigálásával a panaszok is megszűnnek. Visszatérő tünetek esetén azonban nem érdemes kísérletezni, fontos, hogy mielőtt orvoshoz fordulj. A súlyos és sokáig tartó fülcsengés hosszú távon alvászavart, fáradtságot, fejfájást és csökkent koncentrálóképességet okozhat.
Milyen orvoshoz fordulj?
- Első a háziorvos, aki elvégzi az alapvizsgálatokat, és ha szükséges valamilyen más, speciális irány, akkor annak megfelelően a lépések a következőek: fül-orr-gégész, neurológus, kardiológus-belgyógyász - súlyosabb fülzúgásban szenvedő betegek 30%-ánál kimutatható egy vagy több szív-érrendszeri betegség -, pszichiáter - depresszióban gyakoribb a fülzúgás, illetve a panaszok lehetnek pszichoszomatikusak is - tudjuk meg dr. Zsiska Beátától.
A fülzúgás egy ritkán említett oka
Ha azonban a leletek negatívak, és a súlyos háttérokokat kizárták, gyakran áll tanácstalanul orvos és beteg is: mi más lehet a probléma? Ilyenkor tud segíteni a reumatológus. Kevesen gondolnak rá, és az orvosi cikkek is ritkán említik, hogy mozgásszervi eredet is meghúzódhat a panaszok hátterében. Különösen a nyaki gerincoszlop és a nyak-vállizmok kötöttsége, fokozott izomtónusa hozhat létre fülzúgást.
- Ezeknek az izmoknak egy része a fül mögötti csontnyúlványon tapad, ami légvezetéssel, felerősítve a fül felé továbbíthatja a feszes izmok apró remegését. Ez sok esetben hagyományos vizsgálómódszerekkel - röntgen, ultrahang, MR - nem diagnosztizálható, hanem csak fizikális vizsgálattal tapintható, érzékelhető. Az izmok fájdalma, illetve nyomásérzékenysége ezen a területen gyakran csak a fizikális vizsgálat során válik a páciens számára érzékelhetővé - magyarázza dr. Zsiska Beáta.
Milyen kezelés segít megszüntetni a fülzúgást?
Ha a váll, illetve nyakizmok kötöttsége, feszülése okozza a panaszt, nem érdemes a hagyományos reumatológiai gyógyszereket - acetilszalicilsav, a nonszteroid gyulladáscsökkentők közül az indomethacin, a ketoprofen, a naproxen - alkalmazni, ugyanis mellékhatásaik között szerepel a fülzúgás. A megoldás ilyenkor a kötött nyaki izmok lazítása, oldása fizikoterápiával, masszázzsal, majd a helyes izomegyensúly és testtartás korrekciója gyógytornával.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Így előzd meg a fülzúgást!
Mint a legtöbb egészségügyi panasz esetében, a fülzúgásnál is igaz, hogy - bármi is áll a hátterében - egyszerűbb megelőzni, mint kezelni. Ennek érdekében fontos a zajártalom csökkentése: munkahelyi védelemmel, illetve ha zenét hallgatsz, tekerd lejjebb a hangerőt. Tartós ülő- vagy állómunka esetén létfontosságú, hogy szünetek tarts, és átmozgasd a derék-, nyak- és vállövi izmokat.
A cigarettát és a koffeintartalmú italokat ugyancsak mellőzni kell. Mint ahogyan a savasító ételeket is jobb kerülnöd - ugyanis a szervezet folyadéktereinek savas irányba való eltolódása toxikus hatással lehet a belsőfül hangérzékelő sejtjeire, és ezek károsodását, érzékenységfokozódását okozhatja.
- Tehát röviden a megelőzéshez ez a használati utasítás: sok gyümölcs és zöldség mellett mérsékelt hús, tészta és pékáru fogyasztása. Egyenletesen elosztva napi 2-2,5 liter víz fogyasztása és rendszeres testmozgás - összegzi dr. Zsiska Beáta.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- gerincbetegség
Hogy ülsz most a monitorod előtt? Ha így, durva betegségekre számíthatsz
- ujj
- ízületi probléma