Döbbenetes fiatalító technikára bukkantak a kutatók!

Egereknél működik

A fiatal egyedből nyert vérplazma fiatalíthatja az idősebb szervezetet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy, a Nature magazinban nemrégiben megjelent kutatás tanúsága szerint a vámpírtörténetek mégsem teljesen alaptalanok, és a friss vérnek valóban fiatalító hatása lehet.

A kissé hátborzongató tudományos megállapításra a Stanford, valamint a Harvard Egyetem kutatói jutottak egérkísérletek alapján.

A friss vér megfiatalít

A kutatás során 18 hónapos egerektől vettek vérplazmát, melyet 21 hónapos egerek szervezetébe fecskendeztek be - természetesen egerek esetében három hónap korkülönbség jóval jelentősebb, mint embereknél.

A vérplazma a vér szalmasárga folyadék-összetevője, mely a vérsejteket tartja szuszpenzióban. Oldott állapotú fehérjéket, glükózt, véralvadási faktorokat, hormonokat, ásványi ionokat, szén-dioxidot és a vizet tartalmaz.

Javuló memória

A fiatalabb egerekből nyert vérplazma révén az idősebb egyedek jobban teljesítettek a memóriateszteken, mint a velük azonos korú, vérplazmát nem kapott társaik. A Stanford Egyetem munkatársa, dr. Tony Wyss-Coray a következőképpen nyilatkozott a vizsgálatról:

- Azon dolgozunk, hogy megtudjuk, pontosan melyek azok a tényezők, amelyek az eredmények hátterében meghúzódnak. Természetesen humán klinikai vizsgálatok elvégzését is tervezzük.

Ha kíváncsi vagy, még mi az, ami megfiatalíthat, illetve meghosszabbíthatja az életed, lapozd át az alábbi galériát!

8 dolog, ami biztosan meghosszabbítja az életed

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fiatalodó agy és izomzat

Egy, a Science magazinban megjelent másik kutatás tudósai arra is rájöttek, hogy mi állhat ezeknek a folyamatoknak a hátterében. A Harvard Egyetem munkatársai Amy J. Wagers vezetésével rábukkantak egy GDF-11 nevű fehérjére, ami egy úgynevezett növekedési faktor. Ennek a fiatal állatokból nyert fehérjekivonatnak az idősebb egyedekbe való fecskendezésével utóbbiak kitartóbbá váltak.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A fehérje olyan változásokat idézett elő az állatok szerveztében, melyek hatására a szívizom mintegy megfiatalodott, és az agysejtek működésére is pozitív hatást gyakorolt. A tudósok szerint ezek az eredmények a jövőben segíthetik az Alzheimer-kór kezelését.

Kockázatos is lehet a fiatalodás?

Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a New York Times írása szerint az eljárás nem teljesen veszélytelen. A Kaliforniai Egyetem biomérnök professzora, Irina M. Conboy véleménye szerint előfordulhat, hogy az eljárás - mellyel tulajdonképpen őssejtek működését aktiválják - kontrollálhatatlan sejtszaporodáshoz vezetnek, vagyis növeli a rákos sejtek kialakulásának esélyét.

Ezt is szeretjük