Étkezések után kipirult arc, csalánkiütés, fáradékonyság: ez a betegség állhat a tünetek mögött
Rengeteg szakrendelést végig szoktak járni az érintettek, mire kiderül, valójában mi okozhatja az étkezések utáni kipirulást.
Borok, pezsgő, sajtok, diós sütemény és csokoládé - csak néhány azok közül az ételek közül, amelyek sok hisztamint tartalmaznak. Ha a szervezet ezt nem tudja megfelelően lebontani, akkor nagyon sokféle tünetben mutatkozhat meg, ezek egyike az étkezések során jelentkező arcpirulás és kimelegedés.
A hisztaminintolerancia kezeléséről dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa nyújtott tájékoztatást.
Az arcpirulás és kimelegedés okainak bonyolult felderítése
A hisztaminintolerancia annyira szerteágazó tüneteket okozhat, hogy az érintettek gyakran több szakrendelést is végigjárnak, mire a problémájukra fény derül.
- Arcpirulás és kimelegedés miatti, klimaxszerű panaszaikkal - a hisztaminintolerancia fájdalmas, erős menstruációs görcsöket is okozhat - nőgyógyászhoz fordulnak.
- Ha orrviszketés, orrdugulás, orrfolyás is jelentkezik, akkor fül-orr-gégészhez, esetleg allergológushoz.
- Alacsony vérnyomás, szapora szívverés miatt kardiológiai problémára gondolnak.
- A csalánkiütéses, bőrviszketéssel járó tüneteikkel kapcsolatban pedig bőrgyógyász véleményét kérik.
- A fokozott fáradékonyságnak, szédülésnek, alvászavarnak és fejfájásnak pedig akár belgyógyászati, hormonális vagy neurológiai oka is lehet.
A leggyorsabb diagnózis a gyomor- és bélrendszeri tünetek kapcsán születhet
Ha a betegeknél az arcpirulás és kimelegedés mellett gyomorégés, hasi fájdalom, puffadás, hányinger, hasmenés vagy székrekedés jelentkezik, akkor rövid időn belül gasztroenterológushoz fordulnak. Amennyiben az egyéb tünetek is megerősítik a gyanút, a kivizsgálás célzottan - a hasonló tüneteket okozó betegségek kizárásával - hisztaminintolerancia irányába kezdődhet meg.
Mi okozza az arcpirulást?
A hisztaminintolerancia tüneteit a szervezetben termelődő, hisztamin lebontását végző diamino-oxidáz (DAO) enzim csökkent termelődése, illetve csökkent aktivitása okozza. Értékét vérvizsgálattal lehet meghatározni.
A DAO-enzim csökkenése bekövetkezhet allergiák, gluténérzékenység vagy kontaminált vékonybél szindróma miatt, de okozhatja a hisztamin felszabadulását segítő, vagy a DAO-enzim működését gátló gyógyszerek (például antibiotikumok, fájdalomcsillapítók) szedése vagy ételek és italok fogyasztása.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezeket az ételeket kerüld, hogy megelőzd a tüneteket!
Ha a DAO-enzim értéke alacsony, a panaszok megszűnéséhez diétázni kell. Ilyenkor a magas hisztamintartalmú vagy a szervezetben a hisztamin felszabadulását fokozó élelmiszereket kerülni kell.
A bor és a pezsgő mellett kerülendők bizonyos sajtok, sörélesztő, kagyló, a halak többsége, a halkonzerv. Ezenkívül a paradicsom - különösen a konzerv, paradicsompüré, ketchup - a spenót, csirke, sertés, marha, kolbász és sonka, különösen a szárított termékek. Minden fermentált zöldség és a szójatermékek, a szójaszósz, a csokoládé és a savanyú káposzta. Egyes ételek a szervezet saját hisztamintermelését fokozzák, ezért nem javasolt fogyasztani a diétában. Ilyen a nyers tojásfehérje, kagyló, eper, paradicsom, hal, csokoládé és az ananász.
A diéta minden esetben személyre szabott, egyéni tolerancia függvénye, hogy bizonyos élelmiszereket teljesen ki kell zárni, vagy elég a fogyasztását csökkenteni. Ha mégsem akarunk lemondani bizonyos ételekről, alkalmanként DAO-enzim-tartalmú tablettát az étkezések előtt bevéve megelőzhetjük a kellemetlen panaszok kialakulását.
Gyomor-bélhurut kezelése
A betegség leggyakoribb tünetei közé tartozik a hasmenés, a hányás, a hasi görcs és az erős fájdalom. A gasztroenteritisz kezelésében így a legfontosabb a folyadékpótlás, a diétában a finomított cukor kerülése, a probiotikumkúra, a cinkpótlás és az erjesztett tejtermékek fogyasztása is hatásos.
10 hatékony gyógynövény bélhurut és hasfájás ellen: gyógyszeres kezelés mellett is fogyaszthatók
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images Hungary