Emlőváladékozás: biztos, hogy nagy a baj?
Nem kell azonnal a legrosszabbra gondolnod, a mell szivárgásának számos egészségügyi oka lehet. Ismerd meg őket!
A mellbimbó váladékozása ritka tünet, ám annál nagyobb aggodalmat kelt. Valószínűleg az első, ami az emlőből szivárgó folyadékról eszedbe jut, a mellrák. Szerencsére azonban ennél összetettebb a dolog, és egyéb - kevésbé súlyos - elváltozások, illetve élettani okok is állhatnak a tünet mögött.
Emlődaganat - véres váladék
Elsősorban akkor kell megijedned, ha a váladék csak az egyik mellből szivárog. Amennyiben a folyadék nem tejszerű, hanem véres, további aggodalomra adhat okot. Ha ezekhez a tünetekhez még a mellben vagy a hónaljban kitapintható csomó is társul, azonnal fordulj orvoshoz.
Ezek a jelek ugyanis leggyakrabban daganatra hívják fel a figyelmet. A további tünetekről, illetve a mellönvizsgálatról részletesebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
Terhesség - hormonális változások
Gyakran kialakul emlőváladékozás a terhességgel összefüggésben is. Ilyenkor egyik vagy mindkét mellből savós folyadék szivárog, ami többnyire teljesen ártalmatlan jelenség. A testben kialakuló hormonális változások - elsősorban a magasabb prolaktinszint - okozza a váladékozást.
Emlőgyulladás - gennyes szivárgás
A mell gyulladása - más néven masztitisz - az emlőmirigy fertőzéseit és gyulladásait foglalja magában. Gyakran a tejelválasztással hozható kapcsolatba: a tejcsatorna elzáródik, és a tejpangás következtében kialakul a gyulladás.
A gennyszivárgás mellett gyakori tünet a mell csomós tapintása, valamint a kivörösödés. Korai szakaszban antibiotikummal kezelhető a gyulladás, később már komolyabb orvosi beavatkozás szükséges.
A mellvizsgálat pontos lépései
Nézd meg nőgyógyász szakértőnkkel készült interjúnkat, és tudd meg, hogyan végezhetsz otthon mellönvizsgálatot.
Pajzsmirigy-alulműködés
A pajzsmirigy tested legfontosabb belső elválasztású mirigye, mely a légcső előtt, illetve a gégeporc mögött helyezkedik el. Az általa termelt hormonok kihatnak az egész szervezetre. Befolyásolják az anyagcsere-folyamatokat, hatással vannak a szív és az izmok működésére, a központi idegrendszerre. A szerv csökkent működése - latinul hipotireózis - hatással van a prolaktin termelésre is, így okozhat emlőszivárgást. Ha vérvizsgálat, illetve pajzsmirigyfunkció-vizsgálat során bebizonyosodik a csökkent működés, az orvos hormontablettát ír fel. Amennyiben többet szeretnél tudni a betegségről, kattints korábbi cikkünkre!
Fokozott prolaktintermelés
A terhességtől függetlenül is kialakulhat olyan hormonális változás a testben, mely az emlők váladékozásához vezet. Előfordulhat, hogy túl sok prolaktin - tejelválasztást serkentő - hormon termelődik a szervezetedben, és ez okozza a szivárgást. Vérvizsgálattal kimutatható az eltérés, amennyiben pedig szükséges, hormonfelszabadulást gátló gyógyszert - például Bromoscriptint - ír fel az orvos. Erre azonban ritkán kerül sor, többnyire ártalmatlan jelenségről van szó.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tejcsatorna-papilloma
A tejcsatorna-papilloma a mell jóindulatú daganatos elváltozása. Nem ritka, hogy az állapot - hasonlóan a rosszindulatú tumorhoz - véres váladékozással hívja fel magára a figyelmet. Ilyenkor általában szükség van orvosi beavatkozásra, mely során sebészi úton eltávolítják a kérdéses tejcsatornát a mellből.
Cikkünk a Reader’s Digest Családi orvosi kalauz című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- női egészség
- mellelváltozás
Ha viszket, fáj, vagy fehér pöttyös a mellbimbó
- gyógynövény
- női egészség
Mellfeszülés, csomók és fájdalom
- mell
- csontritkulás