A 7 legjobb emésztésserkentő gyógynövény
Nehezen indul be a fogyás? Mindezért a rossz emésztés is felelőssé tehető. Vesd be ellene a gyógynövényeket!
Ha emésztésed nem működik megfelelően, amellett, hogy fogyókúrád is eredménytelen marad, a méreganyagok sem ürülnek ki szervezetedből, ami idővel súlyosabb következményekhez, például krónikus kimerültséghez és elhízáshoz, sőt, rosszabb esetben akár daganatos megbetegedésekhez is vezethet.
Mindezek miatt létfontosságú, hogy megőrizd emésztésed egyensúlyát. Ha szervezetedet a lehető legtermészetesebb módon szeretnéd mindebben segíteni, válaszd a következő gyógynövényeket!
Orvosi angyalgyökér - Angelica archangelica
Az Európában és Ázsiában honos, sárgászöld virágzattal rendelkező növény bevált szer gyomorrontás, a puffadás és a kólika kezelésére, de gyakorta felhasználják a népi gyógyászatban a keringés javítására, illetve vérhígításra is. Ezenkívül kiválóan alkalmazható akkor is, ha emésztésed működését szeretnéd optimalizálni, serkenteni, illetve, ha székrekedéssel küzdesz. Mindemellett a stressz enyhítésében is segít, ugyanis tökéletes alkotórésze a különféle nyugtató fürdőknek.
Szerecsendió - Myristica fragrans
Az Indonéziából származó, muskátdiónak is nevezett, nagyméretű, aromás gyümölcsökkel rendelkező növényt régebben afrodiziákumként is használták, ma azonban elsősorban fűszerként alkalmazzák. Emellett azonban a népi gyógyászat a mai napig előszeretettel gyógyítja vele a különféle emésztési panaszokat - kiváló szer az emésztés serkentésére -, illetve a reumatikus megbetegedéseket. Fontos azonban, hogy óvatosan bánj vele: egyszerre legfeljebb 10 grammot alkalmazz, ellenkező esetben mérgezéses tüneteket okozhat.
Orvosi kálmos - Acorus calamus
A kálmosgyökérnek is nevezett, nádszerű levelekkel és buzogány formájú torzsavirágzattal rendelkező növény Kelet-Ázsiában őshonos, azonban a nagy felfedezések idején a világ számos részén elterjedt, többek között Közép-Európában is.
A növény gyökerének emésztésserkentő, tonizáló, szélhajtó és lázcsillapító hatása van, emellett állítólag afrodiziákumként is hatékony. A kálmost kizárólag más gyógynövényekkel együtt, teakeverék formájában alkalmazd, ugyanis csak kis mennyiségben, illetve speciális adagolás szerint fejti ki jótékony hatásait. Túladagolása ellenben mérgezést okozhat.
Közönséges orbáncfű - Hypericum perforatum
Az Európában honos, régebben ördögfügefélének is nevezett orbáncfű a nyári napforduló idején virágzik, ezért régebben szerencsehozó növénynek tartották.
Ma ez az egyik leggyakrabban használt szer idegi problémák ellen, például szorongás, álmatlanság és depresszió kezelésére. A növény mindemellett segít a menopauzával összefüggő kellemetlen tünetek enyhítésében, továbbá az emésztési problémák orvoslására, illetve az emésztés serkentésére is alkalmazható. Normális esetben virágzó hajtásvégeit használják.
Fahéj - Cinnamomum verum
A fahéj Indiából, illetve Srí Lankáról származik. A szürkésbarna kéreggel és kerekded, tojás alakú levelekkel rendelkező fának a fahéjjá feldolgozott kérgét Kínában és Indiában már több mint négyezer éve alkalmazzák fűszerként és terápiás célokra. Az ókori Egyiptom vallási kultuszában is jelentős szerepe volt. Az egykor fizetőeszközként is használt, igen értékes fűszert gyógyászati célokra is széles körben alkalmazzák: gyógyszerként elsősorban emésztésserkentő, szélhajtó és görcsoldó hatásai miatt becsülik, emellett igen erőteljes antiszeptikus és antivirális tulajdonságokkal rendelkezik.
Sárga tárnics - Gentiana lutea
A Közép- és Dél-Európában honos, nagy bogba rendezett, csillag alakú virágokkal ékesített tárnicsot mindenekelőtt erős keserűanyagként becsülik, ezért szívesen dolgozzák fel emésztést segítő gyomorkeserűkben és aperitifekben. Gyökere ugyanakkor kiváló lázcsillapító gyógyszer, emellett a bőr zsírtalanítására is alkalmas.
Mivel a növény a többi tárnicsfajhoz hasonlóan védett, gyűjteni nem szabad, azonban gyógynövényboltokban - például teakeverékek formájában - hozzájuthatsz.
Kis ezerjófű - Centaurium erythraea
Az ezerjófűvel hazánkban is gyakorta találkozhatsz, hisz a növény Európában, többek között Magyarországon is őshonos. A rózsaszínű, álernyőbe rendeződő virágokkal tarkított növény latin neve a görög mitológiai lény, Chiron kentaur - centaurium - nevére vezethető vissza, aki a gyógyításhoz értő természeti lény volt. A növény kiváló emésztésserkentő szer, ami miatt virágzó hajtásvégeit időnként a gyomorkeserűhöz adagolják. Emellett lázcsillapító, tisztító és gyulladáscsökkentő hatása is ismert.
Az említett gyógynövényekből készült teákat, kivonatokat és más természetes termékeket gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban szerezheted be. Mielőtt alkalmaznád őket, fontos, hogy a kockázatok, a mellékhatások, illetve a gyógyszer-kölcsönhatások tekintetében konzultálj orvosoddal vagy gyógyszerésszel.
Cikkünk Dr. Hans W. Kothe 1000 gyógynövény című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- káposzta
- villámdiéták
6 nap, 3 kiló
- szauna
- fogyasztó praktikák
Így fogyj diéta nélkül! - 3 élvezetes, mégis hatékony módszer
- tea
- zöld tea