Merre kell lehúzódni a mentőautó elől? Sokan rosszul tudják a választ

A Mentésügyi Tájékozottsági Index 2021-ben tízes skálán 8,6 lett: biztató az eredmény, ugyanakkor vannak területek, ahol van mit fejlődni.

Életmentés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Mentőalapítvány felmérte az ország mentésismereti tudását. Mentőt hívni egyszerű feladatnak tűnhet, de vajon éles helyzetben is meg tudja-e az ember őrizni a hidegvérét?

Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány 14 ezer embert kérdezett meg a Szép Mentés! teszt keretében, hogy megtudja, mennyire vagyunk talpraesettek, amikor tárcsázni kell a 112-t.

Felmérés készült a a mentésügyi tájékozottságról

112 a segélyhívószám, amit mindenki ismer, gondolhatná az ember, és jól teszi. Az Alapítvány elmondása alapján az elmúlt évek kampányai megtették hatásukat: az alapvető témákban jól szerepelt a lakosság.

A kitöltők tudják, hogy melyik számon érjék el az életmentőket, a döntő többség pedig helyesen nyújtana részletes tájékoztatást a mentésirányítónak arról, hogy hol és milyen esemény történt, segítve ezzel a mentők munkáját.

OM szepmentes2021 honlaphir 1200x600 mentos

Ilyen esetben mindig fontos elmondania a bejelentőnek, hogy hány sérült van és mit tud az állapotukról, valamint adja meg a bejelentő nevét és telefonszámát is. Nem szabad elfelejteni, hogy ami a bejelentő számára egyértelmű, másoknak nem mindig: lényeges, hogy segítse az ember a mentőket odatalálni a helyszínre, adjon nekik instrukciókat annak megközelíthetőségéről.

Talán meglepő, de mindenképpen biztató eredmény, hogy 10-ből 9 ember nem csak értesítené a mentőket, de a segítségnyújtást is megkezdené a kiérkezésükig. Akik így válaszoltak, már biztosan tudják, hogy a mentésirányító szükség esetén vonalban marad, és instrukcióival segíti a laikusokat az elsősegélynyújtásban, így nem csak magára számíthat.

Egyre többen ismerik az Országos Mentőszolgálat ÉletMentő Applikációját is, amelynek letöltésével már mobilon is értesíteni lehet a mentőket.

Vedd észre a mentőt, majd húzódj le! De merre is?

A válaszokból az is kiderült, hogy az autóban ülve még a magabiztos sofőrök keze is megremeghet, amikor szirénázva közeledik feléjük a mentőautó. Tévhit, hogy minden esetben az út jobb oldalára szükséges félrehúzódni.


OM szepmentes2021 mentoauto

10-ből nem egészen 7-en tudták jól, hogy autópályán a belső sávban az út bal oldalára, a külsőben a jobb oldalára kell húzódni, három vagy többsávos úton pedig arra kell törekednie az embernek, hogy szabadon hagyja azt a sávot, ahol a mentőautó halad.

Ezzel szemben sokan sajnos egyszerűen megállnának ott, ahol vannak, pedig ezzel teszik a legrosszabbat.

Dr. Czakler Éva, az OMSZA alelnöke így foglalja össze, hogy ilyenkor mi a legjobb, amit tehet az ember:

-Legcélszerűbb halszálka formában elengedni a mentőautót, az út két szélső oldalára húzódva. Ha pedig bizonytalannak érzi magát az ember egy ilyen szituációban, a legjobb tanács, amit adhatunk, hogy ne kapkodjon, ne hozzon elhamarkodott döntéseket, és főleg ne késztesse hirtelen fékezésre a megkülönböztető jelzést használó járművet. Figyelje a többi autóst, és igazodjon hozzájuk, így adva utat a segítségnek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az OMSZA 2020-ban indította útjára kampányát, Ne parázz, sokkolj!hogy felhívja a figyelmet a nyilvánosan elérhető, laikusok által is használható defibrillátorok használatára. Az idei kutatás eredményei alapján nem hiába: 10-ből 8 ember tisztában van vele, hogy mire valók ezek a készülékek, és 10-ből 7-en pedig helyesen is használnák a defibrillátorokat – tavalyi felmérésükhöz képest ez jelentős előrelépés.

- Fontos, hogy merjünk cselekedni, amikor megtörténik a baj, hiszen az első 3-5 perc a legkritikusabb hirtelen szívhalál esetén, és ilyenkor az esetek döntő többségében csak egy laikusra számíthat a bajbajutott.

- Percenként tíz százalékkal csökken a túlélés esélye, ezért nem érdemes tétlenkedni. Defibrillátor használatával pedig többszörösére növelhetjük ezt az esélyt, ezért ilyen szituációban azonnal kérjünk meg valakit a közelünkben, hogy menjen és keressen nyilvános defibrillátort.” – tájékoztatott dr. Czakler Éva.

„Most akkor nyomkodjam, vagy defibrizéljem?” – teszi fel a kérdést Bala, vagyis Csuja Imre az OMSZA szórakoztató edukációs kisfilmjében. Ez a kérdés sokakat elbizonytalanított a felmérésben is.

- Csak ennyit kell megjegyezni: hívd, nyomd, sokkolj! Hirtelen szívhalál esetén első dolgunk legyen, hogy hívjuk a mentőket, majd azonnal kezdjük meg a mellkaskompressziót. Ha van segítőnk, próbáljon meg defibrillátort szerezni a környékről, amit azonnal üzemeljünk be - tanácsolja dr. Czakler Éva.

A felmérés eredményei alapján létrejött az összes kérdésre adott helyes választ magában foglaló mutatószám, amellyel az OMSZA értékeli a lakosság felkészültségét. A Mentésügyi Tájékozottsági Index, vagyis MeTi értéke 2021-ben a tízes skálán 8,6 lett.

- Ez biztató eredmény ugyan, és örülünk, hogy több kérdésre is 90% feletti volt a helyes válaszok aránya, de a számok mögé nézve azt látjuk, hogy vannak területek, ahol még van hová fejlődnünk. – zárta gondolatait dr. Czakler Éva, majd hozzátette, hogy a közelgő újraélesztés napja alkalmából október közepén újabb edukációs kampányt indítanak.

Pár kérdés, amire azonnal tudnod kell a választ, ha mentőt hívsz

Jobb, ha ezeket fejből vágod, főleg, ha a te adataidról van szó.

Pár kérdés, amire azonnal tudnod kell a választ, ha mentőt hívsz

Jobb, ha ezeket fejből vágod, főleg, ha a te adataidról van szó.

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük