Gyakori éjszakai vizelés inger: 2 magyarázat a kellemetlenségre
Alvási apnoé vagy szorongás is okozhatja a gyakran jelentkező éjszakai vizelési ingert.
Ha felfáztál, vagy a terhesség utolsó hónapjaiban jársz, nemcsak éjszaka, hanem nappal is sűrűbben látogatod a mosdót.
Ezeket a helyzeteket nem kell hosszasan magyarázni, de mi lehet az oka annak, ha elsősorban éjszaka tapasztalod a sűrűbb vizelési ingert?
Alvási apnoé
Szakemberek szerint a gyakori éjszakai vizelési inger akár az alvási apnoéval is összefüggésbe hozható. A betegség jellegzetes tünete a horkolás, a nyugtalan alvás, valamint az ennek következtében jelentkező napközbeni fáradtság.
Az alvási apnoé kialakulásának hátterében állhat orrsövényferdülés, gégészeti probléma vagy renyhe garatizomzat is. A betegség lényege, hogy az éjszakai pihenés során gyakran - óránként akár öt-tíz alkalommal is - kimarad a lélegzetvétel pár másodpercre.
Mivel az agy ilyenkor érzékeli az oxigénhiányt, egy ébresztőreflex - melynek része lehet a vizelési inger - pár másodpercre felébreszt. Lehet, hogy a sorozatos ébredéseket nem veszed észre, csupán a másnapi fáradtságot tapasztalod.
Ezért alszol rosszul! Képeken 8 hétköznapi álomrabló, amire nem gondolsz
Nézegess képeket!
ElolvasomMit tehetsz ellene?
Sajnos az alvási apnoé hosszú távon komolyabb egészségügyi következményekkel is járhat. Fontos tehát, hogy orvosold a problémát, és bejelentkezz egy alvásdiagnosztikai vizsgálatra. Amennyiben megállapítják a betegséget, sor kerülhet orrsövényműtétre, illetve légzéskönnyítő orrspray használatára. Amennyiben dohányzol, javasolni fogják a légzőszervek nyálkahártyáját irritáló szokás abbahagyását, valamint, ha túlsúlyos vagy, meg kell szabadulnod a fölös kilóktól.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Szorongás a háttérben
Az önmagában előforduló generalizált szorongás legfőbb jellemzője, hogy legalább hat hónapon át fennáll, és az élet számos területén kialakuló aggodalom, ingerlékenység kíséri. Ez a feszült idegállapot az izmokra is hatással van, aminek következménye lehet a gyakoribb vizelési inger. A panaszt napközben talán észre sem veszed, ám ha az éjszakai nyugalmadat zavarja, bizonyára feltűnik.
Betegségek A-tól Z-ig
Kattints az alábbi dobozra, és tudj meg többet a különböző testi és lelki problémák tüneteiről és kezeléséről.
Mi a teendő?
Az enyhébb - nem túl régóta fennálló - szorongás legegyszerűbb orvoslási lehetősége a sport. Válassz valamilyen szimpatikus mozgásformát, amellyel oldhatod a testedben felgyülemlett izomfeszültséget. Kipróbálhatod a jógát is, ami nemcsak a testet mozgatja át, de az elmét is segít lecsillapítani.
Amennyiben komolyabb - nem hetek, hanem hónapok óta fennálló - szorongásról van szó, úgy előfordulhat, hogy szakember segítségére lesz szükséged. Kineziológus vagy pszichológus segíthet a lelki feszültségek oldásában, illetve megtaníthat olyan meditációs technikákra, melyekkel a későbbiekben magad is orvosolhatod a problémát.
OLVASD EL EZT IS!
- alvás
- horkolás