Nagyon káros az agynak, ha ezután mész aludni - Veszélyes betegség kockázatát növeli
Egyáltalán nem mindegy, hogy mikor tér nyugovóra az ember, mert veszélyes betegségek kockázatát növeli, ha nem megfelelő az alvás ideje.
Az alvás kulcsfontosságú szerepet játszik az agy egészségének a megőrzésében, és az új kutatások azt sugallják, a lefekvés ideje különösen sokat számít ebben.
Éjfél előtti alvás fontossága
Egy új tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik éjfél vagy 1 óra után fekszenek le, magasabb a mentális problémák kialakulásának kockázata, függetlenül attól, hogy reggeli pacsirták vagy éjjeli baglyok.
A kutatás során megállapították, hogy azok az emberek, akik hajnali 1 óra előtt fekszenek le, általában jobban vannak mentálisan, kevesebb pszichés, viselkedési és neurodevelopmentális rendellenességgel küzdenek, valamint alacsonyabb a depresszió és az általános szorongásos zavar (GAD) előfordulása közöttük.
A késői lefekvés egyik fő problémája az, hogy kevesebb a REM (gyors szemmozgás) fázisú alvási idő, ami kritikus szerepet játszik az agy optimális működésében. A REM alvás jelentős hatást gyakorol a hangulatra, és a hiánya különböző neuropszichiátriai rendellenességek, például depresszió és szorongás kockázati tényezője lehet.
A "Mind after Midnight", magyarul az éjfél utáni elme elmélete szerint az agy késő éjszaka másképp működik, ami hozzájárulhat a mentális egészség romlásához. Ezenkívül a kései ébrenlét gyakran társul izolációval, azaz csökkent társas érintkezésekkel és megnövekedett stressz-szinttel jár.
Az éjjeli baglyok különösen veszélyeztetettek, hiszen ők természetesen később szeretnek lefeküdni. A tanulmány megdöbbentő eredményei szerint még ezeknek az embereknek romlott a mentális egészségük, ha 1 óra után feküdtek le, szemben azokkal, akik korábban mentek aludni. Ez arra utal, hogy a biológiai óránk működése és a társadalmi minták közötti eltérés jelentős szerepet játszhat a mentális egészség romlásában.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Súlyos betegségek kockázatát növeli az éjszakázás, ezek alább olvashatóak.
- A késői lefekvés és az ebből eredő alváshiány hozzájárulhat hangulati zavarokhoz, mint például depresszióhoz, szorongáshoz és általános szorongásos zavarhoz (GAD). Az alváshiány csökkentheti az agyi teljesítményt és a hangulat szabályozását.
- Több tanulmány is kimutatta, hogy az elégtelen alvás növeli a szív- és érrendszeri betegségek, például magas vérnyomás, szívbetegségek és stroke kockázatát.
- Ha valaki rendszeresen keveset alszik, annál megnő az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség rizikója.
- Az alváshiány csökkentheti az immunrendszer hatékonyságát, ami hajlamosabbá teheti a fertőzésekre és betegségekre.
- Az elégtelen alvás befolyásolhatja az emésztőrendszer működését, és növelheti az emésztési zavarok kialakulásának kockázatát.
A kutatás jól mutatja, hogy érdemes legkésőbb 1 óra előtt lefeküdni, így biztosítva a szervezet és az elme számára a megfelelő REM alvási időt. Az elegendő alvás érdekében fontos figyelni a minőségére és mennyiségére egyaránt - hogy pontosan mennyit érdemes aludni, arról korábban írtunk.
Az egészséges alvási rutin kialakítása, a koffeinfogyasztás csökkentése vagy megszüntetése a délutáni órákban, valamint a stresszkezelési technikák alkalmazása mind-mind hozzájárulhatnak a jobb alvásminőséghez és ezáltal a jobb mentális egészséghez.
3 ok, miért kellene kávé helyett matcha teát innod - Ez történik a testeddel, ha lecseréled
A matcha tea kíméletes és fokozatosan fejti kihatását.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)