Szakértők szerint ezért nem ajánlott metróval utazni
Vizsgálatok szerint az ultrafinom porrészecskék komoly veszélyt jelenthetnek az egészségre.
- Az 57 éves Caroline az egyik leghíresebb ősz hajú modell, de a lánya szépségén is csak ámulni lehet: Mimi le sem tagadhatná édesanyját »
- Nőies, dús hatású frizurák, amiket nem ollóval készített a fodrász: divatos fazonok borotvával vágva »
- Napi 10 perc teljes testre ható edzés, amihez csak egy szék kell: ülve is megdolgoztathatod az izmaidat »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Megmenthető Csősz Boglárka házassága? Milliárdos férje ezt nyilatkozta
- Hevesi Tamás és Hevesi Kriszta balatoni nyaralója: a kétemeletes ház kívül-belül mesebeli
Bár kétségkívül a metró a leggyorsabb tömegközlekedési eszköz a nagyvárosokban, sajnos nem számít veszélytelennek.
A metróval való közlekedés káros lehet az egészségre, mivel a meleg, rosszul szellőző állomások tökéletes környezetet biztosítanak a mérgező porok felhalmozódásához - írja a Daily Mail.
A metróalagutak egészségkárosító hatásai
A Southamptoni Egyetem kutatói vizsgálataik során arra az eredményre jutottak, hogy míg a nagyobb méretű porszemcséket kiszűrik az orrszőrök, az ultrafinom porszemcsék bekerülnek a tüdőbe, eljutnak a hörgőkig, sőt, akár a léghólyagocskákig is.
Mint a kutatást vezető Matt Loxham elmondta, a léghólyagocskákon keresztül lép be a belélegzett oxigén a vérbe, vagyis ezeken át a porszemcsék mérgező vegyületei is bekerülhetnek a véráramba.
Mit tartalmaznak az ultrafinom porszemcsék?
Korábban több tanulmány jelent meg például az acélművek vagy más, fémmel dolgozó munkahelyek egészségre gyakorolt negatív hatásairól. Az ilyen helyeken a levegő magas nikkel-, réz- és vastartalma jelent veszélyt.
Ezzel szemben kevés kutatást végeztek a földalatti vasutak alagútjaiban szálló por fémkoncentrációjával kapcsolatban. A Southamptoni Egyetem kutatói vizsgálatukban most összevetették egy európai fővonali metróalagút állomásának, fatüzelésű kályháknak és egy nagyobb forgalmú közúti alagútnak a légszennyezettségét. Az eredmények azt mutatták, hogy a levegő egészségre ártalmas vas-, illetve rézkoncentrációja a metróállomás esetében volt a legmagasabb.
Máj- és vesekárosodást okozhat
Vizsgálatok szerint, ha az ultrafinom porrészecskék bekerülnek a véráramba, hosszú távon káros hatással lehetnek a szív- és érrendszerre, a májra, az agyra és a vesékre. Mint Matt Loxham hozzátette, a földalatti vasúti közlekedés a világ minden nagyvárosában igen kedvelt utazási forma, a londoni metrót például egymilliárd-kétszázmillió ember használja évente.
Fontos azonban megemlíteni, hogy egyetlen metróvonal légszennyezettségének vizsgálata nem elegendő ahhoz, hogy abból általános következtetést vonjunk le földalatti vasúti közlekedés egészségre gyakorolt hatásáról.
OLVASD EL EZT IS!

- budapest
- közlekedés
Mikor készül el a 4-es metró? Ez Tarlós István ígérete

- megelőzés
- légszennyezés
18 ezer ember hal bele évente az unióban

- gyümölcs
- légszennyezés