Így fest egy 20 évig dohányzó ember tüdeje: borzasztó videó készült róla
Hatalmas a különbség az egészséges és a dohányos, beteg tüdő között az ápolónő sokkoló videója szerint.

- Feltöltik a kitikkadt bőrt, ragyogóvá varázsolnak és hűsítenek: nyári szépségápolási kedvenceink árakkal »
- Úgy szexi, hogy nem mutat túl sokat: divatos szettek, amiket a pánt nélküli felső tesz igazán nőiessé »
- Ezen a testrészen hamarabb mutatkoznak meg az öregedés jelei, mint az arcon: minden, amit a kézbőr ápolásáról tudnod kell »

- Soma lányának esküvői fotója: a 29 éves Hanna különleges menyasszony volt
- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
Május 31-e az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO kezdeményezésére dohányzásmentes világnap. A dohányzás egészségkárosító hatásáról készített sokkoló videót Amanda Eller, észak-karolinai ápolónő, melyben megmutatta, miben különbözik az egészséges és a dohányzás miatt daganatos tüdő.
A szemléletes videót Facebook-oldalán osztotta meg, és azonnal százezrek osztották tovább, jelenleg több mint 600 ezer megosztásnál tart.
Dohányos és egészséges tüdő
A videókban két tüdő szerepel, melyeket lehetetlen összetéveszteni. Az egyik gyönyörű rózsaszín, láthatólag kicsattan az egészségtől. A másik szinte fekete színű, beteg. A felvétel alatt hallható szöveg szerint utóbbi egy húsz éven át napi egy doboz cigarettát szívó emberé, akinek COPD betegsége - krónikus obstruktív tüdőbetegség - és tüdőrákja is volt.
A videóban jól látszik a két tüdő működése is: az egészséges tüdő rugalmas, a levegő hatására könnyen emelkedik és süllyed, a tüdőkapacitás nagy, míg a betegben csökkent az elasztikusság, belégzés után is merev, nehézkesen mozog, kevés levegőt tud magában tartani.
Magyarországon a tüdőrák a leggyakoribb daganattípus, és a rákbetegségek között ez felel a legtöbb halálesetért is. A statisztikák szerint az esetek legalább 90%-a a dohányzáshoz köthető, és ugyanígy a COPD-nél is 90%-ban a cigaretta az ok.
A dohányzásról leszokni sohasem késő. Az orvostudomány szerint már egy évvel a cigaretta elhagyását követően felére csökken a szívroham kockázata, körülbelül 10-15 év alatt pedig a tüdőrák kockázata is lecsökken annyira, mint a soha nem dohányzó emberek szervezetében.
Közvetlenül a leszokás után rengeteg pozitívumot tapasztalhat meg az ember: nő a tüdő kapacitása, regenerálódnak a légutak, javul a vérkeringés és a szívműködés. Csökken a gyomorfekély kialakulásának kockázata, javul az emésztés és a termékenység is.
Rákkeltők a munkahelyen
A statisztikák azt mutatják, hogy a dohányzás mellett az esetek egy részében a munkahelyi körülmények is felelőssé tehetők a rák kialakulásáért.