A komoly depresszió első figyelmeztető jelei: nem csak rosszkedvről van szó
A depressziót nem véletlenül tekintik életveszélyes állapotnak.
A depresszió szót a köznyelvben gyakran használják az egyszerű rosszkedv vagy lehangoltság megnevezésére, sőt, gyakran pejoratív értelemben is alkalmazzák, holott komoly problémáról van szó, melyet nem szabad elbagatellizálni.
A depresszió pszichiátriai betegség, melyet egyáltalán nem véletlenül tartanak sokszor életveszélyes állapotnak, ahhoz azonban, hogy tisztázódjon, mennyire súlyos problémát jelent, érdemes tisztában lenni azzal, miben különbözik a már említett rosszkedvtől.
Gyakran áll a háttérben gyermekkori veszteség
A depressziónak létezik endogén és exogén formája is: míg előbbi a test rendellenes működésére utal, például vitaminhiányra, hormonzavarra, addig utóbbi arra, hogy a problémát külső okok is előidézhetik, például tragédia vagy kudarc, csalódás, veszteség. Vannak, akik utóbbiakat könnyebben dolgozzák fel, a depresszióra hajlamos ember egyéni érzékenysége azonban jóval nagyobb lehet, aminek okait többféle tényezőre is visszavezetik.
Létezik biokémiai magyarázat is, mely a neurotranszmitterek egyensúlyának felborulását tartja elsődlegesnek, kutatások rámutattak továbbá, hogy örökletes tényezők is szerepet játszhatnak, emellett gyakran áll a háttérben negatív gondolkodás, gyermekkorban elszenvedett veszteség vagy a pozitív megerősítések hiánya.
A depresszióra egyértelmű tünetek utalnak
A depresszió diagnózisának felállítása pszichiáter, illetve klinikai pszichológus feladata, számos olyan tünet létezik azonban, mely egyértelművé teheti, hogy mielőbb orvoshoz kell fordulni.
A gyökeres változás nemcsak a testet, de a lelket is gyógyíthatja. Ez történt a következő esetben is, nézd meg a képeket, és olvasd el a történetet!
Ahol elfelejtenek meghalni az emberek: alig van betegség a gyönyörű szigeten
Nézegess képeket!
ElolvasomHa a következő tünetek közül legalább öt igaz rád vagy családtagodra, ismerősödre, és szerepel köztük az első vagy a második tünet is, igen nagy a kockázata annak, hogy depresszióról, depresszív epizódról van szó.
- levert, szomorú hangulat a nap nagy részében és csaknem mindennap
- az érdeklődés és az örömérzet csökkenése, elvesztése a nap nagy részében és csaknem mindennap
- jelentős súlycsökkenés vagy súlygyarapodás
- álmatlanság, hajnali felébredések vagy napközbeni aluszékonyság
- erőtlenség, kimerültség, fáradtság
- az érdektelenség érzése, ok nélküli önvád, bűntudat
- ideges, kapkodó vagy épp lelassult mozgás, mozdulatok
- az összpontosításra, döntéshozásra, gondolkodásra való képtelenség
- a halál gondolatával való intenzívebb foglalkozás
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A fenti tünetek észlelése során az, ha azokat a kívülállók veszik észre, éppúgy számít, mint az, ha maga az illető, emellett nagyon fontos figyelembe venni, a tünetek jelentenek-e változást a korábbiakhoz képest. A tünetek főként akkor segítenek hozzá a diagnózis felállításához, ha változást jelentenek, legalább egy kéthetes periódus ideje alatt fennállnak, komoly szenvedést okoznak az illetőnek, és nem tulajdoníthatóak például gyógyszerek hatásának vagy élettani hatásnak. Fontos elkülöníteni a tüneteket a gyászreakciótól is: utóbbival akkor nem magyarázhatóak egyértelműen, ha a veszteség után több mint két hónappal is fennállnak.
Ritkább, hogy spontán gyógyuljon
Létezik spontán gyógyulás a depresszió esetében, gyakoribb azonban, hogy szakemberre van szükség. A kezelésnek alapvető eleme a pszichoterápia, mellette azonban gyógyszert is felírhatnak, ha a probléma súlyosabb formájáról van szó, és a tünetek jelentős mértékben nehezítenék vagy gátolnák is a terápiát, illetve, ha jelentős károkat okoznak a páciens egészségében, életvezetésében.
- depresszió
- mentális zavar
- tünetek és betegségek
- lelki betegség
- lelki bajok
- pszichológia
- pszichés betegség
- Életmód