Ez az étrendkiegészítő teheti hatékonyabbá a depresszió kezelését: milliókon segíthet a felfedezés
Egy új kutatás szerint nagyobb javulás tapasztalható a depresszió kezelésében, ha egy bizonyos étrend-kiegészítőt iktatnak az érintett étrendjébe.
Egy friss kutatásból kiderült, hogy nagyobb javulás tapasztalható azoknál az antidepresszánst szedőknél, akik probiotikumos kúrát is tartanak a gyógyszerszedés mellett.
A probiotikumok áldásos hatásairól számos helyen lehet olvasni. Ezek a jótékony baktériumtörzsek ugyanis befolyásolják a szervezet egészségét. Belülről kezdik az immunrendszer támogatását, és hozzájárulnak a szervezetünk legtöbb funkciójának kiegyensúlyozott ellátásához. Ha azonban hiány lép fel belőlük, vagy akár csak valamely törzsnél mutatkozik deficit, a szervezet a legkülönfélébb módon képes jelezni, és akár súlyos betegségek is kialakulhatnak.
Depresszió elleni probiotikum
A probiotikumok esetében elengedhetetlenül fontos a megfelelő táplálkozás, hiszen csak a rostban és fermentált élelmiszerekben gazdag étrend nyújt megfelelő táptalajt a kiegyensúlyozott arányukhoz.
Ennek megfelelően esetleges hiány esetén a probiotikumok pótlásával nagy lépést lehet tenni az egészségmegőrzés érdekében, a bélflóra állapota ugyanis közvetlen hatással bír az immunrendszerre. A probiotikumok számos betegség megelőzésében és kezelésében segíthetnek: hatékonyak többek között gyulladásos megbetegedésre, a hüvelyfertőzésre, a fekélyes vastagbélgyulladásra és a májfunkciók javítására is.
Antidepresszánsok és probiotikumok
Egy új kutatás világított rá arra, hogy a probiotikumok hatékonyan támogatják, sőt, erősítik az antidepresszánsok hatását is. Erről a kutatásról Dobson Szabolcs gyógyszer-engedélyeztetési szakértő számolt be Facebook-posztjában.
"Egy gyógyszeres kezeléshez hozzáadott probiotikum javította az antidepresszáns hatást. Egy kis (49 fővel végzett) randomizált klinikai vizsgálatban egy 8 hétig tartó napi probiotikum szedés a szokásos antidepresszánsokkal együtt nagyobb javulást eredményezett a depressziós és szorongásos tünetekben, mint a placebó. Akik probiotikumot kaptak, négy kapszulát szedtek az alábbi összetétellel: Bacillus subtilis, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp bulgaricus, Lactobacillus r. Lactobacillus r. helveticus, Lactobacillus salivarius, Lactococcus lactis és Streptococcus thermophilus (Bio-Kult Advanced; ADM Protexin); ezt az összetételt a benne foglalt fajok antidepresszáns hatásának korábbi bizonyítékai alapján választották ki" - számolt be a kutatásról posztjában a szakértő. Érdekesség, hogy a kutatásban részt vevő termék Magyarországon is elérhető.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ez a kutatás és az ezzel kapcsolatos felfedezés már csak azért is figyelemreméltó, mert egy néhány évvel ezelőtti amerikai kutatás azt állapította meg, hogy maga a probiotikum is hatékony lehet a depresszió kezelésében. A Virginia Orvosi Egyetem kutatói egereken végeztek klinikai vizsgálatokat, ezek alapján pedig megállapították, hogy a probiotikumokkal gazdagított joghurt adagolása jelentős mértékben csökkentheti a depresszió tüneteit. Az eredményt a joghurtban található Lactobacillusnak tulajdonították, amelyről felfedezték, hogy pozitív hatást gyakorol a kedélyre.
Hasonló eredménnyel zárult egy másik amerikai kutatás is, ahol depresszióval küzdő betegek egyik csoportja probiotikumot kapott, míg a másik csoport placebót. A kutatást végző orvosok megállapították, hogy a probiotikumot kapó csoport depressziós tünetei nagyobb mértékben csökkentek, míg bélflórájukban magasabb lett a Lactobacillusok szintje.
Egyre szélesebb réteget érint a depresszió
A depresszió a kutatások szerint lassan világbetegséggé válik. 2022-ben tíz közép- és kelet-európai, valamint balti országban vizsgálták a depresszió társadalmi helyzetét, a kutatás eredményeit pedig a Globsec Forum 2022 panelbeszélgetésén mutatták be.
Ebből a kutatásból kiderül, hogy az Európai Unióban több mint 40 millióan szenvednek depresszióban, míg a hivatalos adatok alapján a magyarországi felnőtt lakosság hét százalékát érinti ez a betegség, de a felnőttek 2,6 százaléka tapasztal havi szinten súlyos depressziós tüneteket. Az antidepresszánsok szedése is növekvő tendenciát mutat: az OECD adatai szerint, míg 2011-ben 27,3 meghatározott napi adagnyi (DDD) antidepresszáns jutott ezer lakosra Magyarországon, addig 2021-ben már 29,8 napi adag.
Olvass tovább: különleges fotókat készít a depressziós nő
A depresszióval küzdő fotós különleges képekbe szőtte bele saját tapasztalatait, érzelmeit a betegséggel kapcsolatban.
Különleges fotókat készít a depressziós nő - A kék árnyalataival fejezi ki szomorúságát
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)