Itt szabadon és boldogan élhetnek demenciával az emberek: nem mindennapi helyet hoztak létre nekik

Különleges falu épült a demenciával élők számára, ahol szabadon tölthetik a mindennapjaikat.

Falu demenciával élőknek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A még 2020. június 11-én alapított falu különleges a maga nemében. Négy éve a világon ez volt a második olyan település, ahol csak demenciával diagnosztizált emberek élnek (hiszen Hollandiában épült a legelső), és a mai napig az első, ami része egy kutatási projektnek is, melyben ezt a memóriazavarral járó betegséget vizsgálják. 

Falu demenciával élőknek 

Franciaország déli részén, az Atlanti-óceán közelében elhelyezkedő Landais Alzheimer Központban, ami gyakorlatilag egy egészségügyi szempontból folyamatosan monitorozott falu, összesen 120 Alzheimer-kórban vagy más memóriazavarral járó betegségben szenvedő lakos életvitelszerűen tölti a mindennapjait.

A falut a hagyományos, Landes megyére jellemző építészet ihlette, ahol a lakosok teljes értékű életet élhetnek. Francia-dán cégek együttműködésével jött létre a település (Champagnat & Grégoire és Nord Architects), melynek központi része a La Bastide.

Ez a falu szíve, ahol kávézó, étterem, könyvtár, mindenki számára látogatható előadóterem, orvosi központ, ahol különböző orvosok, gyógytornászok, logopédusok, pszichológusok, foglalkozási terapeuták és szakemberek állnak rendelkezésre, élelmiszerbolt, edzőterem, kocsma és fodrászat található, és itt laknak kilenc szálláson a gyakornokok és gondozók is. Ezenkívül még  olyan átmeneti szállások is megtalálhatóak itt, melyeket a lakók családtagjai vagy kutatók vehetnek igénybe.

"Megelőzhető a demencia, ha ezeket eszed - A neurológus szerint ez a leghatékonyabb diéta a betegség ellen"

Összesen 16 darab 300 négyzetméteres épületben laknak a betegek, lakásonként 7-8-an. Mindegyiket úgy alakították ki, hogy figyelembe vették a lakók különböző életmódját, biztosítva nekik megfelelő privát szférát és autonómiát. 

Nem csak emlékezetkieséssel jár a demencia: 9 fontos dolog, amire fel kell készülni lelkileg

Elolvasom

Műszaki szempontból is mindent úgy választottak, a formákat, az építési anyagokat, a berendezéseket, hogy biztosítsák a terek fenntarthatóságát, és garantálják az egyszerű, méretezhető és gazdaságos működést, miközben komfortérzetet szolgáltatnak - itt olvashatsz lélekemelő tanácsokat arról, hogyan érdemes a demens betegekkel foglalkozni. Különböző kerületekre osztották fel a hatalmas birtokot, és mindegyik szomszédság sajátos hangulattal bír. Így a lakók megtalálhatják a számukra megszokott környezetet. Az otthonos érzés elengedhetetlen az Alzheimer-kórban szenvedők életminőségének a fenntartásához. 

Ha ez még nem lenne elég, összesen 5 hektárnyi területen kialakított közös veteményesen még kertészkedésre is van lehetőség, gondoskodhatnak a minifarm állatairól, köztük a két szamárról.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ebben a lakókörnyezetben a kognitív zavarokban szenvedők teljesen szabadon élhetnek, a terület flórája pedig segíti a lakókat tér-időbeli elhelyezkedésben, és serkenti az érzékszerveiket is. Számos túraösvényt is kialakítottak, a természetközelség pedig, ahogy korábbi cikkünkben is részleteztük, rendkívül jó hatással bír a mentális egészségre. Ugyan biztonsági okokból kerítéssel körbevont maga a komplexum, ezt a jelen lévő építészeti és parkosított elemekkel oldották meg, hogy csökkentsék a korlátozás érzetét.

Az itt élő emberek kétségkívül boldogak. Nem kell azon aggódniuk, hogy bárkinek a terhére lennének, vagy hogy éppen mit felejtettek el, hiszen minden körülmény adott számukra ahhoz, hogy gondtalan életet éljenek. A felmérések szerint az első 12 hónapban semmilyen kognitív hanyatlást nem tapasztalható. Eddig több mint 160, 42 és 104 év közötti falusi lakos mentális egészségét mérték fel.

- Az első eredmények nagyon biztatóak, kezd bizonyosságot nyerni a hely pozitív hatása - mondta Hélène Amieva professzor a létesítmény oldalán, aki az Inserm-University of Bordeaux csapatának vezetője, ők értékelik a falu hatását a lakosok és gondozók egészségére.

- Az első 6-12 hónap látványosnak bizonyult: nincs kognitív hanyatlás, nem romlik az életminőség hagyományos markerekkel mérve, a szorongásos és depressziós tünetek sem romlanak - folytatja az idegtudományok és neurofarmakológia doktora. Ezek az eredmények éles ellentétben állnak a „klasszikus” intézményekről szóló nemzetközi publikációkkal, amelyek során az Alzheimer-kóros betegek kognitív funkciói gyorsan csökkennek.

Míg a falusiak járulékot fizetnek, a működési költségeket - hasonlóan egy átlagos gondozóotthonhoz, ami jelen esetben nagyjából havi 2000 eurót jelent - főként a regionális francia kormány fedezi, amely 20 millió eurót fizetett a falu felállításáért.

Megelőzhető a demencia, ha ezeket eszed - A neurológus szerint ez a leghatékonyabb diéta a betegség ellen

Ezer idős felnőttet figyeltek meg a kutatók kilenc éven keresztül.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük