Hol van defibrillátor a közeledben? Életmentő térkép, amit ismerni kell
Vészhelyzet esetén fontos lehet ez a térkép: az országban elhelyezett defibrillátorokat mutatja meg.
Sajnos bárkivel előfordulhat, hogy tanúja lesz egy szívinfarktusnak, amikor néhány percen és egy kis hozzáértésen életek múlhatnak. Ha nem sikerül még a szívroham előtt felismerni a bajt, és kórházba vinni az illetőt, a mentő kiérkezéséig szakszerű elsősegélynyújtásra van szükség.
A szívinfarktus vérellátási zavar következtében kialakult szívizomelhalás, amikor az oxigénhiány kamrafibrillációhoz vezet. Hirtelen szívhalál esetén minden egyes perc, amíg nem kezdik meg az újraélesztést, 10%-kal rontja az újraélesztés sikerének esélyét, az ebből következő halálesetek pedig 50%-ban 15 percen belül történnek.
Defibrillátor-térkép
Az újraélesztés során segítséget jelentenek az AÉD-k, vagyis az automata életmentő defibrillátorok, melyek bárki számára elérhetők az ország számos pontján. A folyamatosan bővülő térkép a Magyar Nemzeti Szívalapítvány oldalán érhető el, akik kérnek mindenkit arra, hogy, ha bárkinek tudomása van további gépekről, regisztrálják azokat a rendszerben.
A készüléket a laikusok is tudják használni, hiszen az mindvégig hangüzenetekkel kommunikál az elsősegélynyújtóval, segíti őt a döntéshozatalban. A defibrillátor az elektródákat a testre helyezve elemzi a szívritmust, felismeri a kamrafibrillációt, és csak ebben az esetben javasolja a sokkot, amit egy gomb segítségével lehet engedélyezni.
Túlélési lánc
Az Alapítvány az oldalán arra is felhívta a figyelmet, hogy a tragédia megelőzése érdekében egyfajta túlélési láncot kell betartani vészhelyzet esetén. Ez négy fontos elemből áll: a gyors és szakszerű segélyhívásból, az elsősegély-nyújtási technikák alkalmazásából, a defibrillálásból és a gyors szaksegítségből.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tehát a túlélési esély javítása érdekében első lépésként azonnal értesíteni kell a mentőket, minél pontosabb információkkal ellátva őket az esetről, csak a tényekre szorítkozva. A mentő meg fogja kérdezni, mi történt, el kell mondani azt is, ha a beteg például fájdalmat vagy légszomjat érzett az eszméletvesztés előtt, majd a pontos címre is szükség van.
A túlélési lánc fontos eleme az alapvető újraélesztési technikák alkalmazása, mint a mellkasi kompresszió, vagyis a mellkas ütemes, percenként százszori összenyomása, amiről egy hasznos videót is érdemes megnézni. A lánchoz tartozik a szívritmuszavar elektronikus úton, defibrillátorral történő kezelése, illetve a szakszerű orvosi segítség is.
Mivel az esetek jelentős része a kórházon kívül következik be, a felkészültség, az alapvető elsősegélynyújtási ismeretek és a higgadt problémakezelés egyaránt életmentő segítség lehet a mentők kiérkezéséig.
Okoseszközök az egészségért
A tavalyi év bővelkedett olyan egészségügyi innovációkban, melyek segítenek az egészség megőrzésében. Az okoseszközök szerencsére ma már bárki számára elérhetők.
A szívroham is megelőzhető lehet! 10 hihetetlen egészségügyi innováció 2017-ből!
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- szívroham
- megelőzés