A cukorbetegség tünetei, típusai és kezelése

A gyógyíthatatlan cukorbetegség tüneteit olykor nehéz észrevenni. Tudd meg, milyen jelekre kell figyelned, és hogyan kezeld!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egészségkárosító modern életmódnak köszönhetően a cukorbetegség egyre elterjedtebb. Sajnos nemcsak az időskori cukorbetegek száma növekszik, hanem egyre több alkalommal már gyerekkorban kialakul a betegség. A cukorbetegség gyógyíthatatlan, azonban ez korántsem jelenti azt, hogy nem lehet együtt élni vele. Ismerd meg jobban ezt a modern betegséget, hogy a lehető leghatásosabban vehesd fel ellene a harcot!

A cukorbetegség típusai

Szervezeted a táplálékból kivont glükózból, vagyis a szőlőcukorból nyeri az alapvető élettani funkciók ellátásához szükséges energiát. Ahhoz azonban, hogy a bevitt táplálékokból a glükózt hasznosítani tudja, kellő mennyiségű inzulinra van szüksége.

Ezt a hormont a hasnyálmirigy termeli, de előfordulhat, hogy szervezeted olyan antitesteket termel, amelyek akadályozzák a hasnyálmirigy funkcióit. Ebben az esetben 1-es típusú cukorbetegség áll fenn, ami legtöbbször gyerekkorban alakul ki, és többnyire egy-másfél hét leforgása alatt jelentkeznek a kellemetlen tünetek.

Tünetek:

  • Fokozott folyadékigény
  • Gyakori éhségérzet
  • Sűrű vizeletürítési kényszer
  • Gyors súlycsökkenés
  • Erős fáradtságérzet

A 2-es típusú cukorbetegség többnyire akkor jelentkezik, ha az egészségtelen táplálkozás következtében szervezeted nem képes elegendő inzulint termelni. Súlyosbító tényező lehet az elhízás is, de előfordulhat, hogy az öregség vagy a metabolikus szindróma nevű betegség következtében képtelen hasnyálmirigyed kellő mennyiségű hormont termelni.

Ez a típus lassabban alakul ki, a tünetek akár évtizedekkel a betegség kezdete után is jelentkezhetnek. Éppen ezért a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők körét szinte lehetetlen számon tartani, mert sokan nem is tudnak róla, hogy szervezetük nem megfelelően működik. A kezeletlen betegség következményei azonban súlyosak lehetnek, úgyhogy mindenképpen figyelj a jelekre!

Tünetek:

  • Erős szomjúságérzet
  • Fokozott éhségérzet
  • Gyakori vizeletürítés
  • Fáradékonyság, ingerlékenység
  • Látásromlás
  • Bőrviszketés
  • A végtagok gyakori zsibbadása
  • Lassan gyógyuló sebek, fekélyek keletkezhetnek a test különböző pontjain
  • Gyakrabban jelentkezhetnek fertőzések
  • Esetleg előfordulhatnak szexuális problémák

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A cukorbetegség kezelése

Az 1-es típusú diabétesz esetében rendszeres inzulininjekcióra van szükség, a hormon ugyanis csak így juttatható be a szervezetbe. Emellett azonban mindkét esetben szükséges a rendszeres vércukorszint-mérés: ma már otthon is könnyen kezelhető, kisméretű készülékekkel te magad is elvégezheted ezt a vizsgálatot. Erre azért van mindenképpen szükség, mert a megfelelő diétát ehhez az értékhez kell majd beállítanod. Minden nap különböző napszakokban végezz vizsgálatot, és az eredményekről vezess naplót! Azokban az időszakokban, amikor túl magas a vércukorszinted, mindenképpen iktass be egy kis testmozgást. Akár 20 perc biciklizés, séta vagy futás is elegendő, hogy a véredben fölhalmozódott fölösleges cukrot elégesd, így akár azt is elkerülheted, hogy gyógyszeres kezeléssel kelljen szervezeted glükózszintjét kordában tartani. Természetesen a táplálkozásra is gondolnod kell. Az inzulin sem old meg mindent, úgyhogy a diétára minden cukorbetegnek feltétlenül szüksége van!

Mindenekelőtt az a lényeg, hogy egy nap többször, de kevesebbet egyél, hogy a táplálék energiatartalmának hasznosításához az a kevés inzulin is elég legyen, amit szervezeted termel. Emellett nem kell étrendedből az összes zsírt és szénhidrátot kiűznöd, de feltétlenül törekedned kell egy egészségesebb, kiegyensúlyozott étrend beállítására. Ami azonban minden betegség esetében a legfontosabb, hogy orvosoddal tarts rendszeres kapcsolatot, és a terápia minden egyes pontját közös megegyezéssel alakítsátok ki. Az otthoni vércukorszint-mérések mellett időről-időre szükség van egy alaposabb laborvizsgálatra is, hogy az esetleges gyógyszeres kezelés és a diéta eredményét a szakemberek is nyomon követhessék.

A cukorbetegek étrendjéről részletesen itt olvashatsz »

OLVASD EL EZT IS!

legkoondicionalo
  • légkondicionáló
  • tünetek és betegségek

3 súlyos betegség, amit a légkondicionáló okoz

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük