Cukorbetegen a kánikulában: sokkal nagyobb veszélynek lehetnek kitéve ilyenkor a betegek

Az évszakváltás miatt más dózisra lehet szükség, és a hipoglikémia veszélye is fokozottan fennáll.

diab 1
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cukorbetegséggel élők kénytelenek a mindennapjaikat bizonyos szabályok betartása mellett élni, hiszen, ha megszegik valamelyiket, az gyorsan megmutatkozik a vércukorszintjükben.

Viszont fontos tudni, hogy az évszakváltások alkalmával módosításra lehet szükség a terápiát illetően, valamint vannak olyan tényezők, melyekre a kánikula beköszöntével fontos kiemelt figyelmet fordítani. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa összeszedett pár dolgot, melyeket érdemes ismerniük a cukorbetegeknek.

Más dózisra lehet szükség

Ahogy beköszönt a melegebb idő, úgy érdemes gyakrabban ellenőriznie a betegnek a vércukorszintjét, ugyanis nyáron a glükózszint hajlamos ingadozni, nagyobb kilengéseket produkálni. Az értékeket meg kell osztani a kezelőorvossal is, hiszen megeshet, hogy a kánikulában más dózisra van szükség, mivel ekkor eleve alacsonyabb a vércukor mennyisége.

Fennáll a hipoglikémia veszélye

Nem kell, hogy a cukorbetegséggel élőknek a nyár egyet jelentsen a gyakori hipoglikémiával, annak ellenére sem, hogy a meleg hőmérséklet és a magasabb páratartalom jelentősen megnöveli a kockázatát.

A cikk az ajánló után folytatódik

Ám, ha betartanak néhány óvintézkedést, kivédhetik a vércukorszint leesését. Fontos, hogy a legmelegebb órákban ne menjenek napra, a fizikai aktivitást a reggeli vagy esti órákban végezzék, valamint különösen figyeljenek oda étrendjükre, és lehetőleg kerüljék az alkohol fogyasztását. A diabetológus a gyakoribb vércukor-ellenőrzést is kiemeli, egyrészt a pontosabb dózis meghatározása érdekében, másrészt egy esetleges tünetmentes hipoglikémia felderítéséért.

Utazás előtt egyeztetni kell az orvossal

Az utazás eleve nagy stresszel jár, hiszen sok mindenre oda kell figyelni. Ez a cukorbetegekre hatványozottan igaz. Ezért mindenekelőtt konzultálni kell a kezelőorvossal, aki hasznos tanácsokkal szolgál. Elmondja, mi mindenre kell odafigyelni, mit csináljanak vészhelyzetben, hogyan tárolják gyógyszereiket, inzulinjukat, valamint, hogy milyen dózist kell majd alkalmazniuk, ha más időjárási körülmények közé utaznak. 

A lábakra is vigyázni kell

A cukorbetegség egyik szövődménye a neuropátia vagy diabéteszes láb. Mivel a betegek gyakran nem érzik, amikor valami felsérti a talpukat, fontos, hogy ne járjanak mezítláb, és minden este ellenőrizzék lábukat, nincs-e rajta seb. Amennyiben ezt elmulasztják, úgy súlyos fertőzéseket, fekély kialakulását kockáztatják.

Fontos a napvédő használata

A fényvédők használata az egészségeseknél is fontos, főleg a melanóma kialakulása miatt, ám, ha valaki cukorbeteg, akkor a naptejekre még nagyobb szükség van. Leégés hatására ugyanis szintén kikerülhet a normál tartományból a glükózszint, ráadásul ekkor a dehidratációval is számolni kell - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Okosdiabetológiával a maximális biztonságért

A technika fejlődésének hála az orvostudomány területén, a gyógyításnál is fontos innovációk kerültek piacra. Ilyen például az úgynevezett okosdiabetológia, mely nagy segítséget jelent a cukorbetegeknek, hiszen általa még könnyebben és gyorsabban elérhető a diabétesz komplex terápiája.

Az okosdiabetológia részét képezi az online vércukornapló, a szöveti glükózmonitorozás, illetve a telediabetológia. Ez utóbbi igen nagy segítséget nyújthat, többek közt nyaralások alkalmával, ugyanis a betegek így két konzultáció között is kapcsolatban maradhatnak a szakemberekkel, így maximálisan biztonságban érezhetik magukat.

Mozgás inzulinrezisztenciával

A mozgás segít a megfelelő testtömeg elérésében is, mely szintén hozzájárul a cukorbetegség megelőzéséhez, illetve kézben tartásához. Inzulinnal kezelt betegség esetén feltétlenül ki kell kérni az orvos tanácsát is, mivel a kezelést is módosíthatja a tartósan végzett sport. Szinte bármilyen testmozgás választható, amit az ember örömmel végez, de néhány különösen jó választás IR esetén.

Jó hatással vannak a vércukorszintre: 10 mozgásforma, ami cukorbetegséggel és inzulinrezisztenciával is ajánlott

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük