A horkolás is jelezhet cukorbetegséget? Több nem tipikus tünete is van
Horkolás, sőt, testsúlycsökkenés is utalhat diabéteszre.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Gyakori vizelési inger, fokozott szomjúság, nehezen gyógyuló sebek - a 2-es típusú cukorbetegség igen gyakori tünetei, melyeket a legtöbb ember jól ismer, így ezen panaszok esetén többen is orvoshoz fordulnak.
Igen ám, viszont a betegségnek még sok egyéb figyelmeztető jele is van, melyről nem ugrik be egyből az, hogy érdemes ellenőriztetni a vércukorértékeket. Hogy melyek a cukorbetegség gyakori, ám nem tipikus jelei, elmondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Gyakori bőrproblémák
Cukorbetegség esetén gyakori, hogy vissza-visszatérő bőrproblémákkal szembesül a beteg. Az egyik legjellemzőbb, amikor sötét, bársonyosabb tapintású foltok jelentkeznek a bőrön - rendszerint a hajlatokban, a nyakon, csuklón, könyökrészen -, ez az acanthosis nigricans. A magas inzulinszint ugyanis fokozza a bőrsejtek növekedését és a melanin termelődését. Amennyiben ezt tapasztalja valaki, mindenképp ellenőriztesse vércukorszintjét. Ilyenkor fontos, hogy ne csak az éhgyomri vércukorszintet nézzék, végeztess terheléses cukorvizsgálatot, hiszen így időben fény derülhet az inzulinrezisztenciára, mely a diabétesz előszobája. Ezenkívül érdemes tudnod, hogy a megemelkedett glükózszint okozhat még visszatérő bőrfertőzéseket, szőrtüszőgyulladást, valamint heves bőrviszketést is.

Horkolás
Sokan nem gondolnak rá, pedig a horkolás bizony a cukorbetegség egyik tünete is lehet, sőt, a 2-es típusú diabéteszben szenvedők csaknem fele tapasztalja a problémát. Egy nemrégiben napvilágot látott kanadai tanulmány szerint az alvási apnoéval diagnosztizált betegek 23%-ánál öt és fél éven belül cukorbetegség alakult ki. Az összefüggés pontos oka egyelőre nem tisztázott, ám valószínű, hogy a fokozott stresszhormontermeléssel áll összefüggésben, ami a vércukorszintet is emeli.
Hallásromlás
A hallásromlást rendszerint a kornak tudják be, ám a cukorbetegség tünete is lehet, ha valaki kénytelen hangosabbra állítani a tévét. A National Institute of Health tanulmánya szerint ugyanis a hallásromlás a diabétesz korai jele is lehet. A megemelkedett vércukorértékű embereknél - akiknél addig még nem diagnosztizálták a cukorbetegséget - 30%-kal nagyobb volt a halláskárosodás az egészséges társaikkal szemben. Ennek oka, hogy a magas glükózszint miatt károsodnak a belső fülben lévő erek, így romlik a hallás - magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Testsúly csökkenése
Gyakori tévhit, miszerint a 2-es típusú cukorbetegséget csakis a testsúly növekedése jelzi. Való igaz, a diabétesz egyik fő rizikófaktora a túlsúly, ám előfordulhat, hogy a betegeknél kevesebbet mutat a mérleg diéta, több testmozgás és stressz nélkül is. Ennek oka a magas vércukorszint okozta fokozott vizeletürítésben keresendő. Így egyrészt vizet és glükózt is veszít a szervezet, mivel a vércukor távozik a vizelettel együtt. Másrészt, mivel a sejtek ekkor éheznek, a szervet az izmokból elkezdi lebontani a fehérjét, ami szintén súlyvesztéssel jár.
OLVASD EL EZT IS!