Ezeket a gyümölcsöket mindenképp kerüld, ha cukorbeteg vagy - Megemelik a vércukorszintet

Cukorbetegként nem mindegy, hogy melyik napszakban milyen gyümölcsöket fogyasztasz.

Cukorbetegség gyümölcsök
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha valaki cukorbetegséggel küzd, jól tudja, hogy vigyáznia kell a gyors felszívódású szénhidrátokkal, hiszen azok hirtelen nagymértékben megemelik a vércukorszintet.

De vajon mi a helyzet a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag gyümölcsökkel? Melyeket szabad fogyasztani, és melyekkel érdemes vigyázni? A kérdést Vajdovich Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa válaszolta meg.

Milyen gyümölcsöt ehet a cukorbeteg?

A szénhidrátokat két fő csoportba sorolhatjuk: léteznek gyors és lassú felszívódású szénhidrátok, attól függően, milyen gyorsan emelik meg a vércukorszintet. A gyors felszívódásúak - mivel igen könnyen és gyorsan emészthetőek - önmagukban fogyasztva hirtelen és magasra emelhetik meg a vércukorszintet, nagy energialöketet adnak, míg a lassúak nem okoznak kiugró vércukorszint-emelkedést, hanem folyamatosan, elnyújtva biztosítanak energiát.

GettyImages-1207571831
Fotó: BakiBG / Getty Images Hungary

Mivel a cukorbetegeknél sarkalatos pont az, hogy milyen ételek mennyire emelik meg a vércukorszintet, ezért fontos, hogy tisztában legyenek azzal, hogy melyek azok, amik a gyors felszívódású szénhidrátok csoportját erősítik. Ezeket ugyanis nem mindegy, hogy mikor, milyen formában fogyasztja a beteg, ahogy az sem, hogy mennyit visz be belőlük.

Érdemes tudni, hogy a gyümölcsök a gyors felszívódású szénhidrátok közé tartoznak, így amellett, hogy bele kell számolni a napi szénhidrátkeretbe, nem mindegy, hogy melyik napszakban fogyasztja őket a beteg. A szervezet inzulinérzékenysége a nap folyamán változik, reggel és este a legrosszabb, így ezekben az időszakokban érdemes mérsékelni a gyümölcsök fogyasztását.

A cikk az ajánló után folytatódik

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy nem szabad a nyári nagy melegben hűsítő gyümölcsöket falatozni, hanem azt, hogy be kell tartani néhány fontos szabályt: a gyümölcsöket sose önmagukban, hanem valamilyen étkezés részeként, némi rosttartalmú, fehérjetartalmú élelmiszerrel, illetve jó minőségű zsiradékkal kiegészítve fogyaszd, és lehetőleg napközbenre időzítsd!

A gyümölcsök bár természetes cukrokat tartalmaznak, nem kell őket kiiktatni az étrendből, hiszen tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, rostokkal, így fontos részét képezik az egészséges táplálkozásnak. Sok gyümölcsnek igen magas a rosttartalma, ami hozzájárul a napi rostbevitelhez. A magas rostbevitel a cukorbetegek számára igencsak előnyös, mivel a rost lassítja az emésztést, így segít megelőzni a hirtelen kiugrásokat a vércukor- és energiaszintben. Ezenkívül hosszantartó teltségérzetet is biztosítanak, ami hozzájárul az optimális testsúly eléréséhez és megtartásához.

GettyImages-1406012240
Fotó: SimpleImages / Getty Images Hungary

Mivel a gyümölcsök szénhidrátokat tartalmaznak, számolni kell azok szénhidrátmennyiségével, és bár rendelkeznek rosttartalommal, a szénhidrátok felszívódásának lassítására ezzel együtt is törekedni kell!

Mikor és mennyi gyümölcsöt egyen a cukorbeteg?

Hogy kinek mennyi gyümölcs fogyasztása javasolt, egyéni szinten változó, hiszen befolyásolja többek között a BMI és az aktivitási szint is. Általánosságban elmondható, hogy a naponta ajánlott gyümölcsbevitel körülbelül egy-két adag (100-200 g). Amennyiben valaki cukorbeteg, érdemes megkérdeznie dietetikusát, hogy ettől a mennyiségtől eltérjen-e, illetve hogy milyen formában fogyassza őket.

GettyImages-1403598225
Fotó: d3sign / Getty Images Hungary

Hogy ne ugorjon meg hirtelen a vércukorszint, a gyümölcsöket lehetőleg kis adagokban fogyassza, eloszlatva, lehetőleg a délutáni órákban, illetve edzés előtt/után, hiszen akkor a testünk gyorsan felhasználja az extra szénhidrátokat. Az érett banán, görögdinnye, szőlő, füge, aszalt gyümölcsök magasabb gyorsan felszívódó szénhidráttartalommal rendelkeznek, így jobban megemelhetik vércukorszintünket, mint más gyümölcsök. Így érdemes velük óvatosan bánni és csak kisebb mennyiségben fogyasztani őket, továbbá a szénhidrátok felszívódásának lassítására is ügyelni kell.

GettyImages-885732150
Fotó: Asmr / Getty Images Hungary

Ha cukorbetegként tervezel gyümölcsöt enni, a következő tanácsokat érdemes megfogadni.

  • Ügyelj a mennyiségre, az ajánlott napi gyümölcsbevitel naponta egy-két adag!
  • Válassz friss, szezonális gyümölcsöt és kerüld a feldolgozott, pürésített készítményeket, mivel a koncentrált cukortartalom révén magasabbra emelhetik a vércukorszintet!
  • A gyümölcsleveket lehetőleg kerüld, mivel ilyenkor nincs meg a megfelelő rostmennyiség, és folyadék lévén gyorsabban szívódik fel, így gyorsabban okoz vércukorszint-emelkedést
  • A cukrozott gyümölcskonzerveket, -befőtteket a magas hozzáadottcukor-tartalom miatt kerüld!
  • Az inzulinérzékenység napközbeni változása miatt a gyümölcsbevitelt valamilyen étkezés részeként a délutáni órákra időzítsd!
  • Törekedj a szénhidrátok felszívódásának lassítására, a gyümölcsöket némi magas rosttartalmú, esetleg fehérjetartalmú élelmiszerrel, valamint jó minőségű zsiradékforrással egészítsd ki!
  • A magasabb cukortartalmú gyümölcsöket csak kisebb mennyiségben, edzés előtt, esetleg edzés után fogyaszd!

Ez az étrend különösen hasznos cukorbetegség esetén - Olvass tovább!

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint világszerte körülbelül 422 millió ember szenved cukorbetegségben, és évente mintegy 1,5 millió haláleset írható közvetlenül a diabétesz számlájára. 

Így növelhető az élethossz a kutatók szerint - Ez az étrend különösen hasznos cukorbetegség esetén

Ez a táplálkozási minta különösen előnyös a betegek számára a vizsgálat szerint.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük