Komoly betegség állhat a látásromlás mögött: a homályos látás és a gyakori gyulladás is tünet lehet

A legtöbben egyáltalán nem gyanakodnak erre, amikor szemészeti problémával orvoshoz fordulnak.

Cukorbetegség és látás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cukorbetegség ismert és gyakori szövődményei közé tartoznak a szemészeti problémák, melyek elsősorban a diabétesz érkárosító hatásának tudhatók be. 

Hogy pontosan miként is függ össze a magas vércukorérték és a látásromlás, illetve milyen szemészeti problémákkal érdemes számolni, arról dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa beszélt.

A cukorbetegség és a látás

A cukorbetegség - legyen az 1-es vagy 2-es típus - egy olyan anyagcsere-rendellenesség, mely során a sejtek kellő mennyiségű inzulin hiányában éheznek, mivel az energiát adó glükóz nem képes beépülni a sejtekbe, szövetekbe. 

Ez az egész szervezetre negatív hatást gyakorol, többek közt az erekre is, független attól, hogy nagy, közepes, esetleg kis érről van szó. Ezek fala károsodik, áteresztőképességük nő, rugalmasságuk csökken, és érszűkület, érelzáródás alakul ki, valamint kompenzálásként értágulatok, úgynevezett microaneurysmák alakulnak ki - ezek megrepedése vérzést okozhat. 

Emellett új, károsodott erek képződnek, ami következményes üvegtesti vérzéshez, ideghártya-leváláshoz, látásromláshoz, sőt, egyes esetekben vaksághoz vezethet. A vakság megelőzése a beteg, a belgyógyász és szemész közös feladata. 

Milyen szemészeti szövődményei vannak a cukorbetegségnek?

Mivel a tartósan magas vércukorszint miatt a szemben az erek és idegek is károsodnak, több szemészeti szövődmény felléphet. Igen gyakori, amikor ezeket a beteg akkor tapasztalja, amikor még nem is tud a cukorbetegségéről, hiszen a 2-es típusú diabétesz már hosszú ideje fennállhat úgy, hogy semmilyen tünetet nem okoz. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Valaki sokszor csak akkor szembesül a betegségével, amikor az már szövődményeket okozott, például szemészeti, neuropátiás szövődményt. Éppen ezért fontos a magas rizikóval rendelkezők rendszeres szűrése diabétesz irányába.

Diabéteszes retinopátia

A cukorbetegség egy veszélyes és ismert szemészeti szövődménye, mely vakságot is okozhat. Ez a szemfenéki elváltozás a szemfenéki rossz keringés eredménye, mely különböző érelváltozásokat okoz, és gátolja a retina normális működését. 

Ekkor az üvegtestben apró bevérzések keletkeznek, és az illető kis fekete pontokat vesz észre a látómezőben. Tünetei közt a homályos látás is szerepel. Eleinte panaszt a retinopátia nem okoz, csak akkor, ha már súlyosabb.

A fénytörés zavara

A magasabb vércukorszint a szemgolyóban is megemeli a vércukorszintet, változik a szem fénytörése, és a beteg rövidlátóvá válik. A vércukorszint rendezését követően visszanyeri az eredeti fénytörést.

Fokozott gyulladásos hajlam

Diabétesz esetén a károsodott szöveti keringés miatt gyakrabban alakul ki gyulladás a szemben, szemhéjakon, kötőhártyán és a szaruhártyán, illetve árpa is megjelenhet. A már kialakult elváltozás is lassabban gyógyul.

Szürke- és zöldhályog

A szemlencse normál esetben tiszta és áttetsző, ám szürkehályog esetén homályos, zavaros a fényáteresztő-képesség csökkenése miatt, melyet a magas vércukorszint is okozhat. Ennél veszélyesebb a zöldhályog, melynek során nő a szemnyomás. 

A cukorbetegek hajlamosabbak zöldhályogra. Az új erek képződése következtében létrejöhet a szemnyomás fokozódása. Ilyen esetben a szemnyomás csökkentése szükséges - ez cseppekkel, esetleg lézeres kezeléssel orvosolható.

A vakság elkerülhető

Sajnos a diabétesz szemészeti szövődményei akár vakságot is okozhatnak, ezért nagyon fontos a cukorbetegséggel élők rendszeres szemészeti szűrése. Ennek gyakoriságát a szemészeti elváltozás súlyossága határozza meg.  

A vércukorszint normalizálása gyógyszerrel, inzulinnal, valamint életmód-terápiával elengedhetetlen, ugyanis ennek hiányában sokkal gyorsabban és sokkal súlyosabb szövődmények alakulhatnak ki. Diabéteszes terheseken már a terhesség első trimeszterében javasolt a szemészeti vizsgálat elvégzése.

Gyógynövények a cukorbetegség ellen

Bár megelőzésképp bátran fogyaszthatók, és többségük nagyon finom is, kialakult cukorbetegség esetén mindig orvossal kell egyeztetni a gyógynövényes teakúráról, aki szükség esetén módosíthat a kezelésen, illetve tájékoztatást adhat az egyéni ellenjavallatokról is.

9 gyógynövény, ami jó hatással van a vércukorszintre: cukorbetegek is fogyaszthatják

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük