Mit jelez a rendszertelen menstruáció? Elmondjuk, mikor érdemes orvoshoz fordulni (x)

A rendszertelenség nem feltétlenül jelez bajt, de nem mindegy, mennyit késik, vagy mennyivel hamarabb jön meg a menzesz.

cikluszavar-premens-cover
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nők gyakran szidják a menzeszt, elegük van belőle, és a tamponokra, betétekre költött összeg is csinos tételt foglal el a havi költségvetésben. 

És mégis, a szíve mélyén minden nő ragaszkodik a saját menstruációjához. Legfőképpen, ha az pontos és kiszámítható. Viszont, ha össze-vissza jön meg, abból előbb-utóbb gond lehet. 

Nem árt a kiszámíthatóság

Emlékszel még? Kamaszként kíváncsian vártad, mikor leszel végre „nagylány”. De a várakozás izgalma felnőtt éveidben is vissza-visszaköszön. „Mikor jön meg?” - ez szinte mindig központi kérdés, például egy nyaralás tervezésekor. Szerencsés vagy, ha előre ki tudod számolgatni, melyik hétre foglald le a méregdrága tengerparti üdülést, de mit tegyen, akinek rendszertelenül jelentkezik a menzesze?

Depositphotos 15832127 original

Mi a cikluszavar?

Nem feltétlenül baj, ha a tiéd sem pontosan 28 napra szokott megjönni. A 21 és 35 nap közötti ciklushosszúságok egyaránt normálisnak számítanak, amennyiben a ciklusok hossza megegyezik. Abba viszont semmiképpen ne törődj bele, ha zavar támad a menstruációd körül! A havi vérzés rendszeressége vagy rendszertelensége ugyanis fontos üzenet a test felől.

Ha a ciklus túl rövid, netán meghosszabbodott, esetleg közti vérzést, pecsételgetést észlelsz, ezek mind cikluszavar jelei lehetnek. Mielőbb fordulj nőgyógyászhoz, hogy időben kiderüljön, nem áll-e a probléma hátterében valamilyen szervi ok vagy egyéb betegség. Az ilyesmit érdemes mielőbb kizárni!

cikluszavar-premens

A női szervezet felettébb érzékeny műszer, amire ékes bizonyíték az is, mennyi minden zilálhatja még szét a ciklust: a túlzásba vitt fogyókúra, a koplalás, egy komolyabb szerelmi csalódás vagy a túlhajszoltság, a stressz, a folytonos idegeskedés miatt egyaránt kialakulhatnak menstruációs zavarok. A rendszertelen menzeszt legtöbbször a szervezet hormonális egyensúlyának megbomlása okozza. 

Hormonok nélkül is sikerülhet

A ciklus rendezéséhez hasznos segítséget nyújthat a Premens tabletta. Ez a patikában vény nélkül kapható, növényi gyógyszer a barátcserje nevű gyógynövény hatóanyagát tartalmazza magas koncentrációban. A barátcserje jótékonyan segíti elő a női szervezet hormontermelésének természetes szabályozását. A Premens tabletta ugyanakkor teljesen hormonmentes készítmény. 

premens-840x560-szoveggel

Cikluszavar és terhesség

Érdekes módon a nők leginkább akkor kezdenek foglalkozni a cikluszavarral, amikor gyereket szeretnének, de a teherbeesés valamiért mégsem sikerül. A vetélés, illetve meddőség hátterében sok esetben a hormonális alapú cikluszavar áll. Az ilyen problémával küszködő nők mintegy 50%-ánál kimutatható, hogy a szervezetükben magas a prolaktin hormon szintje.

Esetükben a ciklusok hossza akár szabályos is lehet, azon belül azonban jelentős fáziseltolódás tapasztalható: az első szakasz jelentősen megnyúlik, az ovuláció - tüszőrepedés - nem a 14-15. napon, hanem ennél később következik be.  Így a méh nem képes felkészülni a megtermékenyült petesejt befogadására vagy a terhesség megtartására. 

cikluszavar-premens-hasfajas

A prolaktint anyasági hormonnak is hívják, szoptató nőknél magas értékeket mutat, mivel a tejelválasztás serkentésében játszik fontos szerepet. Hogy egy szoptatós kismama nehezebben esik teherbe, az a prolaktin magas szintjének is köszönhető. Ugyanennek a hormonnak a túlzott jelenléte egy babára vágyó nőnél ugyancsak akadályozhatja a teherbeesést.

A Premens tablettában lévő barátcserje hatóanyagai a prolaktin hormon termelődését tudják szabályozni, ezáltal elősegítik a menstruációs ciklus rendezését. Szabályos ciklus esetén a sikeres terhesség esélye is magasabb lehet.


A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY 

KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ezt is szeretjük