Van vörös anyajegyed? Furcsa, de gyakori elváltozásokat mutatunk a bőrön

Tudod, mit jelent, ha cseresznyeszínű anyajegyed van? Hogy néz ki a vírusos szemölcs, a bőr alatti zsírdaganat, és mi az a vadhús?

Bőrelváltozások

Bőrünk korántsem tökéletes, és bár gyermek-, illetve fiatalkorban könnyen lehet, hogy csaknem makulátlan, idővel megjelenhetnek rajta furcsaságok, szokatlan, új elváltozások. Nem beszélve persze arról, hogy sokan vannak, akik születésüktől kezdve rendelkeznek anyajegyekkel vagy például tűzfolttal.

Minden újonnan megjelenő pöttyre, foltra, szemölcsre, anyajegyre, illetve minden változásra oda kell figyelni, amellett ugyanis, hogy közülük jó néhány utalhat rosszindulatú elváltozásra, bőrrákra, mások szervezeted állapotával kapcsolatban adnak visszajelzést. Míg persze olyanok is akadnak, melyek csupán esztétikai szempontok szerint lehetnek zavaróak.

Piros anyajegy, májfolt és a többiek

A vörös anyajegyektől nem kell megijedni, de érdemes figyelni, ha hirtelen kezd növekedni a számuk, csakúgy, mint akkor, ha májfoltok, hajszálerek, fibrómák, vírusos szemölcsök, lipómák vagy épp szem fölötti furcsa dudorok jelennek meg a bőrön. Hogy melyik micsoda? Nézd meg a képeket!

A vörös anyajegy, éranyajegy vagy angioma jóindulatú elváltozás, egyfajta érdaganat, az apró, kitágult erek burjánzásának köszönhető. A háttérben állhat genetika, hormonális változások és májprobléma.
A tűzfolt, vagyis a naevus flammeus a kapillárisok jellemzően veleszületett elváltozása, szintén a tágult erek okozzák. Felnőttkorban színe sötétebbé válhat, és jobban ki is emelkedhet. Ha terjedni kezd, mindenképp orvoshoz kell fordulni.
A hajszálerek, kapillárisok, seprűvénák megjelenésének öröklött és hormonális okai is lehetnek. Általában a kötőszövet és az érfal gyengesége okozza. A hormonális változások, fogamzásgátló, UV-sugárzás és dohányzás is előidézheti őket.
A májfolt vagy melazma megjelenésének általában hormonális okai vannak, amiket célszerű kivizsgálni. Okozhatja terhesség, pajzsmirigybetegség, változókor és a női szervek betegsége is.
A vadhúsnak is nevezett fibróma jóindulatú szöveti burjánzás. Általában ott jelentkezik, ahol a bőr gyűrődik, ráncolódik, például a hajlatoknál vagy a szem körül. Esztétikai problémát jelent csupán, de ha állandó jelleggel irritálódik, el lehet távolítani.
A valódi szemölcs mindig vírusos eredetű, és a humán papilloma vírus okozza, mely a bőr sejtjeit fertőzi meg. Gyakran legyengült immunrendszerre hívja fel a figyelmet megjelenése, mellyel mindig orvoshoz kell fordulni.
Fotó: zabar1 / Getty Images Hungary
Az úgynevezett xanthelasma a felső és az alsó szemhéjakon jelenik meg, lapos, többszörös csomó formájában. Az ok a koleszterin lerakódása az irha felső részében, ami anyagcserezavarra utal.
A lipóma vagy zsírdaganat a bőrön bárhol megjelenhet, a bőr alatti zsírszövet jóindulatú daganatát jelenti. Általában lassan növekszik, és mozgatható, ritkán viszont liposzarkómává alakulhat, ami már rosszindulatú. Ennek jele a gyors növekedés, illetve a szabadon mozgathatóság megszűnése.
A seborrheás keratosis vagy időskori szemölcs már 40 éves kortól megjelenhet. A szemölcsök  érdes felszínűek, éles szélűek, és könnyen ledörzsölődhetnek. Hasonlítanak a melanomára, ezért mindenképp meg kell őket vizsgáltatni. Ha sok jelenik meg, rosszindulatú folyamatok tünete lehet.
A bőrön megjelenő festékhiányos, fehér foltok legtöbbször vitiligóra utalnak, mely egy autoimmun betegség, aminek során a szervezet saját pigmentsejtjeit pusztítja el. Gyakran áll összefüggésben genetikai és hormonális okokkal, de pontos eredete máig nem ismert.
Fotó: daisy1344 / Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük