A legaktívabb baktériumtenyészet a lakásban: nem a vécé környékén kell keresni
Nem gondolnád, mennyi kórokozót rejt a mindennapi használati tárgy.
A használt törölközők irdatlan mennyiségű baktériumot rejtenek, ezáltal a különféle fertőző betegségek kialakulásával is összefüggésbe hozhatók. Bár képtelenség 100%-osan megszabadulni a tőlük, egyetlen módja van a védekezésnek: a gyakori mosás.
Valahányszor megtörölközöl, átveszed a ruhán megbúvó baktériumokat, melyeknek tökéletes táptalajt biztosít a nedves közeg. Első körben az Arizonai Egyetem végzett kutatást a témával kapcsolatban, a végeredmények pedig nem kecsegtetnek sok jóval: kiderült, hogy a coliform és az E.coli baktériumok egyaránt megtalálhatók a konyharuhában és a törölközőben. Előbbi 90, utóbbi 14%-os előfordulást mutatott. Ezek a kórokozók felelősek az ételmérgezésért, illetve a vastagbélgyulladást okozó betegségekért. Ez korántsem véletlen, hiszen a nedvesség remek búvóhelyet nyújt a patogén baktériumoknak. Ráadásul a legtöbben majdhogynem a lakás egész területén használnak törölközőt.
A szalmonella túlélheti a mosást
Charles Gerba, a kutatás egyik vezetője szerint pillanatok alatt megfertőzödhetsz, ha beletörlöd egy ruhába a kezed, két nap elteltével pedig már annyi E.coli lehet a törölközőben, hogy akkor se kapnál többet, ha beledugnád a fejed a vécébe. Ami még elkeserítőbb, hogy a szalmonella és az E.coli sok esetben még mosás után is ott lappang az anyagokban, újranedvesedés során pedig ismét aktivizálódhat.
Susan Whittier, a New York-i Presbiteriánus és Orvosi Egyetem mikrobiológiai tanszékének igazgatója még egy fontos veszélyre igyekszik felhívni a figyelmet. Az MRSA-fertőzés, más néven Staphylococcus aureus minden emberi szervezeteben megtalálható, ami teljesen normális és többnyire nem okoz gondot. Ugyanakkor a bélrendszerben, a bőrön és a légutakban is jelen lévő baktérium bekerülhet más szövetekbe, ahol komoly fertőzést, illetve gyulladást okozhat. A gyógyulási folyamat igen hosszadalmas, ráadásul nem is egyszerű, mivel az MRSA ellenállhat az antibiotikumos kezeléseknek.
A Staphylococcus aureus legtöbbször sérülések által, vagy a testnedveken keresztül kerülhet be a szervezetbe. Ennek valószínűsége különösen gyakori azokon a helyeken, ahol többen használják ugyanazt a ruhát. Még 2003-ban ugrásszerűen megnőtt az MRSA-val regisztrált betegek száma egy Los Angeles-i egyetemista focicsapatban, egy nem sokkal később publikált kutatásban pedig megállapították, hogy a járvány megjelenése a közös törölközőhasználat számlájára írható.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Így előzheted meg a baktériumok túlszaporodását
Whittier szerint az ideális az lenne, ha minden másnap megejtene az ember egy törölközőmosást. Amennyiben ez nem kivitelezhető, akkor sem árt odafigyelni a tisztítási technikára: a konyharuhát és a törölközőt lehetőleg 90 fokon kell mosni, mert rengeteg baktériumnál ennél alacsonyabb hőfokon beindul a szaporodás.
A szakember hozzátette, hogy természetesen nem minden baktérium veszélyes, de a törölközők miatt lényegében a lakáson belül bárhol fennállhat a fertőzés veszélye. Kiváltképp igaz ez, ha betegen törölközöl vagy ugyanazt a ruhát több felületen is használod.
Hogyan kell kezet mosni? A népszerű dalocskát kell közben dúdolni a mikrobiológusok szerint
Ezzel örökre megjegyzed, mennyi ideig kell tartania.
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- baktérium
- megelőzés
Hogy fertőz a húsevő baktérium? Könnyen elkapható, bármilyen furcsa
- baktérium
- megelőzés