Hízást okoz, és tönkreteszi a hormonrendszert: 11 tünet, amiről felismered a betegséget
Nem biztos, hogy elég a diéta.
Az inzulinrezisztencia a modern társadalmi létforma egyik leggyakoribb problémája, mely gyakran meddőséggel, menstruációs zavarokkal és túlsúllyal jár. Ma már egyre többet foglalkoznak vele, mert innen már csak egy lépés a 2-es típusú cukorbetegség.
Kezelésében nagy szerepe van az életmódváltáson kívül a gyógyszeres terápiának is. De vajon meddig szükséges a tabletták bevétele? A kérdésre dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS- és inzulinrezisztencia-specialistája ad választ.
Az inzulinrezisztencia női panaszai
Habár az inzulinrezisztencia a nőket és férfiakat egyaránt érinti, szakemberhez elsősorban a női nem képviselői kerülnek. Ennek fő oka, hogy a betegséggel együtt járó tesztoszterontúlsúly miatt menstruációs zavarok és a meddőség léphet fel.
A panaszok közt megtalálható még a fokozott hajhullás, a hasi elhízás, a zsíros, pattanásos bőr, valamint a fokozott szőrösödés a nőkre nem jellemző helyeken. Éppen ezért tartják az állapotot a nőiesség nagy ellenségének. Viszont ezek azok a panaszok, amelyeknek köszönhetően hamar felállítható a diagnózis, így a beteg gyorsan megfelelő terápiában részesülhet.
Az IR további tünetei
Az alaptünetetek mellett jelentkezhetnek olyanok is, amelyek egyéb esetben más betegségekhez tartozhatnak. Ilyen a fáradékonyság és a depresszió. IR-re utalhat a fokozott cukoréhség is. Ha étkezés után két órával ellenállhatatlan álmosság jön, az is jellemző jelenség. A száraz bőr mindig együtt jár ezzel a jelenséggel. Fontos azonban tudni, hogy gyakori a tünetmentes állapot is, tehát orvossal kell konzultálni minden gyanú esetén.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Életmódváltásra és gyógyszerre is szükség lehet
Az inzulinrezisztencia kezelése bizony alapos életmódváltást kíván, hiszen terápiájában elengedhetetlen a személyre szabott mozgásprogram és diéta követése. Enyhébb esetekben ezek betartása elegendő az inzulinszint normalizálásához, ám gyakran gyógyszerek alkalmazása is szükséges a javuláshoz. Ezek a készítmények ugyanis fokozzák a szervezet inzulinérzékenységét, ezáltal visszaállítható a normál állapot.
Nem kell élethosszig szedni
A szakorvos elmondta, hogy egy inzulinrezisztens beteg nem szorul élete végéig gyógyszerre. A sejtek inzulinra való érzékenységének visszaállításával megszüntethető, visszafordítható az állapot.
Hasra hízás az egyik első tünet: ez a súlyos betegség állhat a hátterében!
Nézegess képeket!
ElolvasomDe ez csak abban az esetben érhető el, ha a beteg a gyógyszerszedés mellett komolyan betartja a javasolt életmódváltást, ami személyre szabott diétát és mozgásprogramot foglal magában. Ekkor az alkalmazott gyógyszer dózisa csökkenthető, vagy akár el is hagyható.
OLVASD EL EZT IS!
- cukor
- cukorbetegség
Nyírfacukor, fruktóz, aszpartám: ezt kell tudnod a leggyakoribb cukorpótlókról!
- betegség
- táplálkozás